Hatayvatan.com – Hatay Haberleri

Hatay’da Yenidoğan bebeklere özel ambulans

Hatay’da Yenidoğan bebeklere özel ambulans
98 okunma
13 Ocak 2018 - 13:45

Hatay İl Sağlık Müdürlüğüne bağlı Acil sağlık hizmetleri birimi, yeni doğan bebeğin naklini yapan, içinde yoğun bakım ünitesi için gerekli tüm donanımın bulunduğu yeni doğan ambulansı, hizmet vermeye devam ediyor.

Yenidoğan nakillerinin daha güvenli şekilde taşınması ve nakil esnasında bebeğin tedavisinin aksamadan devam etmesi ayrıca gelişebilecek komplikasyonları fark edebilecek, değişikliğe müdahale edebilecek uzman ekibe ihtiyaç duyulmuş, Nisan 2014 tarihinde Hatay iline özel Yenidoğan ekibi kurulmuştu. Kurulan ekibe başta NRP  ve yenidoğan transportu konularında eğitimler verilmiştir. Aracın donanımı yenidoğana uygun hale getirildi.

Hatay’da ilk ve tek olan hizmet aracının,  özellikle ısı değişiminden etkilenen bebeklerin korunduğu kuvöz; solunum desteği veren, yaşamsal bilgilerin en seri şekilde takip edilmesini sağlayan ve acil müdahaleye fırsat veren ekipmanların bulunduğunu;

Ekibin kurulumundan itibaren yenidoğan bebekler daha güvenli ve sağlıklı taşınmaktadır.Ekibin medikal cihazları ve sarf malzemeleri sadece yenidoğan uyumlu ve tek kullanımlıktır. Her bebek taşınması sonrası küvöz ve cihazlar temizlenerek yeni bebekler kurtarılmak üzere hazır hale getirilmektedir.

Hatay İl Sağlık Müdürü Dr. Sebahattin Yılmaz yaptığı açıklamada,” Türkiye’de acil vakaların 112 ambulansı ile yapıldığını, ancak ”prematüre ya da düşük doğum ağırlıklı” diye tabir edilen bebeklerin naklinin diğer hastalardan farklı tıbbi donanım gerektirdiğini, yapılmakta olan bu hizmet karşılığında  herhangi bir ücretin alınmadığını; bugüne kadar yaklaşık 4 Bin yenidoğan bebeğe müdahale edilerek, yoğunbakım standartlarında  tedavileri aksatılmadan nakillerinin tamamlandığını.”belirtti.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
Hava durumu
-
-
-
Nem Oranı: -
Basınç: -
Rüzgar Hızı: -
Rüzgar Yönü: -
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

Hatayvatan.com Vardılar Medya Grubu kuruluşudur.