Hatayvatan.com – Hatay Haberleri

Kırıkhan Bilim Hastanesi

Başkan Yavuz’un ‘Osmanlı Haftası’ mesajı

Başkan Yavuz’un ‘Osmanlı Haftası’ mesajı
22 okunma
26 Ocak 2016 - 15:32

Kırıkhan Belediye Başkanı Ayhan YAVUZ “Osmanlı Haftası” dolayısıyla yazılı basın açıklaması yaptı.

“Yüce Osmanlı Devleti 1299-1922 yılları arasında 623 yıl varlığını sürdürmüş ve Türk cihan hakimiyeti Mefkûresini gerçekleştirmeye çalışmış bir Türk İslam Devletidir. Doğu Avrupa, Güneybatı Asya ve Kuzey Afrika ’ya kadar topraklarını genişletmiştir. Yaklaşık 25 milyon km2 toprağa 623 yıl boyunca sahip olan Osmanlı Devleti, Askeri, Siyasi ve İktisadi gücünün yanı sıra sosyal hayatta dünyaya örnek medeniyet sunmuştur.

Osmanlı Devleti Oğuzların Kayı boyundan gelen Osman Gazi tarafından 1299 yılında Bilecik ilinin Söğüt kasabasında kuruldu. Bir beylikten devlet ve imparatorluk olan Osmanlılar kuruluş, yükseliş, duraklama, gerileme ve çöküş dönemlerini 623 yıl içinde yaşayarak tarih sahnesinde kalarak isimlerini, medeniyetlerini Dünya tarihine altın harflerle yazdırmışlardır. Günümüzde Dünya halen Osmanlı medeniyetinin sırlarını aramaktadır.
Osmanlı Devleti, Türk Örf ve Adetlerini ve İslam Kültürünün yükümlülüklerini doğrudan alan din, dil, ırk ayrımı yapmadan bir çok devleti ve milleti hakimiyeti altında tutmayı başarmıştır.

Osmanlı İmparatorluğu 3 kıtada hüküm sürmüş, dünya siyasetini belirlemiş olup devletin resmi dili Türkçe ‘dir. Dini olarak İslamiyet olmakla birlikte semavi dinler Musevilik ve Hıristiyanlık da hoş görü ortamı yaratılarak yaşamıştır.
Osmanlı İmparatorluğu adalet düzeni üstünlüğü ve insanlık prensibini her alanda uygulayarak tarihteki örnek medeniyetini kurarak yaşamıştır. Cihan hakimiyeti mefkuresini gerçekleştirmeye çalışmıştır. Cihan padişahları ve devlet adamları yetiştirmiştir.

Osmanlı İmparatorluğu padişahları Osmanlı hanedanından 36 padişah olup 1299-1922 yılına kadar 623 yıl hüküm sürmüştür.

Türkiye Cumhuriyeti Osmanlı Küllüğünden doğmuş olup tarih olarak Osmanlının devamıdır. Genç Türkiye Cumhuriyetini kuranlar Osmanlının torunlarıdır. Her yıl 27 Ocakla başlayan Hafta Osmanlı Haftası olup, bu hafta içerisinde ecdat tarihine, eserlerine ve medeniyetine sahip çıkma, anlama ve bilgilenme haftasıdır. Tarihimizin bir bütünüdür. Hatasıyla, sevabıyla, eğrisiyle ve doğrusuyla bizimdir. Tarihten ders alalım ki tarih tekerrür etmesin.

Bundan 710 yıl öncesi Söğütten dünyaya dalga dalga büyüyerek yayılan Osmanlının hoş görüsü ve adaleti, Anadolu’da barış, balkanlarda huzur, orta doğuda istikrarın hakim olduğu Osmanlı imparatorluğu yönetimi insanlığa saygı ve sevginin harmanladığı bir huzur ve kardeşlik dönemi yaşatıştır. Osmanlı Devletinin Beylikten İmparatorluğa uzanan ihtişamlı yolunun başlangıcı olan 27 Ocak 1299 un 717. Yıl dönümünü kutluyorum.”

PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
Hava durumu
-
-
-
Nem Oranı: -
Basınç: -
Rüzgar Hızı: -
Rüzgar Yönü: -
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

Hatayvatan.com Vardılar Medya Grubu kuruluşudur.