Hatayvatan.com – Hatay Haberleri

HADO pek yakında

HADO pek yakında
53 okunma
05 Şubat 2018 - 22:27

Hatay Türkiye Kamu-Sen ailesi olarak ilimiz için böyle önemli bir ulaşım projesinin gayet doğru olduğu ve Hataylı olup Kıbrıs’ta çalışan veya okumakta olan öğrencilerimiz için memleketlerine ulaşmaları noktasında çok faydalı olacaktır. Gelecekte bu ulaşımı tercih edenlere indirim imkanı da sağlanabilir. Bu projeyi destekliyor ve bir an önce hayata geçmesini umut ediyoruz. Burada iş istihdamı doğacak, insanlarımız sadece tek ulaşım sistemi olan hava yoluna mahkum kalmayacak ve sonuçta kazanan HATAY ve yöre insanı olacaktır.

Hatay Expo 2021 ve Unesco Gastronomi kenti Hatay değerlerimizi taçlandıracak tarihi bir projenin daha müjdesini İskenderun ve Antakya ile paylaşmanın mutluluğu ve heyecanı içerisindeyiz: Hatay Deniz Otobüsü (Hado) Sefer izin süreci ve liman planlamalarını tamamlandığı Samandağ ve İskenderun’dan Mersin Marina’ya, Kıbrıs Gazimağusa ve Lübnan Beyrut’a Deniz Otobüsü Seferleri düzenleyecek olan
kısa adı Hado olan Hatay Deniz Otobüsü projesi Kadim Hatay’ın vizyon projesi olarak ilk seferi için artık gün sayıyor.

Hatay Büyükşehir Belediyesi projesi olan, bu tarihi projenin Hatay’ımıza çok daha fazla değer katacağını ve gerçekleşmesi halinde Hatay’da deniz ulaşımının hayatımıza birçok değeriyle gireceğini düşünüyoruz.

Ve böylelikle şimdiye kadar olmaması büyük bir eksiklik olan deniz ulaşımının Kadim kent Hatay için büyük bir vizyon, yeni limanlar, yeni dostluklar ve kazançlar olacağını biliyoruz.

PROJEYE ULAŞTIRMA BAKANLIĞININ DESTEĞİ TAM

T.C. Ulaştırma Bakanlığı, Kıyı ve Tersaneler Genel Müdürlüğü, Deniz Ticaret Genel Müdürlüğü ile deniz otobüsü projesi hususunda görüşmeler gerçekleştirildi. Ulaştırma Bakanlığı, böylesine önemli bir projenin hayata geçmesi için Hatay Büyükşehir Belediyesi’ne gereken desteği vereceklerini bildirdi. Gerçekleşen görüşmelerde, projenin Türkiye’yi aşan bir biçimde uluslararası bir ulaşım politikası olacağı konuşuldu.

DENİZ OTOBÜSÜ PROJESİ HBB MECLİSİ’NİN ONAYINI BEKLİYOR

11 Ocak Perşembe günü toplanan HBB Meclisi’nde, Ulaşım Daire Başkanlığının görev ve yetki alanında bulunan toplu taşımacılık hizmetlerinden, deniz yolu ile yolcu, yük ve araç taşımacılığı hizmetlerinin HATULAŞ şirketi ile 10 yıl süreyle çalıştırılması ve işletme bedeli olarak KDV dahil olmak üzere aylık hasılatının %0,5’inin Büyükşehir Belediyesine ödenmesi konusu meclis üyeleri tarafından oylanarak Ulaşım Komisyonuna havale edildi. Komisyonda tekrar görüşülen proje, belediye Meclisinde 9 Şubatta tekrar oylanacak.

MECLİS EVET DERSE HADO İLK SEFERİNE 23 NİSAN’DA ÇIKACAK

Yalnızca Hatay değil Türkiye için de önem arz eden deniz otobüsü, meclis onayı çıktığı takdirde egemenliğin ulusa verildiği, Cumhuriyetimizin 95.yılı olan 23 Nisan’da İskenderun’dan Mersin Marina’ya doğru ilk seferini yapacak.

ALINACAK GEMİLER TÜRKİYE’NİN İLK YÜKSEK HIZLI GEMİSİ OLACAK

Proje kapsamında uluslararası sularda yol alacak gemilerin niteliği netleştirildi. Yurt dışından  getirtilecek, 45 knot hızlı gemiler toplu deniz ulaşımında Türkiye’de bir ilk olacak. Bu gemilerle, bir seferde 330 kişinin ulaşımı sağlanabilecek. Gemide restoran hizmetleri ve kargo hizmetleri de yer alacak.

CEP YAKMAYAN ULAŞIM VE ZAMAN TASARRUFU SAĞLANACAK

Planlanan seferlerin süreleri ve fiyat tarifesi ise şekilde olacak:
İskenderun – Mersin arası 1 saat 48 dakika, 29 Türk Lirası,
İskenderun – Gazimağusa arası 2 saat 50 dakika, 149,50 Türk Lirası
Samandağ – Beyrut arası 3 saat 25 dakika, 159,50 Türk Lirası

HATAY DENİZ YOLU İLE DÜNYAYA AÇILIYOR

Proje hayata geçirildiği takdirde, Hatay’ın öncelikle Türkiye ile sonra da dünya ile bağlantısı deniz yolu ile de sağlanmış olacak.

KADİM ŞEHİRLER HATAY VE BEYRUT’UN ETKİLEŞİMİ GÜÇLENECEK

Projenin onaylanmasıyla, Lübnan’ın Beyrut kenti ile benzer kadim özelliklere (kültürel, gastronomik) sahip Hatay, arasındaki bağ güçlenecek.

HATAY’IN İKİ BÜYÜK ZAFERİ DENİZ OTOBÜSÜ PROJESİYLE TAÇLANIYOR

HBB Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş’ın üstün çabalarıyla Hatay’a kazandırılan UNESCO gastronomi şehri unvanı ve EXPO 2021 vizyonunun en somut projesi olarak değerlendirilen deniz otobüsü projesi, hem Hatay halkına hem de ulusal ve uluslararası arenaya büyük kazanımlar sağlayacak.

PROJENİN ONAYLANMASI İÇİN NEFESLER TUTULDU

Hatay Ulaşım AŞ’nin (HATULAŞ) gerçekleştirmek istediği proje, 11 Ocak günü komisyona havale edilmişti. Projenin komisyondan geçmesi ve 9 Şubat’taki mecliste tekrar görüşülerek oylanması Hatay’ın geleceği için büyük önem arz ediyor.

PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
Hava durumu
-
-
-
Nem Oranı: -
Basınç: -
Rüzgar Hızı: -
Rüzgar Yönü: -
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

Hatayvatan.com Vardılar Medya Grubu kuruluşudur.