Hatayvatan.com – Hatay Haberleri

Çiftçiye İkinci kötü haber

Çiftçiye İkinci kötü haber
52 okunma
01 Mayıs 2014 - 13:51

Kırıkhan’da iki Sulama Birliğinden biri olan Karasu Sulama Birliği Başkanı Cemil Doğan, Tahtaköprü barajındaki su oranıyla ilgili açıklamalarda bulunurken, “Bu yıl barajda doluluk oranı yüzde 50’lerde. Buda bölgemizdeki çiftçilerimizin tarlalarını sulamaya yetecek gibi gözükmüyor.

Kış mevsiminin çok kurak geçmesi barajdaki su oranı beklentilerin altında gerçekleşti. Her yıl kış mevsiminde yüzde yüz doluluk oranı yaşanırken, kapakları açarak suyu tahliye ediyorduk. Ancak bu yıl kış mevsiminin kurak geçmesi her bölge gibi bizleride etkilemiş durumda ve Tahtaköprü barajındaki su seviye 63 milyon metreküptür. Barajde en az 90 milyon metreküp su olmalıdır. Bu suyu Gaziantep ilçesi olan İslahiye, Hassa ve Kırıkhan ilçesi kullanacak. Bu üç ilçede sulanabilir alanları göz önüne aldığımızda, suyun ancak birinci ürünlere yeteceğini tahmin etmekteyiz. Bu yüzden ikinci ürün ekim yapacak çiftçilerimizi şimdiden uyarıyoruz. Sulama Birliği olarak ikinci ürün ekim yapacak çiftçilere su veremeyeceğiz.” dedi.

Bölge çiftçisinin çok zor durumda olduğunu belirten Karasu Sulama Birliği Başkanı Cemil Doğan, “Tarlasındaki elektruklu kuyulardan sulama yapacak olan çiftçilerimizin maliyeti oldukça yüksektir. Tarlasına ektiği üründen elde edeceği gelir masrafına yetmez. Buda çiftçinin evini geçindiremeyecek duruma geldiğini göstermektedir.

Dua edelim ki; önümüzdeki kış mevsimi kurak geçmesin. Aksi takdirde Türkiye’de ekilebilecek bir karış toprak bulamayız ve yıllardır bol bol ürettiğimiz buğday, pamuk, sebze ve meyve için dış devletlere mahkum olduğumuz gibi pahalılıkta başını alır gider.” dedi.

PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
Hava durumu
-
-
-
Nem Oranı: -
Basınç: -
Rüzgar Hızı: -
Rüzgar Yönü: -
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

Hatayvatan.com Vardılar Medya Grubu kuruluşudur.