Hatayvatan.com – Hatay Haberleri

Adalet Eski Bakanı Sadullah Ergin’den açıklama

Adalet Eski Bakanı Sadullah Ergin’den açıklama
86 okunma
26 Temmuz 2016 - 17:26

Adalet Eski Bakanı Sadullah Ergin Sosyal paylaşım sitesi Twitter’den hakkında çıkan iddialara yanıt verdi.

Hakkında Sosyal medyada ve “Aydınlık Gazetesi”nde yer alan tamamen iftira niteliğinde haberler olduğunu belirten Sadullah Ergin ‘ Adalet Bakanlığı görevim boyunca Pensilvanya Terör Örgütünün hedefinde oldum. 15 Temmuz darbe gecesi FETÖ’nün sadece illegal yöntemlerle devlet içinde devlet olmaya çalışan ‘Çete’ değil, eli kanlı bir terör örgütü olduğu anlaşılmıştır.’dedi.

Ortaya çıkan bu yapıyla benim Ergenekon-Balyoz-Askeri Casusluk Davaları deneminde mücadelelerim vardı’ dedi.

Pensilvanya Terör Örgütü tarafından şehit edilen, içinde yakın arkadaşlarımın da bulunduğu 250 canımızın kanları daha kurumadan demokrasi kahramanı olan yaralılarımız hasta yataklarından kalkmadan daha yaşadığımız vahşet ortada duruyor iken böylesi bir dönemde şahsi bir açıklama ile kamuoyuna meşgul etmenin üzüntüsünü yaşıyorum diyen Ergin açıklamasına şu şekilde devam etti;

Uzunca bir süredir gerek sosyal medyada gerekse kendi kimlikleriyle ortaya çıkamayan sahte hesapların arkasına saklanarak itibar cellatlığına soyunan bazı kişilerin ve gerekse medyadaki bazıtetikçi kalemlerin yaptıkları, haksız ve artık zulüm derecesine varan tezviratlara bugün ahlaksızca bir iftira daha eklendi.

Aydınlık Gazetesi bugün gazeteciliğin 5 n 1 K’sının bir tek kriterini dahi dikkate almadan, hezeyanlı köşe yazarının getirdiği ‘Kulis Bilgi’ adı altında aşağılık iftirayı habercilik ettiğini al aşağı ederek yaptığı ahlaksızlığın hukuki karşılığının ne olacağını bildiğinden, haberde bahsi geçen isimleri kodlayarak utanmadan gazetecilik başarısı sayıp manşetine taşıdı.

Dolayısıyla aşağıdaki hususları kamuoyu ile paylaşmak zarureti oluşmuştur.

Öncelikli olarak şunu söylemeliyim ki kolayca itibar cellatlığı yapan, 15 Temmuz Darbesi sonrasında ‘Sadullah Ergin Tutuklansın’ yaygarası koparan bu aşağılık yaklaşımı ortaya koyanların, daha düne kadar Ak Parti’yi, Ak Parti kadrolarını hatta Ak Parti’ye oy veren seçmenleri aşağılayan, hor gören, ‘ha bugün giderler, ha yarın giderler’ temennisi içinde olduklarını bilelim. Birçoğu bu dava ile bize bizim kardeşlik hukukumuz ile uzaktan yakından ilgisi alakası olmayandır.

Peki hasiyet cellatlarına göre ‘kripto paralel olmakla’ itham ettikleri “ben” gerçekte kimim:

Milli Selamet Partisi Hatay Merkez İlçe Başkanlığı  yapmış bir babanın oğluyum. 52 yıllık ömrümün 35 yyılını aşkın bu süresi bu mücadelenin içinde geçmiştir. Askerlik görevinden önce MTTB ve Akıncılar içerisinde aktif olarak çalışmış, askerlik sonrası 5 yıl  Milli Gençlik Vakfı Hatay İl Başkanlığı, RP İlçe Başkanlığı, Fazilet Partisi Hatay İl Başkanlığı, Ak Parti Kurucu İl Başkanlığ, 6 yıl aralıksız olarak Ak Parti Grup Başkanvekilliği ve 5 yıla yakın bir sürede Adalet Bakanlığı yapmış birisiyim. Bir siyasetçi olarak hayatımın hiçbir evresinde bu çizginin dışında olmadım.

17 – 25 Aralık kalkışmasına kadar “dini bir cemaat olarak” bilinen bu yapıyla Türkiye’deki diğer sivil toplum kuruluşları ve toplumsal kesimlerle olan münasebetimin ötesinde bir temasım olmamıştır. Olması da mümkün değildir.

Ben, AK Parti iktidarının yedinci yılında, 1 Mayıs 2009 tarihinde Adalet Bakanlığı görevine atandım. Doğal olarak bakanlığa geldiğimde daha önceki arkadaşlarımızın çalıştığı mevcut olan kadro ile çalışmaya devam ettim. Bakanlıkta olup da bugün bu örgütle ilişkili olduğu için gözaltına alınan-tutuklanan isimlerin tamamına yakını, zaten benden önce bakanlıkta yönetici konumda çalışmaktaydı.

Kaldı ki, 2012 yılının 7 Şubat MİT Krizine kadar da bu yapıya dair hükümetimizde bir farkındalık oluşmamıştı.

