Hatayvatan.com – Hatay Haberleri

Kırıkhan Bilim Hastanesi

Bölgesel çapta ilk Arapça gazete kuruldu

Bölgesel çapta ilk Arapça gazete kuruldu
33 okunma
07 Temmuz 2014 - 13:09

Suriyedik iç savaştan kaçıp, ülkemizin çeşitli illerine yerleşen Suriyeliler için yayın yapacak, bölgesel çapta ilk arapça gazete olan ” El Hades gazetesi ” kuruldu.

Gazete Osmaniye merkezli kurularak, Osmaniye, Adıyaman, Gaziantep, Kahramanmaraş, Kilis, Hatay, Adana ve Mersin illerinde yayınlanacak.

El Hades gazetesi yayın kurulu başkanı Yurdaer Yanık yaptığı açıklamada,  “Suriye’de uzun süreden beridir devam eden bir iç savaş sonucunda vatanlarından ayrılarak Türkiye’ye göç etmek zorunda kalan Suriyeli kardeşlerimizin yaklaşık 10 ilimizde yoğun şekilde yaşadıklarını ve bir takım sıkıntılarla karşı karşıya kaldıklarını uzun bir araştırma ve inceleme sonucunda tespit ettik. Bu süreçte en önemli sorunun gerek Suriyeli kardeşlerimizin gerekse ülkemizde ki insanların birbirini anlama noktasındaki sıkıntılarını tespit ettik” dedi.

Tespit edilen sorunların başında ” Dil ” sorunu geldiğini belitren Yurdaer Yanık, “Suriyeli kardeşlerimizle  her ne kadar dini sosyal ve kültürel anlamda birbirimize yakın olsak da, dil konusunda sıkıntı yaşıyoruz. Vatandaşlarımız Suriyelilere yrdım etmek istese de bir birlerinin dilini anlamağı için bir şey yapamıyor. ” diye açıklamada bulundu.

Suriyelilere daha sağlıklı bilgi vermeyi amaçladıklarını belirten gazetenin imtiyaz sahibi, Selçuk Savran, İnşallah gazetemiz hayırlara vesile olur dedi.

PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
Hava durumu
-
-
-
Nem Oranı: -
Basınç: -
Rüzgar Hızı: -
Rüzgar Yönü: -
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

Hatayvatan.com Vardılar Medya Grubu kuruluşudur.