Hatayvatan.com – Hatay Haberleri

Çevre ve Şehircilik Bakanı Sarı Hatay’da

Çevre ve Şehircilik Bakanı Sarı Hatay’da
4 okunma
15 Ocak 2016 - 15:27

Çevre ve Şehircilik Bakanı Fatma Güldemet Sarı’nın kültür merkezine gelişi Bakan Sarı’nın konuşması Tapuların takdimi Çevre ve Şehircilik Bakanı Sarı: “Süresi ne zaman olursa olsun vatanımızın birliğini ve beraberliğini bölmek isteyenlere karşı bu mücadelemiz sonuna kadar kararlılıkla devam edecek” “Biz istiyoruz ki bütün dünyada terör sona ersin. Bu mücadelemize de sonuna kadar devam edeceğiz. Buna devam ederken bütün dünyanın bizim kadar hassasiyet göstermesini özellikle istiyoruz” Çevre ve Şehircilik Bakanı Fatma Güldemet Sarı, “Süresi ne zaman olursa olsun vatanımızın birliğini ve beraberliğini bölmek isteyenlere karşı bu mücadelemiz sonuna kadar kararlılıkla devam edecek” dedi.

Sarı, Alahan Mahallesi’ndeki kadastro çalışmalarıyla tespit edilen hak sahipleri içinAntakya Kültür Merkezi’nde düzenlenen tapu dağıtım töreninde yaptığı konuşmada, terör saldırılarını kınayarak, Diyarbakır’ın Çınar ilçesinde terör örgütü PKK mensuplarınca düzenlenen saldırıda 4 yaşındaki kızı hayatını kaybeden, kendisi de şehit olan Hataylıpolis memuru Mehmet Şenol Çiftçi’ye Allah’tan rahmet, ailesine başsağlığı diledi.

Terör saldırılarının Türkiye Cumhuriyeti’nin birlik, beraberliğine ve kardeşliğine yönelik gerçekleştiğine dikkati çeken Sarı, şöyle devam etti:

“Sayın Cumhurbaşkanımızın ve Başbakanımızın her fırsatta belirttiği gibi bu saldırılar bizi yıldırmayacak. Tam tersi sonuna kadar müdahale edeceğiz, bu operasyonlar o bölgelerde terörün en ufak bir unsuru kalmayacak şekilde temizleninceye kadar devam edecek. Süresi ne zaman olursa olsun vatanımızın birliğini ve beraberliğini bölmek isteyenlere karşı bu mücadelemiz sonuna kadar kararlılıkla devam edecek. Bu vesileyle bu vatan topraklarını korumak için görev alan askerlerimize polislerimize de başarılar diliyoruz. İnşallah bu operasyonlar hayırlısıyla sonuçlanır, Allah bizlere başka şehit acısı göstermesin. Biliniyor ki ülkenin üzerinde gizli ve açık emelleri bulunanların hesapları tutmayacak. Bu ülke yıllarca birçok medeniyete beşiklik etmiş bir ülkedir. Yüzyıllardır barış içinde yaşamayı sürdürdük, sürdürmeye de devam edeceğiz. Bütün dünya bilmelidir ki hiçbir terör örgütünün bu barış, güven ve huzur ortamını bozmasına izin vermeyeceğiz.”

Bakan Sarı, Sultanahmet Meydanı’ndaki saldırıyı da kınayarak, hayatını kaybedenlerin ailelerinin acısını paylaştıklarını söyledi.

Türkiye’nin, tarih boyunca insanlığın umudu, mazlumların sığındığı bir liman olduğunu ifade eden Sarı, “Bugün Suriye’de yaşanan vahşeti büyük bir üzüntüyle izliyoruz. Her gün ölen çocukları, kadınları ve ihtiyarları, Ege ve Akdeniz’de sahillerimize vuran masum bedenleri gördükçe üzerimize düşen sorumlulukları çok daha derinden hissediyoruz. Dünya ve uluslararası kurumlar ne kadar sessiz kalırsa kalsın, Türkiye olarak hiçbir zulmü gözardı etmedik, etmeyeceğiz” diye konuştu.

Sarı, ülkede ve çevresinde yaşanan terör faaliyetleri ile uluslararası finans krizlerine rağmen ekonomik büyümenin sürdüğünü vurgulayarak, dünyadaki gelişmiş ülkelerin yüzde 1 civarında büyüme hedefi ortaya koyduğu halde Türkiye’nin 2015 için yüzde 4, 2016 için yüzde 4,5, 2017 ve 2018 için de yüzde 5 olarak hedeflerini belirlediğini aktardı.

Sarı, Türkiye’nin her şart altında büyümeye devam edeceğini kaydetti.

