Hatayvatan.com – Hatay Haberleri

Hatay’da girişimcilik ve kariyer günü

Hatay’da girişimcilik ve kariyer günü
30 okunma
04 Aralık 2017 - 17:56

Hatay Valiliği himayesinde Mustafa Kemal Üniversitesi, Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü tarafından düzenlenen Girişimcilik ve Kariyer Günü programı Mustafa Kemal Üniversitesi Atatürk Konferans Salonu’nda gerçekleştirildi.

MKÜ’de düzenlenen Girişimcilik ve Kariyer Günü programına Hatay Valisi Sayın Erdal Ata, Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, Mustafa Kemal Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hasan Kaya, İSTE Rektörü Prof. Dr. Türkay Dereli, Vali Yardımcısı Aydın Tetikoğlu, Sanko Holding Onursal Başkanı Abdülkadir Konukoğlu, Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Hikmet Çinçin, Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürü Ziya Yüksel ve İl Jandarma Komutan Vekili Albay Haşim Göksel, kurum müdürleri ve akademisyenlerin yanı sıra, işveren temsilcileri ve çok sayıda öğrenci katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan etkinlikte konuşan Hatay Valisi Sayın Erdal Ata, günümüzde iş alanlarının sadece kamuda değil özel sektörler bazında da genişlediğine dikkat çekerek “ Öğrencilerimizin kariyer planlamalarını ve profesyonel iş hayatına atılırken girişimcilik ruhlarını desteklemeyi amaçladığımız girişimcilik ve kariyer günü etkinliğinin verimli geçmesini ve hayırlara vesile olmasını diliyorum.” diyerek sözlerine başladı.

“Hepinizin bildiği gibi ülke olarak yaşadığımız en büyük sıkıntılardan biri istihdam sorunudur. Aslında ülkemiz iş gücü bakımından yeterli insan kaynağına sahiptir. Bizim asıl sıkıntımız nitelikli iş gücü, ara eleman ihtiyacımızdır. Bu sorunu çözmeye yönelik birtakım önlemler alınmaya başlanmış, işverenin nitelikli iş gücü arayışına çözüm bulma amacıyla, son yıllarda halk eğitim merkezlerinde meslek edindirme kurslarının ve meslek liselerinde, şehirlerdeki sektörlere göre farklı bölümlerin açılması gibi tedbirler alınmıştır. Nitelikli iş gücünün istihdam sorunu yaşamayacağı göz önünde bulundurulduğunda, nitelikli iş gücü yetiştirmek amacıyla alınan bu tedbirlerin yakın gelecekte sorunun çözümüne büyük katkı sağlayacağını tahmin ediyorum. “ dedi.

Hatay Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürü Ziya Yüksel ise girişimci gençlerimizin ayaklarına kadar gelen bu fırsatı iyi değerlendirmeleri gerektiğini vurgulayarak “ Kariyer ve Girişimcilik Günü ana temalı etkinliğimizin amacı; ülkemizin nitelikli işgücü ihtiyacı gibi, girişimci ve kariyer planlama ihtiyacına dikkat çekmektir.” dedi .

Kurumumuz bu amaçlar doğrultusunda 2017 yılı içerisinde 70 iş ve meslek danışmanı ile 9.193 işyeri ziyareti yaparak 15.914 açık iş talebi almış, bu taleplerden 6.336 adedi karşılanmış, karşılanamayan 9.578 adet talebin nitelikli iş gücü ihtiyacından kaynakladığını tespit etmiş bulunmaktayız. Bu bağlamda işgücü piyasasının nitelikli işgücü ihtiyacını karşılayabilmek için 2.619 kişi işbaşı eğitim programına alınarak nitelikli hale getirilmiş ve kalıcı istihdama dönüştürülmesiyle katkı sağlanılmıştır. Aynı zamanda paydaşlarımızla birlikte 552 kişiye girişimcilik eğitimi verilerek iş hayatına katılmalarına yardımcı olunmuştur. İş ve meslek danışmanlarımız kariyer ve iş planlaması yapmak adına 64.127 kişiyle yüz yüze görüşme sağlamıştır. Kurumumuz aracılığıyla 2016 yılında 1.964 işe yerleştirme gerçekleşirken 2017 yılında 6336 kişinin işe yerleşmesi sağlanmıştır.2018 yılında kurum hedefimiz en az 10.000 istihdamdır.” ifadelerine yer verdi.

PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
Hava durumu
-
-
-
Nem Oranı: -
Basınç: -
Rüzgar Hızı: -
Rüzgar Yönü: -
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

Hatayvatan.com Vardılar Medya Grubu kuruluşudur.