Hatayvatan.com – Hatay Haberleri

Beşşar Esad’ın yerine Faruk Şera iddiaları!

Beşşar Esad’ın yerine Faruk Şera iddiaları!
29 okunma
15 Aralık 2017 - 11:31

Suriye’de 2011 yılından bu yana etkisini sürdüren iç savaş nedeniyle yeni iddialar gündeme geldi. Gelen iddialarda Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad’ın istifa edeceği yerine ise Suriye Devlet Başkanı Yardımcısı olan Faruk Şara’nın geçeceği belirtiliyor.

Hatayvatan.com olarak Faruk Şara ismi karşımıza şu şekilde çıkıyor; Dünya’nın en uzun süre Dışişleri Bakanı olan kişi

İşte Faruk Şara isminin öne çıkan özellikleri;

Suriye Devlet Başkanı Yardımcısı Faruk Şara, iç savaş nedeniyle sarsılan Beşşar Esed rejiminin önde gelen isimlerinden biri.

Ülkede Mart 2011’de halk isyanının başlamasıyla birlikte öldürüldüğü ya da muhaliflere katıldığı yönünde hakkında çeşitli iddialar ortaya atıldı. Rejim yıkıldığı takdirde kurulacak olan geçiş hükümetini yönetmeye aday isimler arasında da gösteriliyor.

Faruk Şara, 1938’de Şam’da doğdu. Ailesi, 2011 yılında Suriye’de ayaklanmanın başladığı güneydeki Dera kentinden. Londra’da uluslararası hukuk eğitimi alan Şara, 10 yıl kadar Avrupa’da yaşadı. Ülkesine döndüğünde Baas Partisi’ne üye oldu. Ülkesinin İtalya’daki büyükelçiliğini yaptı.

Şara, 1984 yılında, Devlet Başkanı Hafız Esed tarafından, Dışişleri Bakanlığı’na atandı. 22 yıl boyunca bu makamda kalması Şara’ya, dünyada en uzun süre görev yapan dışişleri bakanlarından biri olma özelliğini kazandırdı.

Nusayrilerin ağırlıkta olduğu Suriye rejiminin tepesinde yer alan az sayıdaki Sünni isimden biri olan Şara, her zaman Hafız Esed rejiminin sadık bir destekçisi oldu. 2000 yılında Hafız Esed’in hayatını kaybetmesiyle Devlet Başkanlığı koltuğuna oturan oğlu Beşşar Esed de, Şara’nın mevcut görevini sürdürmesinden yana tavır takındı. Şara, oğul Esed’in ‘eski ekip’ denilen babası zamanından beri görevde olan yöneticiler arasında, güvenmeyi tercih ettiği nadir isimlerden biri.

Yönetim Kurulu Başkanımız Rahmi Vardı’da bu haftaki köşe yazısına Suriye’de yaşanan gelişmeleri değerlendirerek Faruk Şara’nın Başşar Esad’ın yerine getirileceğini iddialarını değerlendirdi.

Rahmi Vardı’nın yazısı için resme TIKLAYIN

PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
Hava durumu
-
-
-
Nem Oranı: -
Basınç: -
Rüzgar Hızı: -
Rüzgar Yönü: -
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

Hatayvatan.com Vardılar Medya Grubu kuruluşudur.