Hatayvatan.com – Hatay Haberleri

Altınözü ilçesi Zeytin ve Zeytinyağı Festivaline ev sahipliği yapacak

Altınözü ilçesi Zeytin ve Zeytinyağı Festivaline ev sahipliği yapacak
164 okunma
29 Eylül 2017 - 11:58

Altınözü 21-23 Ekim tarihlerinde Zeytin ve Zeytinyağı Festivali’ne ev sahipliği yapacak. Festival öncesinde basın mensuplarıyla bilgilendirme toplantısı gerçekleştirildi.

Antakya’da Şiraz Restaurant’ta gerçekleşen toplantıya Altınözü Kaymakamı Bülent UYGUR, Altınözü Belediye Başkanı Rıfat SARI, Altınözü İlçe Jandarma Komutanı J. Yzb. Abdi ÜÇKAYA, İlçe Emniyet Amiri Dinçer Dinsever KALKAN, Altınözü Gıda Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürü Sefer DEVİREN, Basın İlan Kurumu Hatay Şube Müdürü Soner KAVAK, gazete sahipleri ve muhabirler katıldı.

Toplantının açılış konuşmasını yapan Altınözü Kaymakamı Bülent UYGUR, “Basın mensuplarıyla daha önceden merhabamız vardı,  bugün bu vesileyle bir kez daha bir araya geldik. Ben 10 aydır Altınözü’nde görev yapıyorum. Altınözü ilçemizi yarınlara nasıl daha aydınlık şekilde taşıyabiliriz diye değerli Belediye Başkanımız sayın Rıfat SARI ile birlikte çalışıyoruz. Altınözü’nü en iyi Zeytin üzerinden tanıtabileceğimizi gördük. Bugün Türkiye deki her 10 Zeytin ağacının 1’i Hatay’dadır. 17 milyon Zeytin ağacının 4’te 1’i Altınözü’ndedir. Altınözü’nün Ekonomisi zeytin ekonomisine dayanmaktadır.

Bu amaçla Mayıs ayında Başkan Rıfat SARI ile komite oluşturarak festival düzenlemeye karar verdik. Altınözü’nde 120 Milyon TL’lik Zeytin ekonomisi var. Altınözü Zeytin İhtisas Organize Sanayi çalışmaları sürüyor. Altınözü bu adımla birlikte Zeytin sanayisinin merkezi olacaktır. Enek’te devam eden Tarım İhtisas Organize sanayi bölgesinin tamamlanmasıyla Altınözü’nün yarınları daha aydınlık olacaktır. Hatay Zeytincilik Araştırma Enstitüsü İlçemiz Kamberli Mahallesi sınırlarında bulunmaktadır. Enstitü Altınözü ve Hatay Zeytinciliğini ivme kazandıracaktır. İlçemizde Tokaçlı Mahallemizde bir Zeytin müzesi de kazandıracağız.

Tüm bu gelişmeleri de bir festival ile süslemek istedik. Bu sene festival olarak düzenledik, ilerleyen yıllarda fuara da çevirmek istiyoruz. Festivalde konserler, ünlü gurme ve yazarların katılımıyla söyleşi etkinlikleri düzenlenecek. Zeytincilikle ilgilenen esnafımız da stantlarda zeytin ve zeytinyağı satışı yapabileceklerdir. Festivalimize herkesi bekliyoruz” dedi. Kaymakam UYGUR konuşmasının devamında hazırlanan slayt eşliğinde Festivalin bölümlerini basın mensuplarıyla paylaştı.

Kaymakam UYGUR’UN konuşmasının ardından bir selamlama konuşması da Altınözü Belediye Başkanı Rıfat SARI yaptı.

Altınözü Kaymakamı Bülent UYGUR’A teşekkür ederek konuşmasına başlayan Başkan SARI, “En başta mihmandarımız olan Kaymakamımız Bülent UYGUR’A teşekkür ediyorum. Göreve geldiği günden bu yana Altınözü için gece gündüz demeden beraber çalıştık. Kendisi bana ilk olarak bu fikri açtığında ben de hem il çapında hem de ülke genelinde ses getirecek bir festival olması için gereken desteği vereceğimizi söyledik. Zeytin ve Zeytinyağı konusunda önemli bir potansiyele sahibiz ama ülke genelinde yaygınlaşmamasının sebebi marka haline gelememiş olmamızdır. Biz zeytinimizi ülke çapında tanıtmak zorundayız. 21-23 Ekim’deki festivale il genelinden ve il dışından tüm misafirlerimizi bekliyoruz. 1990’da ilçeden çıktım. 2014’te döndüm.

Ama ilçede değişen hiçbir şeyin olmadığını gördüm. Üzüldüm ama bir şeyler yapmamız gerektiğini düşündüm. En önemlisi yol sorunuydu. Ülkemizin her tarafında yollar en iyi standartta yapılıyor. Yol olunca her türlü kültürel gelişmeyi ilçemize getirebileceğiz. Bu konuda Milletvekillerimizle gerekli adımları attık. İlçe genelinde acil yapılması gereken yolların temelini attık. 2018 sonuna kadar ilçedeki yolların yüzde 90’ı hallolmuş olacaktır. Festivalimizi de aynı özveri ile yapacağız. Başta siz değerli basın mensupları olmak üzere tüm vatandaşlarımızı festivale bekliyoruz” ifadelerini kullandı.

Bisiklet Federasyonu Hatay Temsilcisi Hasan Tahsin BAKAN da 28 Ekim’de düzenlenecek olan Altınözü Zeytin Kupası Dağ bisikleti yarışması hakkında basın mensuplarını bilgilendirdi.

PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
Hava durumu
-
-
-
Nem Oranı: -
Basınç: -
Rüzgar Hızı: -
Rüzgar Yönü: -
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

Hatayvatan.com Vardılar Medya Grubu kuruluşudur.