Hatayvatan.com – Hatay Haberleri

Altınözü’nde tarihi yerler için restorasyon toplantısı yapıldı

Altınözü’nde tarihi yerler için restorasyon toplantısı yapıldı
144 okunma
13 Ocak 2018 - 10:52

Altınözü ilçe sınırları içerisinde bulunan Yunushan Gelinler Dağı Nekropolü Restorasyon ve Çevre Düzenlemesi projesi kapsamında gün ışığına çıkarılan Roma dönemine ait kaya mezarları turizme kazandırılacak.

Yunushan Mahallesinde bulunan turistik değere sahip Gelinler Dağı Nektopolü Restorasyon ve Çevre Düzenlemesi Projesi Toplantısı yapıldı.

Kaymakam Bülent Uygur başkanlığında gerçekleşen toplantıya, Hatay Valiliği Yatırım İzleme Koordinasyon Başkanlığı Doğal Kaynaklar Müdürü Atilla Özcan, Mimar Mustafa Çınar Ünal ve Mimar Özlem Kozkıran katıldı.

Gelinler Dağı Nekropolü’nün turizme kazandırılması amacıyla röleve, restitüsyon ve restorasyon projeleri konusunda çalışma yapıldı. Hatay Valiliği Yatırım İzleme Koordinasyon Başkanlığı tarafından hazırlanan Gelinler Dağı Nektopolü Restorasyon ve Çevre Düzenlemesi Proje tanıtımı Mimar Mustafa Çınar Ünal tarafından yapıldı.

Toplantıda konuşan Kaymakam Uygur; “Hatay birçok tarihi ve turistik değere ev sahipliği yapıyor. Altınözü bu konuda oldukça zengin bir tarihi mirasa sahip. Bu mirasımızın gün yüzüne çıkmayı bekleyen bir tarafı da Yunushan Mahallemizde bulunan Gelinler Dağı Roma Nekropolü ve Kaya Mezarlarıdır. Turizm anlayışı sadece deniz, kum ve güneşle sınırlı değildir. Altınözü ilçemiz güneyde doğa harikası ve çok önemli bir tarihsel geçmişi olan bir ilçemizdir. Roma dönemine ait Kaya mezarları Altınözü turizmine, tarihi ve kültürel varlığına önemli bir katkı sunmuş olacağız. Gelen yerli ve yabancı turistlerin ilgisini çekeceğini düşünüyorum. Proje kapsamında yürüyüş alanları, çevre düzenlemesi, ışıklandırma, mağaraların temizliği yapılarak tarih gün yüzüne çıkarılacaktır.” dedi.

Belediye Başkanı Rıfat Sarı; “ Belediyemiz adına YIKOB tarafından hazırlanan bu proje ilçemiz Turizmi açısından önemli bir başlangıç oldu. Zeytin Müzesi, Kırkgöz Mağaraları ve önümüzdeki günlerde açıklayacağımız özel bir projemizle Altınözü, Hatay turizminden gerekli pastayı alacaktır. Başta Valimiz Sayın Erdal Ata Beyefendiye ve emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.” dedi.

PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
Hava durumu
-
-
-
Nem Oranı: -
Basınç: -
Rüzgar Hızı: -
Rüzgar Yönü: -
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

Hatayvatan.com Vardılar Medya Grubu kuruluşudur.