Hatayvatan.com – Hatay Haberleri

Antakya Ticaret ve Sanayi Odası Hatay’a Yaptığı Hizmetlere Devam Ediyor

Antakya Ticaret ve Sanayi Odası Hatay’a Yaptığı Hizmetlere Devam Ediyor
39 okunma
14 Nisan 2013 - 15:06

Antakya Ticaret ve Sanayi Odası Antakya Mobilyacılığını Geliştirme Projesi (ANMOGEP) Tanıtım Sunumu ve Tapu Devir Töreni  Adalet Bakanı  Sadullah Ergin ve Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Konfederasyonu Başkanı  Bendevi Palandöken’in katılımları ile 13 Nisan 2013’te Yeni Sanayi Sitesi Toplantı Salonu’nda gerçekleşti.

Adalet Bakanı Sadullah Ergin ve TESK Başkanı Bendevi Palandöken’in  Antakya Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu ve Meclis Üyeleri tarafından havaalanında karşılanmasının ardından Anemon Otel’de Antakya Ticaret ve Sanayi Odası ve ATSO Kadın Girişimciler Kurulu tarafından Adalet Bakanımız ve Kiel Valisi Onuruna verilen Kahvaltı’ya geçti. Kahvaltının ardından Yeni Sanayi Sitesine bir dizi açılış yapmak için geçen Adalet Bakanımız daha sonra Antakya Ticaret ve Sanayi Odası Antakya Mobilyacılığını Geliştirme Projesi (ANMOGEP) Tanıtım Sunumu ve Tapu Devir Törenine için Yeni Sanayi Sitesi Kooperatifi Toplantı Salonu’na geçti.

Yeni Sanayi Sitesi Kooperatifi Toplantı Salonu’nda yapılan tapu devir törenine Adalet Bakanı Sadullah Ergin, Hatay Valisi Mehmet Celalettin Lekesiz, Antakya Belediye Başkanı Doç.Dr. Lütfü Savaş, Hatay Ak Parti Milletvekili Adem Yeşildal, Hatay CHP Milletvekili Refik Eryılmaz, Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Konfederasyonu Başkanı Bendevi Palandöken Antakya Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Başkanı Hayrettin Çolakoğlu, Antakya Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Hikmet Çinçin, HESOB Başkanı Abdulkadir Teksöz, Hatay Esnaf Kefalet Kredi Kooperatifi Başkanı Sabit Teksöz, ATSO Yönetim Kurulu Üyeleri, ATSO Meclis Üyeleri, Basın Mensupları ve çok sayıda davetli katıldı.

Hatay Esnaf ve Sanatkarları Odaları Birliği Başkanı Abdulkadir Teksöz’ün konuşmalarıyla başlayan toplantı, daha sonra ATSO Yönetim Kurulu Başkanı Hikmet Çinçin’in konuşmaları ile devam etti.

Çinçin konuşmasında, “AB ve T.C Bilim, Teknoloji ve Sanayi Bakanlığı Bölgesel Rekabet Edebilirlik Operasyonel Programı kapsamında, Antakya Ticaret ve Sanayi Odası’nın sahibi, olduğu ‘Hand Made In Hatay ‘ projesinin sözleşmesi, 23 Eylül 2011 tarihinde imzalanmıştır. Proje Bütçesi 6.989.646 Euro olup, Bütçenin 5.725.219 Eurosu AB tarafından karşılanmaktadır. Bütçenin 1.264.427 Eurosu Türkiye Cumhuriyeti tarafından karşılanmaktadır. Proje Hedefinin daha iyi bir iş ortamı yaratmak, mevcut işletmelerin verimliliğini ve rekabet güçlerini iyileştirmek, fiziki altyapının iyileştirilmesi ile toplam istihdama katkıda bulunmaktır. Hedef Grubunun ise, Hatay’da bulunan orman tabanlı esnaf ve mobilya üreticileridir. Proje kapsamında kurulacak mobilya ortak üretim tesisi, el yapımı mobilya üreticilerinin tek başlarına sahip olmadıkları 20 çeşit ileri teknoloji ve kapasiteli makine ve ekipmanları kullanmalarına imkan verecektir. Bu sayede, mobilya üreticileri ürünleri, daha kaliteli ve yüksek kapasitede üretebilecekler ve pazarda rekabet güçlerini arttırabileceklerdir. Proje kapsamında el yapımı mobilya üreticilerinin kurumsal kapasitelerini geliştirmek, iyileştirmek ve desteklemek üzere danışmanlık ve eğitim hizmetleri sağlanacaktır. Proje kapsamında yapılacak tanıtım faaliyetleri ile sektörün hem ulusal hem de uluslararası tanınırlığı arttırılacak, böylece iş ortamının gelişip ticari hareketliliğin artmasına katkıda bulunulacaktır. Bu da hatırı sayılır büyüklükteki klasik mobilya pazarlarına sahip birçok Ortadoğu ülkelerindeki yatırımcıların Türk yatırımcılar ile ortak yatırım yapmasına imkan verecektir.

