Hatayvatan.com – Hatay Haberleri

Antakya’da Türkiye – Kazakistan yatırım konferansı düzenlendi

Antakya’da Türkiye – Kazakistan yatırım konferansı düzenlendi
108 okunma
27 Kasım 2013 - 12:48

Özova Group’un davetlisi olarak Hatay’a gelen Kazakistan Ankara Büyükelçisi Canseyit Tüymebayev dün akşam Ottoman Palace Otel’de düzenlenen Türkiye-Kazakistan Yatırım Konferansına katıldı.

Konferansta Özova Group Yönetim Kurulu Başkanı Murat İçcan’a düzenlenen törenle Kazakistan Fahri Konsolosluk unvanı verildi. Kazakistan’ı tanıtan resim sergisinin açılışını yapan Kazakistan Ankara Büyükelçisi Canseyit Tüymebayev, Hatay Vali Vekili Kadim Doğan, Antakya Belediye Başkanı Lütfü Savaş, Özova Group Yönetim Kurulu Başkanı Murat İçcan açılışın ardından resim sergisini gezdiler.

Konferans öncesinde Kazakistan’ı tanıtan resim sergisini dikkatlice inceleyen Canseyit Tüymebayev, beraberindekilere fotoğraflar hakkında bilgi de verdi. Resim sergisinin ardından Kazakistan-Türkiye Yatırım Konferansına geçildi. Konferansta Kazakistan’ı tanıtan slayt gösterisinin ardından açılış konuşmasını yapan Özova Group Yönetim Kurulu Başkanı Murat İçcan şunları söyledi: “Bilindiği gibi Türkiye ile Kazakistan ortak tarihe ve kültüre sahip olup bir çok alanda ortak iş yapmaktadır, yeni yatırımlar ile bu ilişkiler güçlendirilmektedir. Orta Asya’nın parlayan ülkelerinin başında yer alan Kazakistan Cumhuriyeti’nin Fahri Konsolosluğu görevine şahsımı layık gören Kazakistan Devlet Başkanı Nursultan Nazarbayev ile Sayın Büyükelçim Canseyit Tüymebayev’e huzurlarınızda teşekkür ederim” dedi.

Kazakistan Cumhuriyeti Ankara Büyükelçisi Canseyit Tüymebayev ise konferansta yaptığı konuşmasında Kazakistan’la ilgili gelen konuklara geniş bilgiler verdi. Bugüne kadar birçok alanda Türk işadamlarının ülkesinde yatırımlar yaptığını belirten Büyükelçi Tüymebayev ülkeye giriş için vize şartı aranmadığını söyledi.

İki ülke arasındaki ilişkilere dikkati çeken Büyükelçi Tüymebayev, işadamı Murat İçcan’ın Hatay Fahri Konsolosluğu görevini kabul ettiğini anlatan Tüymebayev, ”Böylece artık Hatay, Kazakistan’a daha da yakınlaştı ve yakın zaman içerisinde Hatay’da bir Kazakistan Fahri Konsolosluk Merkezi de olacak ve hep beraber açılışını yapacağız” diye konuştu.

Tüymebayev, Türkiye ile Kazakistan arasındaki ticaret hacminin 2010 yılının ocak-kasım ayında 3 milyar 970 milyon dolar olduğunu belirterek, ”Bunun içinde Türkiye’nin Kazakistan’a ihracatı 746 milyon dolar, ithalatı ise 2 milyar 224 milyon dolardır. 2010 yılı sonu itibariyle tahmini dış ticaret hacmimiz 3 milyar 170 milyon dolardır” dedi.

Bir diğer alan ise turizmdir. Bizler görüyoruz ki kardeş Türkiye, bu alanda büyük başarılara imza atmıştır. Sadece geçtiğimiz yıl Türkiye’ye gelen Kazakistanlı turist sayısı 250 bini aşmıştır. Kazakistan’da da özellikle doğa turizmi gelişim göstermektedir. Mesela günümüzde Türk firmaları Hazar denizi kıyısında turizm tesisleri olan Kenderli gibi bölgelerde çalışmalarını sürdürmektedirler. Bunun için ortak çabalarımızı bu alanda artırmalıyız. Bunların dışında yatırımcı bekleyen tarım, madencilik, enerji, sivil havacılık ve diğer alanlar da önemini korumaktadır. Kadim dostluğumuz ve ebedi kardeşliğimize dayanan Kazakistan-Türkiye ilişkilerinin her daim taptaze kalacağına eminim” dedi.

Antakya Belediye Başkanı Lütfü Savaş’ta ikili ilişkiler içerisinde yatırımların çok önemli olduğuna dikkat çekerken “öncelikle fahri konsolosluk görevi dolayısı ile Murat İçcan’ı tebrik ediyorum. Sevgi, hoşgörünün hakim olduğu Antakya kültürel yapının yanı sıra sportif etkinlikler ile de ön plana çıkmaktadır. Ata sporumuz olan Aba güreşi’nde bu yıl 4. Dünya şampiyonasını Antakya’da düzenledik ve 18 ülkenin sporcuları katılım gösterdi. Bunların içinde Kazakistanlı sporcularda yer aldı” dedi.

Konuşmaların ardından Kazakistan Ankara Büyükelçisi Canseyit Tüymebayev tarafından Özova Group Yönetim Kurulu Başkanı Murat İçcan’a Fahri Konsolosluk unvanı verildi. Hemen ardından Murat İçcan’da Büyükelçi Tüymebayev’e teşekkür plaketi ve günün anısına hediyeler verdi.

Fotoğraf Galerisi

PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
Hava durumu
-
-
-
Nem Oranı: -
Basınç: -
Rüzgar Hızı: -
Rüzgar Yönü: -
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

Hatayvatan.com Vardılar Medya Grubu kuruluşudur.