Hatayvatan.com – Hatay Haberleri

Hatay Kent Konseyi’nden Dağ Ceylanlarını korumaya yönelik çalışma

Hatay Kent Konseyi’nden Dağ Ceylanlarını korumaya yönelik çalışma
9 okunma
06 Ocak 2016 - 14:46

Hatay’daki kent yaşamında, kent vizyonunun ve hemşehrilik bilincinin geliştirilmesi, kentin hak ve hukukunun korunması, sürdürülebilir büyüme ve kalkınma, çevreye duyarlılık, sosyal yardımlaşma ve dayanışma, saydamlık, hesap sorma ve hesap verme, katılım, yönetişim ve yerinde yönetim ilkelerini hayata geçirmeye çalışan Hatay Kent Konseyi aktif çalışmalarına ara vermeden devam ediyor.

Konsey, Mustafa Kemal Üniversitesi(MKÜ) Öğretim Üyesi Doç. Dr. Yaşar Ergün rehberliğinde Hatay’ın Kırıkhan ilçesinde bulunan ve önemli değerlerinden biri olan Gazella Gazella olarak da bilinen Dağ Ceylanları’nı gözlem etkinliği düzenledi.

Gerçekleşen etkinliğe, Hatay Büyükşehir Belediyesi(HBB) Kent Konseyi Başkanı Nevide Kimyon, Hatay Kent Konseyi Yürütme Kurulu üyeleri, HBB Başkan Danışmanları Muhsin Cömert ile Durmuş Yıldırım ve MKÜ Öğretim Üyesi Doç. Dr. Yaşar Ergün katılım gösterdi.

DAĞ CEYLANLARI, HATAY KENT KONSEYİ, MKÜ VE TTKD İŞBİRLİĞİYLE GÖZLEMLENDİ
Türkiye Tabiatını Koruma Derneği(TTKD) Hatay Şubesi tarafından yürütülen Hatay Dağ Ceylanlarının (Gazella Gazella) Yaşam Ortamlarını İyileştirilmesi ve Risklerin Azaltılması Projesi’nde etkin olarak Bilim adamı rolünün ötesinde gerçek bir doğasever olan Doç. Dr. Yaşar Ergün’ün WWF projesiyle Hatay Dağ Ceylanları(Gazella Gazella) 2008 yılında keşfedildi. Koruma altına alınması sonrasında şimdilerde doğal yaşam alanları Hatay Kırıkhan’da yaşayan ve sayıları yapılan çalışmalarla çoğalarak yaklaşık 250-300 adete ulaştırılan Gazella Gazella’lar Hatay’ın görülmeye değer önemli değerlerinden biri haline geldi.

Türkiye memeli listesine 2008 yılında belgelenmesinin ardından eklenmiş olan bir tür olan Gazella Gazella türü, boyu 11 km eni 4.5 Km.lik bir alanda yaşam mücadelesi veriyor. Söz konusu yaşam alanının Türkiye’de Gazella Gazella türünün yaşadığı tek yer olması meraklıları ilimize çekiyor. Projenin hedefi, şimdiye kadar sadece kutsal kabul edildikleri için belli yaş ve üzerindeki insanların gayretleriyle hayatta kalan popülasyonun devamının sağlanması için bölgede yeni yetişen neslin ceylanları sahiplenmesi ve bölgenin değeri olarak görerek bilinçli olarak korumaya teşvik etmektir.

ERGÜN: BU GÜZİDE TÜRÜN NESLİNİ DEVAM ETTİRMEK İSTİYORUZ

MKÜ ve TTKD Hatay Şubesi’nden Doç. Dr. Yaşar Ergün koruma projesi ile ilgili şu bilgileri verdi: WWF projesiyle Hatay Dağ Ceylanlarının korunmasına yönelik bölgede bulunan çobanlara telsiz verildiğini ve bu telsizler aracılığıyla iletişim kurulmakta. Dağ Ceylanları’nın avlanmasının önüne geçmek ve neslini devam ettirmek amacı taşıyoruz. Kişisel çabalarımızla ve WWF projesiyle dağ ceylanlarının sayısını 250-300 adete ulaştırdık. Biz bilimsel çalışmalar ve yöre halkının bilinçlenmesiyle bu sayıyı daha da arttırmayı umuyoruz. Bu konuda TRT Belgesel ve İz Tv’de yayımlanan belgesellere danışmanlık yaptık ve konunun ulusal çapta değer bulması için mücadele ettik. Şimdi Hatay Kent Konseyi, Hatay Büyükşehir Belediyesi ve diğer kurumlarla ortak hareket edip bu doğal değerimizi daha da anlamlı bir Hatay değeri haline getirebiliriz diye düşünüyorum.