Ortak makine kullanımı ve danışmanlık hizmetlerinden yararlanan girişimciler yeni yatırımlar yaparak istihdama katkı sağlayacak, dolayısıyla Antakya ekonomisine katkıda bulunmuş olacaklardır. Projemiz aynı zamanda,  klasik mobilya üreten mobilyacıların markalaşmalarına yardımcı olacaktır. Başarılı bir şekilde markalaşan firmalar, sektörün tanınmasına önemli katkı sağlayacaktır. Bu sayede pazarın genişlemesi, iş hacminin artması ve bunun ekonomiye olumlu yansıması sağlanacaktır.

ANMOGEP ile ilgili  gelişmelerden de bahseden Çinçin, Projenin 4 bileşenine ait (inşaat, müşavirlik, teknik destek, tedarik) teknik şartnameler ve projeler hazırlanmıştır. Teknik şartnameler, daha sonra bakanlığın yorumları doğrultusunda gözden geçirilerek güncellenmiştir. İnşaat işleri için bakanlığın talep etmiş olduğu dökümanlar hazırlanıp bakanlığa gönderilmiştir. İnşaat projelerinde bakanlığın talepleri doğrultusunda 2012 yılı içinde değişiklikler yapılmış, yapılan değişiklikler onaylanmıştır.

Çinçin daha sonra bu projede ATSO ve proje ortaklarından desteklerini hiçbir zaman esirgemeyen ve her zaman yanımızda olan  Adalet Bakanı Sadullah Ergin’e, Hatay Valisi Mehmet Celalettin Lekesiz’e ve proje ortaklarından Antakya Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş’a teşekkür ederek konuşmasını sonlandırdı.

Daha sonra kürsüye Antakya Belediye Başkanı Doç.Dr. Lütfü Savaş gelirken, Savaş konuşmasında şunları kaydetti: Ortak akıl ile birlikte hareket ederek şehrimizin markalaşmasına katkı sağlıyoruz. Hatay’ın yıllardır alamadığı hizmeti şehrimiz çok hızlı bir şekilde almaktadır. Şehrimizin markalaşmasının tek yolu ortak projeler üretmek, ortak fikirlerde buluşmak ve birlikte hareket etmektir. Adalet Bakanımıza ve Hatay Valisine bize inandıkları için ve projemize vermiş olduğu desteklerden dolayı teşekkür ediyorum. Antakya Mobilyacılığını Geliştirme Projesi (ANMOGEP) projesinde diğer kurum ve kuruluşlarımızla olmaktan büyük gurur duyuyoruz. Bu birlik ve beraberliğin devamını diliyoruz” diyerek konuşmasını bitirdi.

Antakya Belediye Başkanımız Doç. Dr. Lütfü Savaş’ın ardından kürsüye gelen Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Konfederasyonu Başkanı Bendevi Palandöken ise, “Hatay’a her geldiğimde Hatay’dan  daha da fazla gurur duyduğumu ve Hatay’a sağladığı katkılardan dolayı Adalet Bakanımız Sadullah Ergin’e teşekkür ediyorum. Türkiye’nin en önemli bakanlıklarından biri olan Adalet Bakanlığı makamında bulunan  Sadullah Ergin sayesinde  Hatay’daki tüm kurum ve kuruluşların ortak fikirler üreterek Hatay’a katkı sağlaması çok önemli ve ortak projeler üretmesi çok güzeldir. Kurumların birbirlerine köstek değil destek olması gerektiğini savunan Palandöken, Hatay gibi medeni bir şehrin bunu en iyi şekilde başardığını dile getirdi. Taş üstüne taş koyandan Allah razı olsun diyen Palandöken, On yıl öncesinin Türkiyesi ile on yıl öncesinin Hatay’ının aynı olmadığını dile getirdi. Şehrin planını ve yerel hizmetin yaygınlaştığını dışardan bakarak çok net görülebildiğini ifade etti. Palandöken “Hatay tarihi kültürel zenginliklere sahip bir şehir ve insanlarının gerçekten mert insanlar olduğu için Hatay’a  yapılan tüm hizmetleri hak  ettiklerini ifade etti. Başta ATSO Başkanı, HESOB Başkanı, ve Antakya Belediye Başkanı’nın ortak kararları ve  Adalet Bakanı ve Hatay Valisi’nin  destekleri ile daha nice açılışlar nice temel atma törenleri gerçekleştireceğiz” dedi.

