Hatayvatan.com – Hatay Haberleri

Kırıkhan Bilim Hastanesi

Doç. Dr. Tülin Durgun Yetim gençlere uyarıda bulundu

Doç. Dr. Tülin Durgun Yetim gençlere uyarıda bulundu
112 okunma
03 Ocak 2018 - 19:10

Mustafa Kemal Üniversitesi (MKÜ) Göğüs Cerrahi Anabilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Tülin Durgun Yetim, gençlere uyarıda bulunarak, sigara ve alkolden uzak kalmaları çağrısında bulundu.

Doç. Dr. Tülin Durgun Yetim, bağımlılığın dünyada olduğu gibi Türkiye’de de başta gençler olmak üzere herkesi etkileyebilen, biyolojik, ruhsal ve sosyal boyutları olan bir sağlık sorunu olduğunu söyledi.

Amaçlarının sağlıklı bir nesil ve toplumun oluşması için çaba göstermek olduğunu ifade eden Doç. Dr. Tülin Durgun Yetim, “Önemli halk sağlığı sorunlarından olan sigara, alkol ve uyuşturucu maddelerin kullanımında artış gözlenmektedir. Sigara, alkol ve uyuşturucu maddeler bağımlılık yapan sağlık yönünden zararlı olduğu gibi toplumsal huzuru bozan problemlere ortam hazırlamaktadır. Zararlı maddeleri kullananların bağımlılıklarından kurtulabilmeleri için Sağlık Bakanlığı çalışmalar yaparak söz konusu alanlarda hizmet veren merkezler oluşturmaktadır” dedi.

Yapılan araştırmalarda madde bağımlılığına başlama yaşı sigara için 10, alkol için 11, uyuşturucu için 12 olarak ortaya çıktığını vurgulayan Doç. Dr. Tülin Durgun Yetim, “ 9 -17 yaş arası gençlerin yüzde 16’sının sigara, yüzde 11’inin alkol, yüzde 2.9’unun uyuşturucu kullandığını ortaya çıkan araştırmalarda.

Dünya’da yaklaşık yüz 84 milyon kişi uyuşturucu bağımlısıdır. Cinayet, boşanma, hırsızlık, intihar, trafik kazaları gibi suçların yüzde 80 sebebi alkoldür. Türkiye’nin, sigaraya bağlı hastalıkların tedavisi için her yıl 8,5 milyar dolar harcanmaktadır. Ülkemizde her yıl 200 bin kişi, dünyada her 13 saniyede 1 kişi sigara sebebiyle ölmektedir. Sigara kullanımına bağlı ölümler, ülkemizde önlenebilir ölümlerin başında gelmektedir. 4207 Sayılı Yasayla beraber getirilen birtakım kısıtlamalar, sigara tüketim oranlarında azalma ve kapalı ortamların hava kalitesinde belirgin iyileşmeler sağlamıştır” dedi.

Sigara, alkol ve uyuşturucu kullanımının insan sağlığı üzerinde birçok olumsuz etkisi olduğunu ifade eden Doç. Dr. Tülin Durgun Yetim, “Özellikle ağız, yutak, gırtlak, yemek borusu, mesane, böbrek, pankreas ve mide kanserleri, lösemi, karaciğer harabiyeti, ülser, siroz ve felç gibi birçok hastalığın sebebi madde kullanımıdır. Böyle zararlı alışkanlıkları bırakın gitsin, sağlığınızı koruyun” diye konuştu.

PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
Hava durumu
-
-
-
Nem Oranı: -
Basınç: -
Rüzgar Hızı: -
Rüzgar Yönü: -
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

Hatayvatan.com Vardılar Medya Grubu kuruluşudur.