Hatayvatan.com – Hatay Haberleri

Amik Ovası sular altında

Amik Ovası sular altında
776 okunma
09 Ocak 2019 - 21:07

Hatay’da son haftalarda etkili olan sağanak nedeniyle yaklaşık 100 Bin dönümlük ekili tarım sular altında kaldı.

Kırıkhan Ziraat Odası Başkanı Hasan Bilgili, Amik Ovasında 100 Bin dönümlük ekili tarım arazisinin sular altında kaldığını, bölgenin AFET Bölgesi ilan edilmesini istedi.

Amik Ovası çiftçisinin Çiftçi Kayıt Sistemine (ÇKS) kaydından önce Tarım Sigortası yaptıramadığını belirten Bilgili, yetkililerin su altında olmasına rağmen TARSİM’e kaydının yaptırılmasını istedi.

Kırıkhan Ziraat Odası Başkanı Hasan Bilgili yaptığı açıklamada “Bölgede etkili olan yağışlardan dolayı Amik Ovasının büyük bir bölümü sular altında. Hatay Havalananından Kırıkhan Suriye sınırı bölgesine kadar olan bölgede yaklaşık 100 Bin dönüme yakın ekili alan zarar görmüş durumda” dedi.

Suyun erken basmasından dolayı çiftçilerin TARSİM’i yaptıramadıklarını, Çiftçi Kayıt Sistemine kaydından önce TARSİM yapılmadığını belirten Bilgili şu açıklamalarda bulundu;

ÇKS Sitemi kapalı olduğu için vatandaşlarımız TARSİM’e kayıt olamadı. O yüzden TARSİM yapılmadan bu bölge sular altında kaldı. TARSİM’in suyun altında bile olsa uzatılması lazım. TARSİM’in yeniden Amik Ovasına girerek çiftçilerimizi kayıt yapmasını bekliyoruz. Reyhanlı Barajının biraz önce bitmesi lazım, Tahtaköprü Barajından gelen su Reyhanlı Barajı bitmediği için ovaya gidiyor, o yüzden ova su altında kalıyor. Şu anda Tahtaköprü Barajı dolmuş durumda bugün itibariyle su bırakılmaya başlandı. Tahtaköprü Barajından gelen kanalın Reyhanlı Barajına aktarılan kanalın yapılması gerekli. Şuanda ovayı alan suyun 20 ile 30 Bin metreküpü Reyhanlı Barajına giderdi ve ova sudan kurtulur.

Bilgili “Tahtaköprü Barajının yükseltilmesi ve Reyhanlı Barajının tamamlanması için gerekli çalışmalar yapılıyor, devletimiz ikisinin de biteceğini söylüyor. Bunlar bittiği zaman Amik Ovasında sulama sorunu ve su basma sorunu sona erecek.” dedi.

Bilgili son olarak, İlçe Tarım Müdürlüğü ekipleri bölgede gezerek bölgenin AFET alanı ilan edilmesi için gerekli çalışmaların yaptığını söyledi.

PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
Hava durumu
-
-
-
Nem Oranı: -
Basınç: -
Rüzgar Hızı: -
Rüzgar Yönü: -
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

Hatayvatan.com Vardılar Medya Grubu kuruluşudur.