Hatayvatan.com – Hatay Haberleri

Hakim ve savcılardan yanan alanlarda ağaç dikme etkinliği

Hakim ve savcılardan yanan alanlarda ağaç dikme etkinliği
203 okunma
14 Ocak 2018 - 10:47

Kırıkhan Cumhuriyet Başsavcılığı, Kırıkhan Denetimli Serbestlik Müdürlüğü ve Kırıkhan Orman İşletme Şefliğinin ortaklaşa yürüttükleri ağaç dikim etkinliği düzenlendi.

Etkinliğe Kırıkhan Cumhuriyet Başsavcısı Gökhan Kapağan, Kırıkhan Adliyesi Hakimleriden Sulatan Torun, Nur Oğuz, Semiha Baştaş, Gökhan Altın ile Cumhuriyet Savcılarından Hüseyin Tortuk, Doğukan Orhan, İlyas Vural, Ali Çayır, Mehmet İmir, Emrah Küçükkuru, Denetimli Serbestlik Müdürlüğü çalışanları, Orman İşletme Şefliği Personelleri ile Adliye Yazı İşleri Müdürleri katıldı.

Etkinlikte ağaç dikmenin önemi ile ilgili kısa bir konuşma yapan Başsavcı Gökhan Kapağan ‘İnsanoğlu bu dünyaya geldiği ilk andan itibaren kendini yaşam mücadelesi içinde bulmuştur. Günümüz koşullarını yaşamanın yanı sıra gelecekte de bu imkânlara sahip olabilmenin eksikliğini yaşamamak, gelecek nesillere yaşanabilir bir dünya bırakabilmek için bilinçli olmak, bilinçli davranmak, bilinçli iş yapmak gereklidir’ dedi.

Konuşmasının devamında Başsavcı Kapağan ‘Ağaç dikme söz konusu olduğunda duyarlı her insan bu işe niyetlenir. Çünkü ağaç dikmenin faydaları hakkında teşvik edici birkaç söz bunun için yeterlidir. Ancak iş gerçekten bir fidanı toprakla buluşturmaya geldiğinde niyet ve istek neticeye dönüşmekte yeterli olmaz. Belki tohumu ve fidanı toprakla buluşturmak için güçlü bir sebep gerekir. Şuan gerçekleştirmiş olduğumuz bu etkinlikte aslında tam olarak fidanla toprağı buluşturmak için gerekli olan iradenin sahaya yansımış halidir. Yanan ormanlarımızın eksikliğini hissetmemek için tohumdan filiz, filizden fidan yetiştirelim. Fidan dikmeyi hobi haline getirelim. Çocuklarımızı ağaç sevgisini aşılayalım. Okullarımızda fidan dikim günleri düzenleyelim. Pikniğe giden her vatandaşın geçirdiği günün neşesi diktiği fidanla can bulsun. Dinimizde ağaç dikmenin önemini Peygamber Efendimiz’in fidan dikmeyle ilgili şu hadis-i şerifinde bulabiliriz. Efendimiz, “Kıyamet kopsa bile, o zaman elinizde bir fidan bulunuyorsa ve onu dikmek için de bir engel yoksa derhal o fidanı dikin.” buyuruyor. Bu hadis-i şerif, ağaç dikmenin önemini net bir şekilde anlatmaktadır. Aynı zamanda tarihimizde önemli bir değer olan ecdat Fatih Sultan Mehmet Han İstanbul’u fethettikten sonra şehrin her tarafına ağaçlar diktirmiş, hatta kendisi de bizzat bu faaliyete katılmıştı. Ağaca zarar verenleri şiddetle cezalandıran Fatih Sultan Mehmet, elbisesi ağaca takılan kimsenin o ağacı kesmemesi ve elbise bedelinin ödenmesi için vakfiye bile kurdurmuştur.’ dedi.

Başsavcı konuşmasının sonunda ise bu etkinliği düzenleyen başta Kırıkhan Denetimli Serbestlik Müdürlüğü ve Kırıkhan Orman İşletme şefliği olmak üzere emeği geçen herkese teşekkür etti.

PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
Hava durumu
-
-
-
Nem Oranı: -
Basınç: -
Rüzgar Hızı: -
Rüzgar Yönü: -
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

Hatayvatan.com Vardılar Medya Grubu kuruluşudur.