Hatayvatan.com – Hatay Haberleri

Doç. Dr. Tülin Durgun Yetim; “Hatay Sevgisi Bir Başka, Anlatılmaz Yaşanılır!”

Doç. Dr. Tülin Durgun Yetim; “Hatay Sevgisi Bir Başka, Anlatılmaz Yaşanılır!”
128 okunma
21 Ocak 2018 - 17:49

Mustafa Kemal Üniversitesi (MKÜ) Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Anabilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Tülin Durgun Yetim, tarih boyunca 11 medeniyete evsahipliği yapmış Hatay’ın sevgi ve saygı duygularıyla büyüyen bir şehir olduğunu ileri sürdü.

Doç. Dr. Tülin Durgun Yetim, gazetecilere yaptığı açıklamada, Hatay’ın binlerce yıl öncesine dayanan tarihi ile hala yerleşim yeri olan dünyanın en eski şehirlerinden birisi olduğunu belirterek, İl genelinde bulunan birçok antik yerleşim yeri ile ilçe ve köylerin büyük bir çoğunluğunun da bin yılı aşkın tarihin mirası olarak günümüze taşındığını vurguladı.

Antakya başta olmak üzere günümüz Hatay ili sınırlarında kalan bir çok şehir, bir çok farklı medeniyetin hakimiyetine girip çıktığına dikkati çeken Doç. Dr. Tülin Durgun Yetim, “Hristiyanlığın adını aldığı ve yayıldığı ilk şehir olan Antakya’nın ayrıca Kur’an-ı Kerim’de bulunan Yasin Suresi’nde bahsi geçen olayların geçtiği şehir olduğunu da belirtirsek maddi değerinin yanında manevi anlamını da ortaya koymuş oluruz. Hatay anlatılmaz, ancak yaşanılır.

Tüm inançların, mezheplerin ve dinlerin bir arada yaşandığı bu şehirde günde 5 vakit ezan okunduğu gibi pazar günleri kilise çanlarının davetkar tınılarını da duyabilirsiniz, aynı şekilde Musevi vatandaşlarımızın da ibadetlerini özgürce yaptıklarına tanık olabilirsiniz. Camiye, kiliseye ve havraya gidip gitmeme özgürlüğü tamamen vatandaşın isteği ve tercihine bağlıdır. Bu yaşama şeklini uzaktan tanımlayanlar buna ‘hoşgörü’ diyor ama biz ‘saygı’ diyoruz. Bir çocuğun yaramazlığı hoşgörülebilir ama bir insanın dini, etnik kökeni ve maneviyatı hoşgörülecek değil saygı duyulacak bir durumdur.

O yüzden Hatay’ın mayası çok sağlamdır. Tarih boyunca bu şehri kaşımak isteyenler oldu, amacına ulaşamadı, ulaşamayacakta. İçerden ve dışardan ne kadar güçlü gelirseniz gelin; belki hepimizi yok edebilirsiniz ama bizi asla birbirimize kırdıramazsınız. Bizi yenebilmeniz için bizim gibi kenetlenmiş kuvvetler olmanız gerekiyor. Hatay’ın hoşgörüsünü, saygı ve sevgi duygularının üst düzeye çıktığı bir başka şehir, ya da benzerini dünyada göremezsiniz. Çünkü Hatay çok özel bir şehir.”

PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
Hava durumu
-
-
-
Nem Oranı: -
Basınç: -
Rüzgar Hızı: -
Rüzgar Yönü: -
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

Hatayvatan.com Vardılar Medya Grubu kuruluşudur.