Palandöken’in ardından kürsüye gelen Hatay Valisi Mehmet Celalettin Lekesiz, Mobilyacılık mesleğinin 2000 yıllık bir geçmişi olduğunu ve Hatay’da 1500’e yakın mobilyacı esnafı ve 6000’e yakında çalışanı olan bir sektördür. Sadece son üç beş yıla baktığımız zaman ihracatımızı da yüzde yüz arttırmış bulunmaktayız. Mobilya ihracatının 20 milyon dolardan 40 Milyon dolara çıktığını ifade eden Lekesiz, “Yüzlerce yıllık geçmişimiz olmasına rağmen kat etmemiz gereken çok fazla mesafe olduğunu bilmekteyiz. Geçmişe bağlı yaşamak yerine teknolojiye ayak uydurarak esnafımızın rekabet edebilirliğini yükseltmemiz gerekmektedir. Hayallerimiz hatıralarımızdan fazla olmalı ve bugünkü bu proje mobilya sektörümüze büyük katkı sağlayacaktır. Ortak çalışmaların kümelenmenin yaygınlaşmasıyla birlikte çok daha fazla büyüyebiliriz. Tüm bu projelerimizde bizlerden hiçbir zaman desteğini esirgemeyen başta Adalet Bakanımız Sadullah Ergin’e, Milletvekillerimize, Antakya Belediye Başkanımıza, Tüm kurum ve kuruluşlarımıza sonsuz teşekkür ediyorum” diyerek sözlerini sonlandırdı.

Hatay Valisi Mehmet Celalettin Lekesiz’in ardından kürsüye Adalet Bakanı Sadullah Ergin geldi. TESK Başkanı Bendevi Palandöken ve misafirleri selamlayarak başlayan Ergin, “Ortak akıl ve fikirle omuz omuza çalışıldığı zaman neler yapılabileceğini gördüğümüz bu projenin, Mobilyacı esnafımız için önemli bir hizmet olduğunu bilmek gerekir. Hep daha iyisini yapmak için uğraşmamız ve hep daha yeni hedeflere ulaşmamız gerekir. Hatay’da tüm sektörlerin olduğunu, ilin kuzeyinin demir çelik ve enerjide güneyinin ise tarımla uğraştığını bilmekteyiz. Şehrimizin ve ülkemizin her köşesi için farklı projelerimiz var ve ilimiz için  Amanos Tünelini hayal ettik ve proje ihalesi yapıldı bu yıl sonuna kadar Amanos Tüneli ve bağlantı yollarının projesi yapılmış olacaktır. Hatay’a bugüne kadar yapılmış yatırımlar arasında Hatay Havaalanı ve Reyhanlı projeleri bulunmaktadır. Antakya Mobilyacılığını Geliştirme Projesi ortaklarına teşekkürlerini sunan Bakan Ergin bu çalışmalarının devamının gelmesini temenni ediyoruz. Hatay’a ve Hataylılara yakışan birlik ve beraberliktir ve bunu devam ettirmek için desteğimizi hiçbir zaman esirgemeyeceğiz dedi.”

Konuşmaların ardından Tapu devir Töreni’ne geçilirken, ANMOGEP Arsa Tapu Belgesini Adalet Bakanı Sadullah Ergin’den alan Yönetim Kurulu Başkanımız Hikmet Çinçin Meclis Başkanımız Hayrettin Çolakoğlu ile birlikte, Adalet Bakanı Sadullah Ergin ve TESK Başkanı Bendevi Palandöken’e Antakya mobilya oymacılığını anlatan motiflerle işlenmiş hediyeler takdim ettiler.

PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
Hava durumu
-
-
-
Nem Oranı: -
Basınç: -
Rüzgar Hızı: -
Rüzgar Yönü: -
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

Hatayvatan.com Vardılar Medya Grubu kuruluşudur.