Hatayvatan.com – Hatay Haberleri

Evin içine sinen koku vatandaşı çileden çıkardı

Evin içine sinen koku vatandaşı çileden çıkardı
7 okunma
06 Temmuz 2014 - 12:08

Yeşilköy Mahallesinde Dolum Tesislerinin yakınlarında bulunan Kardelen, Düşüncem, Karabasamak ve Yeşilköy Tatil Siteleri başta olmak üzere mahalle halkı son zamanlarda artan kokulardan rahatsızlık duyuyor.

İki yıl önce Ağustos ayında da benzer bir rahatsızlığın yaşandığını belirten mahalle sakinleri üç dolum tesisinin işletme müdürü ile görüşme yaptıklarını hatırlatıyor.

Delte Petrol, BP Petrol ve Milangaz Petrol’ün işletme müdürlerinin katıldığı toplantıda çevreye yayılan kokunun kaynağının tespit edilerek önlem alınması yönünde müşterek bir karar alınmış. Ama hiçbir sonuç alınamamış. 2012 yılından bu yana mahalle sakinleri çevreyi saran kötü kokulardan muzdarip. Müracaat ettikleri hiçbir kurum ve kuruluştan da olumlu bir sonuç alamamışlar.

Önceki gün akşam Düşüncem Tatil Sitesinde Dörtyol Çevre Koruma Derneğinin öncülüğünde bir araya gelen Mahalle sakinleri geniş katılımlı bir toplantı yaparak yapacakları mücadelenin yol haritasını belirlediler.

Açılışta bir konuşma yapan site sakinlerinden Dörtyol Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Ahmet Bölükbaşı; “Geçtiğimiz bir kaç yıldır bölgedeki petrol kokusu her yıl biraz daha artarak tahammül edilmez bir hal aldı. Geçtiğimiz yıllarda yaptığımız şikayetlerin hiçbiri bir sonuç vermedi. Konuyu bir kaç gün önce Hatay Valimiz Sayın M. Celalettin Lekesiz’e bildirdim. İlgileneceklerini söylediler. Dörtyol Kaymakamlığına incelenmesi için talimat vermişler. Bir sonuç alırız diye umuyorum” dedi.

EN KÖTÜSÜ DE HAVASIZLIK HİSSİ
Toplantıda söz talep eden bir ev hanımı da; “Gece saat 01:00 den itibaren başlayan koku gün ağarana kadar aralıksız devam etmekte. Bu kokunun Delta Dolum Tesislerindeki Ham Petrolden kaynaklandığını düşünüyorum. Onların dolum yaptıkları saatlerde bu koku başlıyor. Mide bulantısı, şuur bulanıklığı, dikkat eksikliği, boğazda tıkanıklık gibi rahatsızlıkların yanı sıra bizlere yaşattığı en büyük olumsuzluk ise havasızlık hissi. Koku başlayınca odanın içinde sanki hiç hava kalmıyor.” dedi.

KOKU DIŞARIDA BİTSE DE EVİN İÇİNE SİNİYOR
Ev hanımı olan bayan koku nedeniyle yaz aylarını geçirmek amacıyla ilçemize gelen çok sayıda Osmaniyeli komşusunun geri döndüklerini belirterek; “Koku geceleri dışarıda hissediliyor. Gündüz dışarıda koku pek olmasa da gece evin içine giren koku tüm ev eşyalarına sirayet ediyor. Burası yazlık. Bizler üç aylığına gelip gidiyoruz. Ama burada ikamet eden ve yaşamak zorunda olan çak sayıda mahalle sakini var. Osmaniyeli olan bir kaç arkadaşımız geldi iki gün kaldı. Koku tahammül sınırlarını aştığı için vazgeçip geri evlerine döndüler. Bu yaz tatillerini evlerinde geçirmeye karar verdiler. Ama bu soruna mutlaka bir çare bulunması gerekiyor” dedi.

KÖTÜ KOKU BİZLERİ BİRLEŞTİRDİ
Karabasamak Sitesi yönetim kurulu üyesi de Dolum Tesislerinin yaydığı kötü kokunun dört site yönetimini bir araya getirmeyi başardığını esprili bir dille ifade ettikten sonra; “Bizler bu kötü koku ve dolup tesislerinin çevreye verdikleri zararlarla ilgili mücadelemizi yıllardır sürdürüyoruz. Yasaların bizlere tanıdığı hakları sonuna kadar kullandık. İlgili yerlere şikayet dilekçeleri verdik. Savcı- lığa konu ile ilgili suç duyurusunda bulunduk. Şimdilik elde ettiğimiz bir sonuç yok.

Ama mücadeleden vazgeçmiş değiliz. Burası insanların yaşam alanı. Keyfi uygulamalarla, daha faz-la para kazanma hırsıyla insanların yaşamlarını riske atmaya, onların sağlıklarıyla oynamaya kimsenin hakkı ve yetkisi yok. Bu nedenle Çevre ve Şehircilik Bakanlığının 181 Nolu İhbar hattını arayarak konu hakkında şikayetçi olunmasını talep ediyorum. Site sakinlerimizin tamamından ve mahalle halkından ayrıca Başbakanlık İletişim Merkezi (Bimer) ne şikayette bulunmalarını istiyorum. Bimer’in 150 numaralı telefonunu direk arayabilecekleri gibi elektronik posta yolu ile de başvurabilirler” dedi.

Dörtyol Kaymakamlığının konu ile ilgili olarak başlattığı çalışmanın tamamlanmasını bekleme kararı alan site sakinleri sonrasında ise yapacakları basın açıklaması ve protesto mitingleri ile ilgili de kendi aralarında müşterek bir tertip komisyonu oluşturma kararı aldı.

Site ve mahalle sakinlerinin dolum tesisleri ile ilgili olarak yürüteceği çalışmaları bizde yakından takip edeceğiz.

Sedat İskenderoğlu/Dörtyol

PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
Hava durumu
-
-
-
Nem Oranı: -
Basınç: -
Rüzgar Hızı: -
Rüzgar Yönü: -
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

Hatayvatan.com Vardılar Medya Grubu kuruluşudur.