Hatayvatan.com – Hatay Haberleri

Halk Eğitim Merekzinin Yıl Sonu Sergisi

Halk Eğitim Merekzinin Yıl Sonu Sergisi
25 okunma
31 Mayıs 2014 - 10:07

Dörtyol’un en büyük okulu Halk Eğitim Merkezi 10 bin kursiyerinin el emeği göz nuru ürünlerini önceki gün görücüye çıkardı ve muhteşem bir yıl sonu sergisi düzenledi.

Dörtyol Kaymakamı Recep Soytürk, Dörtyol İlçe Milli Eğitim Müdürü Mehmet Toksoy, İlçe Milli Eğitim şube Müdürleri ve Okul Müdürlerinin iştirak ettiği sergi açılışına çok sayıda vatandaşta ilgi gösterdi.

Yoğun katılımla gerçekleşen sergi saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından Halk Eğitim Merkezi Müdürü İsmail Küçük’ün konuşması ile başladı.

Halk Eğitim Merkezi Müdürü İsmail Küçük 2013 – 2014 eğitim öğretim yılı içerisinde 116 ayrı dalda 671 kurs açtıklarını, aynı dönem içerisinde 8 ayrı konuda 95 seminer düzenlediklerini, bu kurslar ve seminerlerden ise 9224 vatandaşımızın istifade ettiğini belirtti ve hedeflerinin yıl sonu itibariyle 12 bin kişiye ulaşmak olduğunu belirtti.

Sergi açılışı öncesi bir konuşma yapan Dörtyol İlçe Milli Eğitim Müdürü Mehmet Toskoy’da; “Bir toplumun, üyelerini toplumsal beklentiler doğrultusunda ve toplumsal kalkınmayı sağlayacak bir biçimde yetiştirmesi; bireyin yaşamını daha iyi koşullarda sürdürmesi ve toplumsal yapı içerisinde üzerine düşen görev ve sorumluluğunu en etkin bir biçimde yerine getirmesi, öncelikle, bireye bu konuda verilecek eğitime bağlıdır.

Bireylerin toplumsal güvenliklerini ve ekonomik verimliliklerini arttırmak, değişen toplumsal ve ekonomik rollerine uyumlarını sağlamak için, onların eğitimine olan gereksi-nim insanlık tarihi kadar eskidir. He-men hemen her toplumda, çocuk ve gençler kadar yetişkinlerin eğitimine yönelik uygulamaların uzun bir geçmişi bulunmaktadır.

Günümüzde bilim ve teknolojideki hızlı gelişmeler, toplumun ekonomik, kültürel, siyasal ve toplumsal yapısında değişmelere neden olmaktadır. Bireylerin bu değişmelere uyum sağlaması, değişmenin gerektirdiği bilgi, beceri ve değerleri kazanmasını zorunlu kılmaktadır. Örgün eğitim yoluyla bu değişikliklerin gerektirdiği bilgi ve beceri, bireylere ancak belli bir yaşa kadar aktarılmaktadır. Bireyin örgün eğitim sonrasındaki yaşantısında ve ör-gün eğitimden yararlanamayan bireylerin bu değişikliklerin gerektirdiği bilgi ve beceriyi edinebilmesi, örgün eğitim sonrası eğitimle olanaklıdır. Bu nedenle halk eğitiminin eğitim sistemi içerisindeki önemi artmıştır. Halk eğitimi etkinlikleri başlangıçta gönüllü kuruluşlar aracılığı ile yürütülürken, günümüzde devlet desteği ön plana çıkmıştır. Halk eğitimi artık toplumun büyük bölümüne hizmet vermektedir.

Bu manada ilçemizde yıl sonu itibariyle 12 bin vatandaşımıza hizmet verilmiş olacaktır. Başta Kurumumuz idari personeli ve kurs öğretmenleri başta olmak üzere kursularımıza iştirak eden tüm kursiyerlerimizi kutluyor, katılımlarınızdan ötürü tüm misafirlerimize de teşekkür ediyorum” dedi.

Açılış kurdelesini kursiyerlerle birlikte kesen Dörtyol Kaymakamı Recep Soytürk’te yaygın eğitimin önemine dikkat çekerek; “Halk eğitimi merkezleri toplumla barışık, halkın sevdiği ve tereddüt etmeden girip çıkabildiği eğitim kurumlarıdır. Biraz önce bir kaç kursiyerimizle konuştum. Kurs öğretmenlerinden çok memnunlar. Onları ailelerinin bir parçası olarak gördüklerini ifade ediyorlar. Bu çok hoş. Halk Eğitim Merkezinde haftada 3 gün aldıkları bu eğitimlerle birbirinden güzel eserler ortaya çıkartmışlar, aile ekonomilerine katkı sağlayacak şeyler üretmişler. Tüm bunların yanı sıra boş zamanlarını üretime yöneltmişler. Geçtiğimiz gün Atatürk Ortaokulumuzda Halk Eğitim Merkezimizin yürüttüğü Aile İçi Eğitim seminerindeki kursiyer arkadaşlarımı ziyaret ettim.

Çok değerli bilgiler elde ettiklerini, ailelerinin içerisindeki huzur ortamının arttığını, çocuklarının davranışlarında olumlu gelişmeler gözlemlediklerini belirttiler. Şu an için sadece üç okulumuzda ve bayanlara yönelik olarak verilen bu kursların ilçe genelinde beylerimizi de kapsayacak biçimde düzenlenmesi için çalışmalar yapıyoruz.” dedi ve Halk Eğitim Merkezi İdarecileri, usta öğreticileri ile tüm kursiyerleri tebrik etti.

Resim Sergisi, Ahşap Boyama Sergisi, Çinicilik Sergisi, Ev Tekstili ile ilgili geniş bir yelpazeden oluşan serginin gezilmesi de ürün çeşitliliğinin bolluğu nedeniyle bir hayli zaman aldı.

Kaymakam Soytürk Kursiyerlerle ayrı ayrı ilgilenirken yaptıkları ürünlerin teknik özellikleri, kullanılan malzemelerin kalite ve işlevlerinin yanı sıra her ürünün ne kadar sürede tamamlandığı gibi konularda da detaylı bilgiler aldı.

Sedat İSKENDEROĞLU/DÖRTYOL

PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
Hava durumu
-
-
-
Nem Oranı: -
Basınç: -
Rüzgar Hızı: -
Rüzgar Yönü: -
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

Hatayvatan.com Vardılar Medya Grubu kuruluşudur.