Göreve başladığımın daha ikinci üçüncü aylarında o dönem Ergenekon gibi sansasyonel davaları yürüten şimdi haklarında dava açılan veya kaçak olan savcıların hedefine oturtuldum. Kendilerine yardımcı olmadığım gerekçesiyle o dönem başbakanımız olan sayın Cumhurbaşkanımıza şikayet edildim. Devamında yine o dönemin polis şefleri de bu şikayet ve yıpratma kervanına katıldılar. Ve şahsımı ‘Sadullah ERGİN Ergenekon Soruşturmasına karşı” diye itham ettiler, kamuoyunda bu algıyı güçlendirmek için bir hayli çaba sarf ettiler.

2010 yılında yapılan YAŞ toplantısı sırasında savcı Zekeriya Öz tarafından 102 general ve amirale yakalama çıkartıldığında Adalet Bakanı olarak ortaya koyduğum tavırdan dolayı Paralel Yapının yayın organlarından olan Bugün Gazetesinin manşetinden “Balyozcuları kurtarma operasyonu” yapan “bakan” olarak suçlandım ve hedefe kondum.

O dönem basın taraması yapıldığında  benzer ‘yıpratma hedefli operasyonel’ haberlerin fazlaca olduğu görülecektir.

Paralel Çete kabinede yer almamı engellemeye çalıştı:

2011 yılı Haziran genel seçimleri sonrasında oluşan yeni kabine de ikinci kez Adalet Bakanı olarak görevlendirildim. Sayın Başbakanımız kabinedeki bakanlar ile birebir yaptığı görüşmeler de sıra benimle görüşmeye geldiğinde bana “Sadullah bu adamlar senden ne istiyor?” diye sorunca ben de “Kim bu adamlar efendim?” diye sordum. Sayın Başbakanımız “Cemaat!” dedi. “Hayırdır ne diyorlar efendim!” diye sorunca “Senin yeni kabinede görev almaman için olağanüstü gayret gösterdiler.!” dedi. Ben de “Efendim, görev yaptığım dönem içerisinde beni sürekli olarak size şikayet ettiler. Siz de biliyorsunuz ki ben bunların ‘aşırı işleri’nde engel olmaya çalıştım. Bundan dolayı da kabinede daha uyumlu çalışabilecekleri bir bakan istemeleri onlar açısından anlaşılabilir bir durum. Ben hükümetime ve size yük olmak istemem. Gayet tabii ki takdir sizindir.” diye cevap verdim.

Sayın Başbakanımız liderlik göstererek  “Biz onların lafıyla mı iş yapıyoruz ki,  görevine devam Sadullah!” demiş ve beni yeniden Adalet Bakanı olarak atamıştır.

2013 yılının yaz aylarında bu yapının etkinliğini kırmak için bakanlığımızda yoğun bir çalışma yapılmıştır. Bu çerçevede Yargıtay ve Danıştay’da bu yapıyla ilgili olmadığını düşündüğümüz üyelerle 6 ayrı çalışma toplantısı yapılmış ve alınması gereken tedbirler ile yapılması gereken yasal düzenlemeler tespit edilmiştir. Bu düzenlemelerden bir kısmı bakanlığım döneminde yapılmış kalanları ise benden sonraki bakanlarımız tarafından hayata geçirilmiştir.

O dönemde yaşadıklarımın ayrıntılarını daha fazla anlatmak siyasi sorumluluğuma ve kimliğime yakışmaz. Cumhurbaşkanımızın da Başbakanlığı döneminde şahit olduğu, ancak görevim dolayısıyla  bende kalması gerekenler yine bende kalacaktır.

17-25 Aralık kalkışmasında olayların hukuki zeminde cereyan etmesi, kolluk ve yargı mensuplarının keyfi-kanunsuz uygulamalarının önlenmesi konusunda da önemli insiyatif alınmış “Adli kolluk yönetmeliği” değiştirilmiş ve özellikle 25 Aralık girişiminin dönemin İstanbul başsavcısının da dirayetli girişimleriyle savuşturulması sağlanmıştır.

Milletçe bütün dünyaya demokrasi dersi verdiğimiz şu günlerde böylesi bir açıklamayı yapmak zorunda bırakılmamın bile bana yapılan büyük bir haksızlık olduğunu söylemeliyim.

Daha “bakanlığı” döneminde Paralel çete tarafından istenmeyen bir siyasetçi olan, bu çetenin hukuksuz işlerini engellemeye çalıştığı için hedefe konan bir siyasetçi olarak bugün bu yapıyla aramda bağ kurmaya çalışanlar size söylüyorum:

AK Partinin kuruluşunda, yolculuğunda, 27 Nisan e Muhtırasında, partime açılan kapatma davasında, zor zamanlarımızda emeğim var, alın terim var, zaman zaman gözyaşlarım var, iyi günlerimizde sevincim var.
Beni bu hain çeteyle irtibatlı göstermek isteyenlerin alnını karışlarım. Hepinize birden hodri meydan diyorum.

Buraya kadar anlatılanlar yaşananların çok küçük bir kısmını teşkil etmektedir.

Gün gelip bütün hakikatler ortaya çıktığında bugünün müfterileri yaptıklarından mahcubiyet duyacaktır.

SADULLAH-ERGİN-CEMAAT

PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
Hava durumu
-
-
-
Nem Oranı: -
Basınç: -
Rüzgar Hızı: -
Rüzgar Yönü: -
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

Hatayvatan.com Vardılar Medya Grubu kuruluşudur.