Hatayvatan.com – Hatay Haberleri

Kırıkhan Bilim Hastanesi

Hatay’ın ve Türkiye’nin Gururu ÖZOVA GRUP

Hatay’ın ve Türkiye’nin Gururu ÖZOVA GRUP
184 okunma
01 Mart 2013 - 9:57

Hatay’ın Kırıkhan ilçesinde 1987 yılında şahıs işletmesi olarak ticari hayata adım atan Özova Grup, 1995 yılında şirketleşmiştir. Özova Tarım Ltd. Şti unvanını 1999 yılında alarak kurumsal kimliğine bürünmüştür.

1999 yılından itibaren hububat ürünlerinden özellikle mısır ve buğdaya yatırım yapmaya başlamıştır. 2012 yılından itibaren ayçekirdeği alımına da başlamıştır.

Kurulduğu ilk yıllarında depolama kapasitesi 30.000 ton iken, 2012 yılında depolama kapasitesini 150.000 tona çıkarmıştır. Özova Group’un merkez binası Hatay’ın Kırıkhan ilçesinde Amik ovasında bulunmaktadır. Firmamız, 1995 yılından itibaren Türkiye’nin en büyük mısır kurutma tesisine sahiptir.

Özova Tarım yatırımına ilk olarak çırçır fabrikasını 1995 yılında kurarak başlamıştır. Bu yatırımları 2006 yılında biodisel, 2009 yılında gübre ile devam etmiştir.

Özova Tarım, genel müdürlük binası, Türkiye’nin en büyük mısır kurutma tesisi, dikey siloları, yatay depoları, biodisel imalathanesi ve tankları, gübre idari binası, personel yemekhanesi, mescidi, biri 60.000 ton alım gücüne diğeri 80.000 ton alım gücüne sahip iki kantarı ile 52 dönüm arazi üzerinde hizmet vermektedir.

Çırçır fabrikası 12 dönüm arazi üzerinde kurulmuştur ve idari binası, çırçır makinelerinin olduğu imalathane, preseli pamuk balya deposu mevcuttur.92 adet çırçır makinesine sahip olan Özova Grup, bölgenin en büyük çırçır fabrikası konumundadır.

2012 yılında İstanbul/Şişli’de şube açarak, yepyeni bir işkoluna daha girerek demir piyasasının nabzını tutmaya başlayan Özova Demir olarak İstanbul’da ticaret yapmaya devam etmektedir.

Gene 2012 yılında, Aydın/Germencik’de şube açarak, Ege’nin bereketli topraklarından mahsül alımına başlamıştır.

Gelişen, yatırım yapmaya odaklanan Özova Tarım yönetimi, çiftçiler ile yakından ilgilenmeyi ve güven aşılamayı ilke haline getirmiştir. Organik tarıma destek veren Özova grup, organik gübre imalatına da bu neden ile başlamıştır. Özova tarım yönetimi Hatay ve İzmir bölgesindeki çiftçilere organik tarımın önemini anlatmayı görev edinmiştir.

PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
Hava durumu
-
-
-
Nem Oranı: -
Basınç: -
Rüzgar Hızı: -
Rüzgar Yönü: -
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

Hatayvatan.com Vardılar Medya Grubu kuruluşudur.