Hatayvatan.com – Hatay Haberleri

Kırıkhan Bilim Hastanesi

Adana Cumhuriyet Başsavcılığı’ndan Reyhanlı Açıklaması

Adana Cumhuriyet Başsavcılığı’ndan Reyhanlı Açıklaması
67 okunma
28 Mayıs 2013 - 18:21

Adana Cumhuriyet Başsavcılığı, “Patlamadan üç gün önce Hatay İl Emniyet Müdürlüğü’ne gelen ihbar, Adana TMK 10’uncu Maddesi’yle görevli Cumhuriyet Başsavcı Vekilliği’ne iletilmiş olup, güvenlik birimlerimizce ihtiyaç duyulan tüm mahkeme kararları ve talimatlar/ izinler verilmiştir”

Adana Cumhuriyet Başsavcılığı, Hatay’ın Reyhanlı İlçesi’nde 52 kişinin ölümüne neden olan saldırya ilişkin olarak basında yer alan farklı bilgilere açıklık getirdi. Yapılan açıklamada, patlamada kullanılan RDX tipi 300 kilo patlayıcının balıkçı tekneleriyle Samandağı Çevlik Mevkii’ndeki balıkçı barınağına getirtildiğini, buradan da araçların gizlendiği depoya götürülerek araçların özel bölmelerine yerleştirildiği belirtilirken, patlamadan 3 gün önce istihbarat geldiği bilgisi de bu açıklamada yer aldı.

Adana Cumhuriyet Başsavcı Vekili Ahmet Akkaya tarafından yapılan yazılı açıklamada, bazı basın kuruluşlarında, Reyhanlı İlçesi’nde meydana gelen patlama ile ilgili olarak gerekli araştırmanın yapılmadığı, soruşturmanın bizzat Adana Cumhuriyet Başsavcılığı’nca yürütülmeyip Hatay Valiliği’nin inisiyatifine bırakıldığı yönünde çıkan haberlerin gerçeği yansıtmadığı bildirildi.

İHBARLA BİRLİKTE İHTİYAÇ DUYULAN İZİNLER VERİLDİ

Gelen ihbarlarla ilgili olarak da gerekli talimat ve izinlerin verildiği belirtilen açıklamada, “11 Mayıs 2013 günü saat 13.30 ve 13.35 sıralarında Reyhanlı İlçe merkezinde iki farklı noktada meydana gelen patlama olayıyla ilgili olarak, patlamadan üç gün önce 8 Mayıs 2013 günü saat 16.00’da Hatay İl Emniyet Müdürlüğü’ne gelen ihbar, Adana TMK 10’uncu Maddesi’yle görevli Cumhuriyet Başsavcı Vekilliği’ne iletilmiş olup 9 Mayıs 2013’de olayı soruşturan TMK 10’uncu Maddesi’yle görevli Cumhuriyet Savcısı tarafından güvenlik birimlerimizce ihtiyaç duyulan tüm mahkeme kararları ve talimatlar/ izinler verilmiştir” denildi.

BOMBAYI SURİYELİ TEMİN ETMİŞ

Bombanın Türkiye’ye getirilişine de değinilen açıklamada şu bilgilere yer verildi:

“Güvenlik birimlerince yapılan çalışmalar neticesinde, bahse konu patlama olayında kullanılan iki adet araç Türk vatandaşı olan şahıslar tarafından yakın bir tarihte satın alınarak Hatay İl merkezinde kaportacı ustası M.G.’ye zula tabir edilen gizli bölmeler yaptırdıkları, daha sonra da Hatay’ın Harbiye Beldesi yerleşim bölgesi dışında depoda gizlenmişlerdir. Suriye’nin Lazkiye şehrinden Suriye uyruklu N. soyadlı şahıs tarafından temin edilen RDX tipi 300 kilo patlayıcı kaçak yollardan balıkçı tekneleriyle Samandağı Çevlik Mevkii’ndeki balıkçı barınağına getirtildiği, buradan da araçların gizlendiği depoya götürülerek daha önceden araçlarda yaptırılan özel bölmelere yerleştirildiği belirlenmiştir.”

KEŞİF YAPMIŞLAR

Açıklamada patlamayla ilgili de şu değerlendirme yapıldı:

“Eylemden iki gün önce 9 Mayıs günü asıl eylemi gerçekleştiren 4 şüphelinin patlama noktalarında farklı araçlarla keşif yaparak olayı planladıkları, 11 Mayıs 2013 günü de eylem için seçilen noktalarda 2 aracı zaman ayarlı düzenekle patlatarak olayı gerçekleştirdikleri tespit edilmiştir. Eylemi gerçekleştiren şahısların tespiti ve yakalanmasına yönelik yapılan çalışmalar neticesinde olayın doğrudan planlayıcısı ve icrası konumunda olan ve bunlara yardım ettiği hususunda haklarında yeterli şüphe ve delil bulunan 1 kişi gözaltında olup, 12 kişi tutuklanmıştır. Soruşturma kapsamında 6 kişi serbest bırakılmış, 7 kişi hakkında ise yakalama emri çıkartılmıştır. Şüpheli konumunda olanların biri yabancı uyruklu diğerleri ise Türk vatandaşıdır. TMK 10’uncu Maddesi’yle yetkili Cumhuriyet Başsavcı Vekilliğimizin kontrolünde ölenlerin otopsi raporları ile mağdurların kesin raporlarının takibi, DNA incelemelerinin yaptırılması, zararların tespiti ile diğer yerinde yapılması gereken işlemler olayın meydana geldiği Reyhanlı Cumhuriyet Başsavcılığı’nca yapılmaktadır. Olayın başından beri Adana TMK 10’uncu Maddesi’yle görevli Cumhuriyet Başsavcı Vekilliği’nin kontrol ve talimatları doğrultusunda yürütülen soruşturma halen çok yönlü olarak sürdürülmektedir.”

PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
Hava durumu
-
-
-
Nem Oranı: -
Basınç: -
Rüzgar Hızı: -
Rüzgar Yönü: -
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

Hatayvatan.com Vardılar Medya Grubu kuruluşudur.