Hatayvatan.com – Hatay Haberleri

HATODER tarafından Hükümlü ve Tutuklulara konferans

HATODER tarafından Hükümlü ve Tutuklulara konferans
23 okunma
14 Aralık 2017 - 16:15

Hatay Talasemi ve Orak Hücre Anemi Hastalıkları Derneği (HATODER) Genel Başkanı Burhan Kerimoğlu, Hatay T Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumu’nda kalan hükümlü ve tutuklulara talasemi ve orak hücre anemi hastalıkları hakkında konferans verdi.

Kerimoğlu, konferansta yaptığı konuşmada, talasemi hasta tipinin doğumdan itibaren daha 3-4 aylık iken başlayan ve sürekli kan nakli gerektiren çok ciddi kalıtsal bir kan hastalığı olduğunu söyledi.

Hastalığın en önemli belirtilerinin çocuklarda halsizlik, solgunluk, iştahsızlık, huzursuzluk, ateşlenme, tipik yüz görünümü şeklinde ortaya çıktığını ifade eden Kerimoğlu, bir hastanın tedavisinin devlete yıllık 15 ile 90 bin lira civarında mal olduğunu kaydetti.

Kerimoğlu,hastalıkların önlenmesi için toplumun bilgilendirilmesi, taşıyıcı taramaları, genetik danışmalık ve doğum öncesi tanı testi olan (prenatal) tanının da hastalığın önüne geçilmesi gerektiğini ifade etti.

Orak hücre anemi hastalığı konusunda da bilgiler veren Kerimoğlu, “Hastalık 3-4 aylıktan sonra çocuklarda küçük eklemlerde hareket kısıtlılığına bağlı olarak, ağrı, kızarıklık, şişme, sık tekrarlayan enfeksiyonlar, sarılık, ateş, zamanla dalak büyümesi, uyku düzensizlikleri ve iştahsızlık gibi belirtilerle kendi göstermektedir. Hastaların tedavilerinde ağrı kesici ilaçlar, antibiyotikler ve sıvı tedaviler şekilleri uygulanmakla birlikte, soğuklardan ve sportif faaliyetlerden uzak kalmaları da tedavilerine destek olan diğer etkenler arasında gelmektedir” dedi.

Kerimoğlu, anne ve babanın her ikiside orak hücre anemi taşıyıcısı ise her gebelik döneminde dünya ya gelecek çocuklardan 25 hasta, yüzde 25 sağlıklı ve yüzde 50’sinin de anne ve baba gibi taşıyıcı eğer anne ve babadan sadece bir taşıyıcı ise de % 50 taşıyıcı ve % 50’de sağlıklı olma olasılıkları olduğunu belirtti.

Kerimoğlu, bulaşıcı olmayan hastalığın kesin tedavisinin ise kemik iliği nakli ile mümkün ifade etti.
Konferans  sonunda  Kerimoğlu, tutuklu ve hükümlülerin sorularına cevap verdi. Hatay T Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumu idarecileri tarafından Burhan Kerimoğlu’na katkılarından ve sunumlarından dolayı teşekkür edildi.

PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
Hava durumu
-
-
-
Nem Oranı: -
Basınç: -
Rüzgar Hızı: -
Rüzgar Yönü: -
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

Hatayvatan.com Vardılar Medya Grubu kuruluşudur.