Hatayvatan.com – Hatay Haberleri

Hatay’da İpek üretimi iki kat arttı

Hatay’da İpek üretimi iki kat arttı
9 okunma
21 Ocak 2016 - 17:37

Hatay’ın geçmiş dönemde en önemli meslekleri arasında yer alan ancak ilerleyen yıllarla birlikte yok olmaya yüz tutan ipek böceği yetiştiriciliği yeniden canlandırılıyor. Şehrin dinamiklerinin harekete geçmesiyle yok olma tehlikesini bir nebze de olsa atlatan ipek böceği yetiştiriciliği, Defne Belediyesi tarafından açılan ‘Defne Koza Evi’ sayesindeHatay’da yeniden yayılmaya başlıyor.

Defne Belediyesi tarafından geçtiğimiz yıl açılışı gerçekleştirilen Defne Koza Evi tarafından geçtiğimiz yıl 254 kilogram ipek böceği kozası üretildi.

Geçen dönem 25 kursiyerle İŞKUR ve Defne Belediyesi desteğiyle faaliyete giren ancak 20 öğrenciyi mezun etmeyi başaran Defne Koza Evi’nde bu yıl hedef daha yüksek. Bu yıl yapılacak çalışmalarla hem üretim miktarını hem de öğrenci sayısını artırmayı planlayanKoza Evi, önümüzdeki süreçte seri üretime geçerek alanında bir ilki de başarmak istiyor.

Defne Koza Evi öğretmenlerinden Fulya Genç yaptığı açıklamada, Defne Belediyesi veİŞKUR arasında yapılan bir ortak projeyle koza evini kurduklarını belirterek, ilk yıl yapılan üretimden oldukça memnun olduklarını söyledi. Genç, “Proje Defne Belediyesi ve İŞKURorganizesinde yapıldı. Defne Belediyesi bize ilk olarak bir yer tahsis etti, burada ipek böceği yetiştiriyoruz, iplik çekiyoruz ve dokuma yapıyoruz. İŞKUR bize 25 kursiyer gönderdi, bunlardan 20’si mezun oldu. Bu öğrencilerimizden ikisi engelli” dedi.

Hatay genelinde 2013 yılında 138 kilo koza üretilirken, Defne Koza Evi’nin geçen yıl bunun neredeyse iki katına denk gelen bir rakamda üretim yaptığını belirten Fulya Genç, “Hataygenelinde geçen sene 138 kilo koza üretilmişti, fakat biz bu sene 254 kilo koza yetiştirdik. Amacımız bu mesleği daha fazla kişiye yaymak. Bizim Nisan ayında 45 günlük bir süremiz var böcek yetiştiriciliği için. 35 gün boyunca yemek yiyorlar ve 10 gün boyunca da kozalarını ördükten sonra biz onların ipliklerini çekiyoruz. İpliklerini çektikten sonra gerekirse boya gerekirse doğal boya olarak işlemlerini yapıp dokumaya geçiyoruz. Daha sonra onların püsküllerini gerekli şekillerde küllü ve sabunlu sularda yıkanıyor. Yıkandıktan sonra ütülenip hazır bir şekilde sunuyoruz” diye konuştu.

Defne Koza Evi öğretmeni Tülay Genç ise koza evi projesinin ilk olarak kendisinden çıktığını, İŞKUR desteğiyle Defne Belediyesi’ne projeyi hazırlayıp teslim ettiklerini söyledi. Genç, önümüzdeki yıl hedeflerinin ise tüm Hatay’da ipek böceği yetiştiriciliğini yaygınlaştırmak olduğunu açıkladı.

PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
Hava durumu
-
-
-
Nem Oranı: -
Basınç: -
Rüzgar Hızı: -
Rüzgar Yönü: -
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

Hatayvatan.com Vardılar Medya Grubu kuruluşudur.