Hatayvatan.com – Hatay Haberleri

Hatay Kamu Hastaneleri Genel Sekreterliğine SEPSİS farkındalık eğitimi verildi

Hatay Kamu Hastaneleri Genel Sekreterliğine SEPSİS farkındalık eğitimi verildi
11 okunma
04 Ocak 2016 - 17:01

Hatay Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği sağlık çalışanlarına farkındalığının arttırılması amacıyla “Sepsis Tanısı” konulu eğitim verildi.

Eğitim ile sağlık tesislerinde görevli Uzman Hekimlerin sepsis tedavisinde daha iyi sonuçlara ulaşılması, mortalitenin azaltılmasının hedeflendiği belirtildi.

Eğitim seminerine konuşmacı olarak katılan Mustafa Kemal Üniversitesinde görevli Prof Dr. Selim Turhanoğlu ve Yrdc.Doç.Dr. Sedat Hakimoğlu; Sepsisin; vücudun infeksiyona yanıtının kendi doku ve organlarına hasar vermesi ile ortaya çıkan ve erken tanı konulmaz ve tedavi edilmezse şoka, organ yetersizliğine ve ölüme yol açan bir hastalık olduğu ve dünyada yılda 30 milyon civarında insanı etkileyen ve 8 milyondan fazla kişinin ölümüne yol açan bir sağlık sorunu olduğunu vurguladı.

Sepsis Etkenlerinin Hastaya Geçişine Neden Olabilecek Durumlar
– Bir hastanın öksürüğüne, hapşırığına maruz kalınmasıyla
– Hastanın bardağının, çatalının, tabağının kullanılmasıyla
– Hastayla çok yakın fiziksel temas kurulmasıyla
– Meyve ve sebzelerin yıkanmadan tüketilmesiyle
– Kirli suların içilmesiyle
– Kan yoluyla

Sepsis; aşı, antibiyotik ve yoğun bakım tedavilerine rağmen bile enfeksiyon kaynaklı ölümlerin en sık görülme nedeni. Dünyada her üç saniyede bir kişi, sepsis nedeniyle hayatını kaybediyor.
Ateş, titreme, bilinç eksikliği, nefes darlığı, kan basıncında düşme ve nabızda artma gibi bulguların Sepsis hastalığında bir kuşku olduğunu ekledi.

Hekimlerin ve sağlık çalışanlarının ilgiyle takip ettiği eğitim; iki aşamada gerçekleştirildi. İlki Hatay Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği Toplantı salonunda diğeri ise İskenderun Devlet Hastanesi Konferans salonunda yapıldı. Her iki eğitime toplam 250 Uzman Hekim katıldı.

PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
Hava durumu
-
-
-
Nem Oranı: -
Basınç: -
Rüzgar Hızı: -
Rüzgar Yönü: -
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

Hatayvatan.com Vardılar Medya Grubu kuruluşudur.