Hatayvatan.com – Hatay Haberleri

Hatay valisi Erdal Ata’ya ziyaret

Hatay valisi Erdal Ata’ya ziyaret
10 okunma
01 Aralık 2017 - 15:12

Hatay Valisi Erdal Ata, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü dolasıyla Hatay Engelli Koordinasyon Merkezi’nde kurs gören engelli vatandaşlarımızı Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdür V. Ali Sandıkçı eşliğinde makamında kabul etti.

01 Kasım 2017 Cuma günü saat 09.30’da gerçekleşen ziyarette konuşan Vali Ata, 1992 yılında Birleşmiş Milletler ’in 3 Aralık gününü Dünya Engelliler Günü olarak kabul ettiğini belirterek, ‘’1993 yılından itibaren de başta ülkemiz olmak üzere birçok ülkede bugün engelliler günü olarak kutlanmaktadır.’’ dedi.

Bugünün amacının toplumda engelli vatandaşlarımızın durumu hakkında farkındalık yaratmak olduğunu dile getiren Vali Ata, “Özellikle son 20 yıllık sürece baktığımız zaman ülkemizde de engellilerin sorunlarının çözümü, onların eğitimi, kendi hayatlarını idame ettirebilmeleri için çok önemli projeler yapılmıştır. Gerek onlara sağlanan sosyal haklar, gerekse engeliler ve engelli ailelerine getirilen birtakım yasal düzenlemeler onların topluma entegre edilmesi konusunda atılmış önemli adımlardır. ‘’ dedi.

20 yıl öncesine bakıldığında toplumdaki engelli vatandaşlarımızın sayısının tam olarak bilinemediğini ifade eden Vali Ata, ‘’Ama bugün bu sayının ne kadar olduğunu biliyoruz. Dünya geneline baktığımız zaman nüfusun 15’i civarında engelli bir nüfus olduğunu görüyoruz. Bu oran yaklaşık olarak ülkemizde %12 iken ilimiz Hatay’da yaklaşık olarak %2,5’tir.” dedi.

Dünyadaki gelişmeye paralel olarak ülkemizdede bugün bakıldığında 2017 yılında sosyal transfer harcamaların devletin ayırdığı kaynağın 30 milyarın üzerinde olduğunu dile getiren Vali Ata, “ Yaklaşık 200 engellimizin Hatay Engelli Koordinasyon Merkezi’nde eğitim aldığını, Hatay Aile Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü olarak ilimizde 14.605 engelli Evde Bakım Hizmet Modelinden, 304 engelli ise Kuruluş Bakımından (resmi ve özel) faydalandırıldığını, Hatay Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı Başkanlıklarından destek aldığını” söyledi.

Dünya Engelliler Günü vesilesiyle Vali Erdal Ata’yı ziyaret etmek istediklerini belirten Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdür V. Ali Sandıkçı, düzenledikleri etkinlikler hakkında Vali Ata’ya bilgi verdi.

PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
Hava durumu
-
-
-
Nem Oranı: -
Basınç: -
Rüzgar Hızı: -
Rüzgar Yönü: -
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

Hatayvatan.com Vardılar Medya Grubu kuruluşudur.