Hatayvatan.com – Hatay Haberleri

Başkan Savaş’ın ‘Aba Güreşi Dünya Kupası’ dolayısıyla mesajı

Başkan Savaş’ın ‘Aba Güreşi Dünya Kupası’ dolayısıyla mesajı
72 okunma
10 Eylül 2015 - 13:58

Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş Hatay’da bu yıl 6. sı düzenlenen Aba Güreşi Dünya Kupası müsabakaları dolayısıyla bir mesaj yayınladı.

Başkan Savaş mesajında, “Öncelikle son iki aydır hain PKK terörünün aramızdan aldığı yüzden fazla şehit polisimiz ve askerimize Yüce Allah’tan rahmetler diliyorum. Ruhları şad olsun. Geride bıraktıklarına da sabırlar diliyorum. Bu acıların yaşanmamasını en içten dileklerimle temenni ediyorum.12 Eylül 2013 günü 5253 sayılı kanun doğrultusunda kurulan İnternasyonalDünya Aba Güreşi ve Geleneksel Sporlar Federasyonu büyük bir gelişim içinde ve hızla dünyaya yayılmaktadır.8 yıllık emeklerimiz sonucu, tükenmekte olan Aba Güreşi,uluslararası şampiyonaların yapıldığı muhteşem organizasyonlara dönüşmüştür. Avrupa ve Asya kıtaları Aba’yı öğrenmiştir. Bu organizasyonlardan birini daha bu hafta sonu Hatay’da hep birlikte yaşayacağız. 12-13 eylül cumartesi Pazar günleri Antakya Atatürk Stadında Aba güreşi Türkiye Seçmeleri ve ardından 6. Dünya Kupası Şampiyonası yapılacaktır. Bugün Hatay’da yarışacak 30’ a yakın ülke bizim kurmuş olduğumuz Dünya Federasyonunun üyesi olmuşlar ve kendi Aba güreşi Federasyonlarını kurmuşlardır. 6. sını gerçekleştireceğimiz şampiyonamız, bugün Dünyada yapılan benzer organizasyonların en büyüğüdür.2014 ve 2015 yıllarında Almanya’da da Aba Güreşi Turnuvaları düzenlenmiş olup, bu yıl Almanya, Türkiye, Afganistan ve Polonya’dan 7 takım yarışmıştır” dedi.

HANNA DEMİR ANILACAK

Trafik kazasında hayatını kaybeden Hanna Demir unutulmadı. Savaş,“Bu yıl düzenlenen seçme müsabakaları HANNA DEMİR (1934-1960) anısına planlanmıştır. Hanna Demir, 16-17 yaşlarından itibaren ve askerden sonra Hatay ve Halep yörelerinde yapılan köy güreşleri ve turnuvalarda iddialı olarak pek çok şampiyonluklar kazanmış ve Aba güreşine sporcu olarak büyük hizmetleri dokunmuştur. Bu güreşçi genç yaşta elim bir trafik kazası sonucu aramızdan ayrılmıştır. Onun anısını, Dünya hoşgörü merkezi olan Hatay’ımızın Hristiyan cemeatine mensup kardeşlerimizle birlikte canlandıracağız” açıklaması yaptı.

Başkan Savaş, “Aba Güreşi Dünya Kupasına ekiplerinin başında, parlamento başkanı, milletvekili, konsoloslar ve federasyon başkanları gibi devlet temsilcileri yer almaktadır.Sporcuların çoğu Avrupa, Asya ve Dünya şampiyonlarında derece almış çok başarılı sporculardır. Bu sporcular, ülkelerinde ve tüm Dünyada Kuşak güreşi, Belbağlı güreş, Kuraş, Milli güreş, Moğol güreşi, Kazak güreşi, Tatar güreşi, Gürcü güreşi gibi isimler altında geleneksel güreşler yaparken, aynı zamanda bu güreşlerin modern şekli olan Judo ve Sambo gibi spor dallarında da başarılı yarışmalar yapıyorlar. Çok yönlü yetişiyor ve yenilmez güreşçiler oluyorlar. Böylece Olimpiyat oyunlarına hazırlanıyorlar.

Tüm çalışmalarımız ve organizasyonlarımız açık olarak basının ve kamuoyunun gözleri önünde şeffaf bir şekilde gerçekleşmektedir. Biz Dünya Organizasyonları yapıyoruz, biz Aba’yı dünyaya tanıtıyor ve yayıyoruz. Kimsenin yapmadığını ve yapamayacağını yapıyoruz. Hatay’ı dünyaya tanıtıyoruz. Ülkemizi Dünya’ya tanıtıyoruz. Milyarlar harcansa, acaba şu küçük bütçe ile ve fahri çalışmalarla bu reklam ve tanıtımı kim yapabilir?

Biz Aba Güreşi Dünya Federasyonu kurmakla, Aba Güreşi’nin FILA’sını kurduk.Bugüne kadar Türkiye’de ilk kez bir Dünya Federasyonunu kurarak, kimsenin ve hiçbir kurumun düşünemediği ve yapamayacağı bir iş başardık. Dünyayı da bu federsyonumuza üye yaptık. Çeşitli ülkelerden 30 kadar hakemimiz oldu ve bu yıl bu hakemler maç yöneteceklerdir.

Güreşçi bir milletiz diyoruz fakat Dünya Güreş Federasyonu FILA’yı kimin ve nerede kurduğunu biliyormusunuz.FILA İsveç’te kurulmuş ve Türkiye de bu kuruluşa para ödeyerek üye olmuştur.Aba Güreşi bir Dünya markası olmuştur. Buradaki şampiyonaya katılan 30’a yakın ülke de bunun damgasıdır.

VI.GELENEKSEL ABA GÜREŞİ DÜNYA KUPASI ‘NA KATILAN VE TEMSİL EDİLEN ÜLKELER 26 OLUP, BUNLAR; ACARA, AFGANİSTAN, ALMANYA, AZERBAYCAN, BAŞKURDİSTAN, BEYAZ RUSYA, BULGARİSTAN, DAĞISTAN, GAGAUZYA, GÜRCİSTAN, İRAN, KIRGIZİSTAN, KIRIM, KKTC, MACARİSTAN, MAKEDONYA, MOLDOVA, MOĞOLİSTAN, NAHÇİVAN, ÖZBEKİSTAN,ROMANYA, RUSYA, TATARİSTAN, TÜRKMENİSTAN,YUNANİSTAN, TÜRKİYE’DİR.

Diğer yandan spora ve sporcuya duyduğumuz büyük sevgi ve şevk ile gençlerimizin akıl, ruh ve bedenlerini geliştirecek sportif eğitimin verileceği spor kompleksimiz tamamlanmış ve halkımızın hizmetine sunulmuştur. 15 dalda, son derece bilgili hocalar nezaretinde hizmet veren Büyükşehir belediyemiz bünyesindeki bu eğitim merkezini velilerimiz ziyaret edip görsünler ve yavrularımızın istedikleri dallarda başarılı sporcular olmaları için onları teşvik etsinler.Yine başta basketbol olmak üzere büyükşehir belediyemiz spor kulüplerinin gösterdiği performans ve başarı değerli basınımızın tanıtımları ve halkımızın ilgileri ile sürdürülmektedir.Sonsuz selam, sevgi ve saygılarımla”dedi.

PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
Hava durumu
-
-
-
Nem Oranı: -
Basınç: -
Rüzgar Hızı: -
Rüzgar Yönü: -
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

Hatayvatan.com Vardılar Medya Grubu kuruluşudur.