Fransızlardan sonra ilk kadastro çalışması

Ülkeye yapılan birçok yatırımdan birinin de mülkiyet konusunda gerçekleştiğinin altını çizen Sarı, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Bugün de tarihi, kültürü ve insanlık barışına kattığı değerlerle Müslümanı, Hristiyanı, Sünnisi, Alevisi, Nusayrisi, Türkmeni, Arap’ı, Kürtü’yle adeta bir barış memleketi Hatayımızda hak sahiplerine tapularını dağıtıyoruz. Ekonomik değeri düşük olan kırsal alanların kadastro harici bırakıldığını gördük. Kırsal bölgelerde yaşayan vatandaşlarımızın ekonomik olarak taşınmazlarından yararlanamamaları sebebiyle çalışmalarımızı hızlandırdık. Vatandaşlarımızın bu mağduriyetini gidermek için merkez Antakya ilçesi Alahan Mahallesi’nde bulunan ve 1926’da kadastro harici bırakılan alanın tespitini yaptık. Bu alanda 229 dönümlük bölümün kadastro çalışmalarını tamamladık.”

Sarı, bu kapsamda, 192 adet parselde hak sahiplerini belirlediklerini ve Alahan Mahallesi’ndeki 90 yıllık mülkiyet sorununu çözdüklerini söyledi.

Yapılan bu çalışmanın Fransızların 17 yıl süren işgal sürecinde yaptıkları kadastro çalışmalarının ardından tescil harici kalmış alanlarda ilk defa yapıldığını dile getiren Sarı, kentteki tapusuz olan alanlara tapularını dağıttıklarını kaydetti. Sarı, “Hatay genelinde Fransız kadastrosu yapılmış birçok mahallede de bu çalışmaları devam ettirerek mülkiyet sorununu il genelinde ortadan kaldırmayı hedefliyoruz” dedi.

Bakan Sarı, daha sonra hak sahibi 153 kişiden temsili 15’ine tapularını verirken, bu sırada aralarında yaşlıların da bulunduğu hak sahipleri duygulu anlar yaşadı.

“Operasyonlar devam edecek”

Çevre ve Şehircilik Bakanı Sarı daha sonra Hatay Valiliğini ziyaret ederek, Vali Ercan Topaca’dan kentte yapılan çalışmalarla ilgili bilgi aldı.

Sarı, burada da terör saldırılarına dikkati çekerek, şunları kaydetti:

“İnşallah bu eylemler son buluncaya kadar biz operasyonlara devam edeceğiz. Terör sona erinceye, bölge temizleninceye, çukurlar kapatılıncaya, mayınlar temizleninceye ve tek bir terörist o bölgede, bütün Türkiye Cumhuriyeti sınırları içerisinde kalmayıncaya kadar bu operasyonlar devam edecek. Tek isteğimiz, duamız, başka şehitler olmadan, başka vatandaşlarımız hayatını kaybetmeden Allah’ın izniyle bu operasyonları sonuçlandırmaktır. Hafta içinde İstanbul’un en tarihi mekanlarından biri olanSultanahmet’te turistlerimize, özellikle Alman turistlerimize hedeflenen terör saldırısı bizleri yine çok büyük üzüntüye boğdu. Yine Almanya’da yaşayan ailelerine, Alman vatandaşlarımıza başsağlığımızı iletiyoruz. Buradaki bizim beklentimiz, bütün kamuoyunun Fransa’daki terör saldırısına gösterdiği hassasiyeti Türkiye’deki terör saldırılarında da göstermeleri. Biz çok uzun zamandan beri terörle mücadele eden bir ülkeyiz. Çok uzun zamandan beri de dünyadaki bütün mazlumların yardımına koşan bir ülkeyiz. Biz terörle mücadelemizin ne kadar önemli olduğunu her fırsatta dile getiriyoruz, bundan sonra da dile getireceğiz. ”

Bütün dünyada terörün sona ermesini istediklerini belirten Sarı, “Terörün dini, dili, ırkı olmadığını, yaşlı, genci, kadını, erkeği ayırmadığını söylüyoruz. O yüzden bütün dünya ülkelerine terörle mücadelede ortak çağrıyı her zaman bulunduk, bundan sonra da bulunacağız. Maalesef bu tür olaylar, hem Fransa’da olsun, hem Türkiye’de olsun dünyanın her yerinde olan bu terör saldırıları bu haklı mücadelemizin tekrar önemini bütün dünya kamuoyuna sunuyor. Biz istiyoruz ki bütün dünyada terör sona ersin. Bu mücadelemize de sonuna kadar devam edeceğiz. Buna devam ederken bütün dünyanın bizim kadar hassasiyet göstermesini özellikle istiyoruz” değerlendirmesini yaptı.

PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
Hava durumu
-
-
-
Nem Oranı: -
Basınç: -
Rüzgar Hızı: -
Rüzgar Yönü: -
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

Hatayvatan.com Vardılar Medya Grubu kuruluşudur.