BAŞKAN SAVAŞ’IN DESTEĞİYLE HATAY DAĞ CEYLANI DOĞAL PARKI İÇİN İLK ADIM
CÖMERT: HATAY KIRIKHAN’I, İSVEÇ’İN LAPONYASI YAPABİLİRİZ
HBB Başkan Danışmanı Muhsin Cömert, yapılan çalışmalar neticesinde, Hatay Dağ ceylanlarının iyi bir ekolojik event planlama ile Türkiye ve dünya çapında meşhur olabileceğini ve insanların sadece onları görmek için bile Hatay’a gelmek isteyebileceğini belirterek, “Biz Hatay’ı öncelikli olarak elbette St.Pierre gibi dini, kültürel değerleri ve gastronomi ile konumlandırdık ama şimdi bunlara ek olarak bu nadide dağ ceylanları ile doğal yaşam planlaması da gayet tabi yapabiliriz. Örnek alabileceğimiz İsveç’in Laponya’sı, doğal yaşam Ren Geyikleri değerlerine sahip önemli bir dünya miras alanı. İsveç’in neredeyse tek mevsim yaşanan kuzey enlemlerinde yaptığı projenin burada çok daha iyisi yapılabilir. 4 mevsimin bolca yaşandığı el değmemiş Kırıkhan Gölbaşı Gölü ve çevresi tıpkı İsveç’in Sarek Ulusal Parkı’ndaki Rapa Nehri vadisi gibi ipuçları veriyor. İsveç’teki bu vadi öyle planlanmış ki bu vadide yol yok, tekerlek izleri ve köprüler de. İsveçliler, Ren Geyikleri ile Rapa Nehri’ni bir bütün olarak projelendirmiş. Biz de yanı başımızda bulunan el değmemiş Gölbaşı ile dağ ceylanlarını Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş’ın talimatlarıyla projelendiriyoruz” ifadelerini kullandı.
DAĞ CEYLANI TEMALI OKUL, MÜZE VE GÖZLEM EVLERİ YAPILACAK
Başkan Savaş’ın talimatlarıyla Gazella Gazella doğal yaşam alanı oluşturmaya yönelik ilk adımlar atılırken, dünya mirası olabilecek bir potansiyele sahip olan el değmemiş Gölbaşı Gölü ve Dağ Ceylanları için ilk adımı atarak proje kapsamında bölge halkının daha da bilinçlenmesi adına yöreye “Dağ Ceylanı temalı bir köy okulu” inşa ediliyor.
Bölgede bir köy okulu olmadığından hareketle oluşturulan iş planı ile yöreye kazandırılacak 5 sınıflı dağ ceylanı temalı köy okulunun yanında bir de dağ ceylanı müzesinin de yer alması planlanıyor. Ayrıca dağ ceylanı gözlem evleri ve yürüyüş parkurlarının da kurulacağı bu girişimler planlanan büyük projenin ilk adımı olarak değerlendiriliyor.
KİMYON: DAĞ CEYLANLARI HATAY İÇİN DOĞAL BÜYÜK BİR ZENGİNLİK
Hatay Kent Konseyi Başkanı Nevide Kimyon ise etkinliğin ve projenin önemine dikkat çekerek gerçekleştirilen gözlem etkinliğinde Gazella Gazella’ların önemini yakından gördüklerini kaydetti.
Dağ Ceylanlarının yaşam alanlarının Gölbaşı ile birlikte projelendirilmesinin, korunmasının, tanıtılmasının ve Hatay’ın önemli değerlerinden biri olan bu hayvanların ve bölgenin ne kadar önemli olduğunun farkına varılması gerektiğinin altını çizen Kimyon, “Biz de Hatay Kent Konseyi olarak Gölbaşı ve Dağ Ceylanları projesinin Hatay için büyük bir zenginlik olduğunu düşünüyoruz. Ve bu projeyi yürekten destekleyerek bizzat içinde yer almamız gerektiğine inanıyoruz” dedi.

PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
Hava durumu
-
-
-
Nem Oranı: -
Basınç: -
Rüzgar Hızı: -
Rüzgar Yönü: -
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

Hatayvatan.com Vardılar Medya Grubu kuruluşudur.