Hatayvatan.com – Hatay Haberleri

Engelli babanın fedakarlığı

Engelli babanın fedakarlığı
157 okunma
21 Eylül 2018 - 17:07

Hatay’ın Kırıkhan ilçesinde yaşayan engelli İbrahim Biricik iki kızını engelli aracıyla her gün okula götürüp getiriyor.

Küçük yaşta çocuk felci geçirerek yürüme yitisini kaybeden 45 yaşındaki İbrahim Biricik çocuklarının okuması için her gün 6 yaşındaki kızı Hatice Biricik’i engelli aracının önüne, 9 yaşındaki büyük kızı Sümeyye Biricik’i ise arkasına bindirerek okul yolunu tutuyor.

Doğduktan bir süre sonra çocuk felci geçirdiğini, hayatını hep engelli olarak yaşadığını belirten 45 yaşındaki İbrahim Biricik “Birçok zorlukla karşılaştım. 2008 Yılında eşimle tanışarak evlendim, 3 çocuğum var en büyüğü 9 yaşında en küçüğü 2 yaşında.” dedi.

Çocuklarının geleceği için tüm sıkıntıların üstesinden gelmeye çalışan baba İbrahim Biricik konuşmasını şu şekilde sürdürdü;

Eşim evdeki en küçük kızımla ilgilendiği için diğer iki kızımı okula ben götürüp getiriyorum. Biraz zorlukları oluyor, ama katlanıyoruz, çocukların dersleri, sıkıntılarıyla sürekli ilgilenmeye çalışıyorum. Gücümün yettiği kadar çocuklarımın geleceği için çaba sarf ediyorum.

Akülü arabamla hayatımı sürdürüyorum, çocuklarımı da akülü arabamla okula götürüp getiriyorum, okulun evimize mesafesi yaklaşık 1 kilometre kadar, kışın zorlukları oluyor ama katlanıyoruz.

Küçük bir sıkıntımız var, tam gün eğitimle ilgili mağdur oluyorum, sabah çocukları okula bırakıp öğlen tekrar alıp yemekten sonra yeniden bırakıyorum, en son okul çıkışı tekrar alıyorum.

Öğle arası bir program yapılarak çocukların okulda kalmaları sağlansa veya farklı bir programla çözüm bulunursa benim için daha iyi olacak, çünkü günde 8 defa okula gidip gelmek zorunda kalıyorum. Buda fiziksel olarak eve geldiğim zaman rahatsızlık yaşıyorum.

Devletimizin vermiş olduğu 2022 sayılı kanuna göre aldığım engelli maaşı ve bakıcı maaşıyla hayatımı sürdürüyorum

Babamla okula gidip geldiğim için çok mutluyum

Babasının akülü arabasının arkasında okula gidip gelen 9 yaşındaki Sümeyye Biricik ise, 4 yıldan bu yana babasıyla birlikte Kırıkhan Bahçelievler ilkokuluna babasıyla birlikte gittiğini söyledi.

Babasıyla birlikte okula gidip geldiği için mutlu olduğunu belirten Sümeyye Biricik “Babam bana ve kardeşime derslerimizde yardımcı oluyor, bende derslerimde başarılı olmaya çalışıyorum” dedi.

9 Yaşındaki küçük kızın en büyük hayali ise Cumhurbaşkanı olmak.

 

PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
Hava durumu
-
-
-
Nem Oranı: -
Basınç: -
Rüzgar Hızı: -
Rüzgar Yönü: -
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

Hatayvatan.com Vardılar Medya Grubu kuruluşudur.