Hatayvatan.com – Hatay Haberleri

Hatay Valisi Erdal Ata’ya ziyaretler

Hatay Valisi Erdal Ata’ya ziyaretler
121 okunma
16 Nisan 2018 - 17:22

Hatay Valisi Erdal Ata, 15-22 Nisan tarihleri arasında kutlanan Turizm Haftası münasebetiyle İl Kültür ve Turizm Müdürü Hüsnü Işıkgör ve beraberindeki heyeti makamında kabul etti.

Bugün saat 14.00’de Vali Yardımcısı Meral Batı Demirbaş’ın eşlik ettiği ziyarete, TÜRSAB Hatay BYK Başkanı Ertuğrul Doğanlılar, Hatay Turizm Derneği Başkanı Sabahattin Nacioğlu ve dernek üyeleri iştirak etti.

Heyeti kabulünde bir değerlendirme yapan Vali Ata, binlerce yıllık tarih ve kültür birikimiyle eşsiz bir şehir olan Hatay’ın,  sayısız doğal güzellikleri turizm konusunda ülkemizde önemli bir yere sahip olduğunu dile getirdi.

Dünyadaki ilk mağara kilisesi, Anadolu’daki ilk camisi ile farklı kültür ve dinlerin bir arada yaşadığı ender şehirlerden olan Hatay’ın turizm değerlerini Suriye’de yaşanan olumsuzluk ve buna bağlı oluşan yanlış algılar sonucunda yeteri kadar turist ağırlayamadığını ifade eden Vali Ata,  ‘’Turizm tüm ülkemiz için büyük bir gelir kaynağı, bacasız sanayimiz. Turizmde Hatay’ın potansiyeli çok yüksek ama bu potansiyeli değerlendirdiğimizi söylememiz mümkün değil. Bu konuda hepimize önemli görevler düşüyor. Bu hafta bu konuda oluşan sorunların gündeme getirilip konuşulması, çözüm önerilerinin üretilmesi ve dikkatin buraya çekilmesine vesile olacaktır.’’ dedi.

2011 yılında Suriye’de başlayan olayların bölgemizdeki turizm potansiyelini olumsuz etkilediğini belirten Vali Ata, ‘Suriye’ye komşu olan bütün şehirlerimizde savaştan dolayı turizm yönünde sıkıntı yaşanıyor. Hatay sahip olduğu tarihi eserler bakımından çok zengin. Özellikle Arkeoloji Müzesi’nin teşhir çalışmaları tamamlandıktan ve çok yoğun bir tanıtım çalışması yapıldıktan sonra ilimiz turizmine önemli faydası olacaktır diye düşünüyorum. Çünkü müzeler illerin turizm potansiyeline olumlu katkılar yapmaktadır.’’ dedi.

Sadece tarihi ve kültürel değerlerinin değil ilimizin zengin mutfağının da iyi değerlendirmesi gerektiğini söyleyen Vali Ata, ‘’ Buradaki öncelikli hedef tanıtım çalışmaları olmalıdır. Yabancı ülkelere baktığımız zaman çok basit bir iki tarihi eser ile milyonlarca turist ağırlayabildiklerini görüyoruz. Çünkü bu değerlerin tanıtımını, reklamını iyi yapıyorlar. Bizler maalesef sahip olduğumuz değerlerin kıymetini bilemiyoruz. Bu konuda bizlere de sizlere de basına da çok büyük görevler düşüyor.’’ şeklinde konuştu.

Dışarıdan bakıldığı zaman Hatay, Kilis, Gaziantep, Urfa gibi Suriye sınırındaki illerimizde adeta güvenlik sıkıntısı varmış şeklinde bir algı yaratıldığını ifade eden Vali Ata, buralarda kesinlikle güvenlik yönünden herhangi bir zafiyet olmadığını yerli, yabancı tüm turistlerin gönül rahatlığı ile gelip gezebileceğini belirtti.

Ziyaretten memnuniyet duyduğunu söyleyen Vali Ata, Turizm Haftası’nın ilimiz turizminin gelişmesi, potansiyelinin harekete geçirilmesi için bir vesile olmasını temenni ettiğini sözlerine ekledi.

Kabulünden dolayı Vali Ata’ya teşekkürlerini ileten ile İl Kültür ve Turizm Müdürü Hüsnü Işıkgör ise Turizm Haftası vesilesi ile düzenlenen etkinlikler ve hafta sonu gerçekleştirilen sempozyum hakkında bilgiler verdi.

PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
Hava durumu
-
-
-
Nem Oranı: -
Basınç: -
Rüzgar Hızı: -
Rüzgar Yönü: -
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

Hatayvatan.com Vardılar Medya Grubu kuruluşudur.