Hatayvatan.com – Hatay Haberleri

Arsuz’da köylülere destek için 8 Bin fidan dikildi

Arsuz’da köylülere destek için 8 Bin fidan dikildi
25 okunma
29 Aralık 2017 - 11:47

Orman köylerine gelir getirici tür kapsamında ,  Harlısu Mahallesi’nde düzenlenen törenle zeytin fidanı dikildi.

Kahramanmaraş Orman Bölge Müdürü Alpaslan Altındaş, Hatay’da 21 adet orman köyünde 193 hektar alanda çalışmalar yapıldığını söyledi.

Altındaş bu alanda 30 bin 172 adet zeytin, 2 bin 300 adet ceviz, 2 bin 800 adet badem, 20 bin adet fıstık çamı ve 3 bin 500 adet alıç aşılaması yapıldığını belirterek Harlısu Mahallesi’ne ise 25 hektar alana 8 bin adet zeytin fidanı dikimi yapıldığını ifade etti.

Altındaş ayrıca Arsuz ilçesi genelinde 11 köye 115 hektar alana Gelir Getirirci Tür Ağaçlandırma çalışmaları kapsamında ise toplamda 44 bin adet fidan dikimi yapılacağını sözlerine ekledi.

Proje kapsamında ekilen fidanlarının 3 yıl boyunca orman işletme ekipleri tarafından bakımı yapılacak, daha sonra ise 49 yıllığına ihtiyaç sahiplerinin faydalanması sağlanacak.

Ak Parti Milletvekili Orhan Karasayar’da dünyadaki bitki türlerinin yüzde 80’inin Amanos dağlarında yetiştiğini belirterek, “Çocukken hep hayalimdi. Buralar bomboş kalacağına köylüye verilmesiyle, zeytin,ceviz,alıç hepsi orman. Gelir getirici ürünler ile buralar ekilse hem ülke ve hem de bölge ekonomisine katkı verilse, bundan kim kaybeder. Bu vatandaşın 200-300 milyon dolarlı ceviz ve 400-500 milyon dolarlık badem ihracatı yapıyoruz. Diğer taraftan da bu boş arazilerimiz var. İş yapmak üretmek isteyen vatandaşımız var. Bu ikisini bir araya getirin. Hem cari açığımıza katkı sağlayacağız, hem paramızın ülkemizde kalmasını sağlayacağız, hem de vatandaşımızın gelir seviyesini yükselteceğiz. O yönden çok önemli bir proje ve hayata geçirdik” dedi.

Arsuz Kaymakamı Musa Sarı  ise gerçekleştirilen proje ile vatandaşın gelir getirici desteklemeler, ORKÖY desteklemeleri ya da kesim artıklarından faydalandırılması yönünde orman köylüsüne sağlanan desteklerin çok önemli projeler olduğunu ifade etti.
Projedeki amacın atıl durumda olan bozuk ormanların verimli hale getirilerek ormanlarımızı korumak , geliştirmek , etkin ve sürekli orman oluşturmak , orman içinde ve bitişiğinde yaşayan vatandaşlarımıza sosyal ve ekonomik  katkı sağlamak ve kırsaldaki vatandaşları yerinde kalkındırmanın amaçlandığını belirtti.

PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
Hava durumu
-
-
-
Nem Oranı: -
Basınç: -
Rüzgar Hızı: -
Rüzgar Yönü: -
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

Hatayvatan.com Vardılar Medya Grubu kuruluşudur.