• Dolar Alış / Satış: 2.927 / 2.932
  • Euro Alış / Satış: 3.244 / 3.25
  • HATAY:
  • Güneş: 05:13
  • Öğle: 12:45
  • İkindi: 16:33
  • Akşam: 20:05
  • Yatsı: 21:41
  • HATAY:
  • Bugün
  • Yarın 25°C / 32°C AZ BULUTLU

Dünya Talesemi Günü Etkinlikleri

8 Mayıs 2013
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
Dünya Talesemi Günü Etkinlikleri

‘’ 8 Mayıs Dünya Talasemi Günü’’ etkinlikleri çerçevesinde 6-10 Mayıs tarihleri arasında Antakya Kültür Merkezi toplantı salonunda 250 katılımcıya yönelik düzenlemiş olduğumuz 7 Mayıs 2013 programın Salı günkü bölümünde talasemi ve orak hücre anemi hastaları, aileleri ve sağlık çalışanlarına yönelik eğitim programı düzenlenmiştir.

Programda bir konuşma yapan  Hatoder Başkanı Burhan Kerimoğlu şunları söyledi; herkesin bildiği gibi hemoğlobinopati bozuklukları dünyada olduğu gibi ülkemizde de çok ciddi bir sorunu teşkil etmektedir, hemoğlobinopati bozukluklarının en başında ise talasemi ve orak hücre anemi hastalıkları gelmektedir.

Bizler dernek olarak bizler birçok faaliyet yapmakla birlikte özellikle ilimiz genelinde hasta çocuk doğumunu önlemeye yönelik çalışmaların yanında, mevcut hastalarında sosyal durumlarını iyileştirme yönünde birçok çalışmalarımızı bulunmaktadır. Bugün yapmış olduğumuz eğitim çalışmalarını bundan sonra diğer ilçelerimizde de yapmayı planlamaktayız.

Programda sırasıyla Talasemi Federasyonu Başkanı Ali Kılıç’ da bir konuşma yaparak talasemi ve orak hücre anemi hastalıklarının dünya ki ve ülkemizdeki durumlarına vurgu yaparak kısa bir sunum yaptılar.

Hatay Halk Sağlığı İl Müdürü Dr.Sebahattin Yılmaz’da talasemi ve orak hücre anemi hastalıklarına değinerek ilimizde yaklaşık 3 yıldır yürütülen çalışmalardan bahsetti.

Hatay Halk Sağlığı Müdürü Dr.Ümit Mutlu Tiryaki’de tlasemi ve orak hücre anemiye yönelik il genelinde yaptıkları çalışmalardan çift taşıyıcılara yönelik çalışmalardan ve stratejik eylem planı kitabının içeriğinden bilgiler aktardı.

Ayrıca programın Oturum Başkanlığı Antakya Devlet Hastanesinden Uzm.Dr.Can Acıpayam yönetirken konuşmacı olarak Ç.Ü.Tıp Fakültesinden Prof.Dr.Atila Tanyeli talasemi ve kök hücre naklini, aynı üniversiteden Prof.Dr.Akif Çürük talasemi ve orak hücre anemide doğum öncesi tanı, MKÜ Tıp Fakültesinden Prof.Dr.Hasan Kaya orak hücre anemi ve tedavi şekillerini, İstanbul Medikalpark Hastanesinden Uzm.Dr.Yaman Sağlam tüp bebek uygulamalarını ve Halk sağlığında görevli psikolog Sezgin Kuş’ta hasta ve hasta ailelerinde psiko-sosyal sorunlar ve sivil toplum kuruluşlarının önemi hakkında bilgiler verdi.

Programa katılan konuşmacı ve katılımcılara ise Hatoder Başkanı Burhan Kerimoğlu tarafından birer plaket takdim edildi.

 ‘’ 8 Mayıs Dünya Talasemi Günü’’ anısına Hatoder Başkanı Burhan Kerimoğlu, yönetim kurulu üyeleri, hasta, hasta aileleri ve katılımcılarla beraber Atatürk Anıtına çelenk konularak saygı duruşu yapıldı ve istiklal marşı okundu.

Burhan Kerimoğlu günün anlam ve önemi üzerine kısaca şunları söyledi; Ülkemizde talasemi çalışmalarının 1960’lı yıllarda başladığı ve o yıllardan bu yıllara birçok çalışmalar yürütüldüğünü bu konuda ülkemiz genelinde sivil toplum kuruluşları olarak, Sağlık Bakanlığı ile beraber ilk kez  1993 yılında Mersin ilinde ‘’8 Mayıs Dünya Talasemi Günü’’ etkinliklerinin kutlamasının yapıldığını ve o günlerden bu günlere bu anlamlı hafta da çeşitli farkındalıklar yaratmak amacıyla çeşitli programlar yapılarak toplumda talasemi hastalığının ne kadar öneli bir hastalık olduğuna dikkat çekildiğinin de altını çizdi Hatoder yönetim kurulu olarak bizlerde bu çerçevede Hatay Halk sağlı ve Hatoder ortak işbirliğince bir hafta boyunca çalışmalar yapacaklarınıda dile getirdi.

Çelenk sunma programı sonrasında Hatay Halk Sağlığı Müdürlüğünün Doğaka’dan almış oldu hibe projesi çerçevesinde ‘’Hatay Talasemiyle Savasıyor’’ projesi kapsamında 8.inci ve 9.uncu sınıf öğrencilerine yönelik eğitim programının bu gündeki bölümünde 965 okul öğrencisi ve Hatoder’inde katkılarıyla Vali Ürgen alanından başlayan ve Atatürk Anıtına kadar devam eden kortej yürüyüşü tertip edildi, korteje Halk Sağlığı Müdürü Dr.Ü.Mutlu Tiryaki ile Milli Eğitim Müdürü Osman Şimşek, Doğaka Genel Sekreter Vekili Onur Yıldız, Hatoder Başkanı Burhan Kerimoğlu, bazı kamu, kurum ve kuruluşlarının yöneticileri ve birçok kalabalık topluluğu katıldı, ayrıca çocuk ve gençlerde Antakya Atatürk caddesinde müzik eşliğinde dans ve çeşitli gösteriler sunarak, yürüyüş Atatürk anıtında son buldu.

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN