Hatayvatan.com – Hatay Haberleri

Hayrettin Şahin’in Taşerona kadro düzenlemeleri açıklaması

Hayrettin Şahin’in Taşerona kadro düzenlemeleri açıklaması
13 okunma
18 Aralık 2017 - 18:07

Kadrolu çalışma modeli benimsenmelidir

Türkiye kamu sen ve Türk sağlık sen Hatay şube başkanı Hayrettin Şahin Taşerona kadro düzenlemenin olumlu olduğunu ama kamuda kadro hakkından hiç kimsenin mahrum bırakılmaması gerektiğini kaydeden Şahin; “Taşeronda bir adım atılması önemlidir. Henüz bir taslak ortaya çıkmadı. Taslak ortaya çıkmayınca nasıl şekilleneceği de tam belli değil. Kamuda çalışan 450 bin taşeron var. Belediyelerde çalışanları da düşünürsek 900 bin taşeron kadroya alınıyor. Fakat göz ardı edilen çalışanlar var.

Kamu dışı aile sağlığı çalışanları ile vekil ebe hemşirelerde sözleşmeli çalışıyorlar. Bunlarda kadroya alınmalıydı. Şehir hastanelerindeki taşeron çalışanlar bunun kapsamına girecek mi? Bu konuda soru işaretleri var.  Buralarda kamu özel ortaklığı sistemi var. Taşeron çalışanlar orada ki şirket tarafından bir alt taşerona verilmiş. Bunlar ne olacak ? Aile hekimliklerinde çalışan tıbbi sekreterler var.  Bize göre artık kamu farklı çalışma sistemini terk etmeli ve sadece kadrolu çalışmayı benimsemelidir?

Büyümeden Pay İstiyoruz.

Türkiye’nin yüzde 11 büdüğünü ve bundan kamu çalışanlarına pay verilmesi gerektiğini belirten Başkan Hayrettin Şshin “ 11.1 büyüme bizi sevindirir. Üretim artıyor da büyüyorsak bu güzel bir şey.  Ama memurların alım gücünde bir artış var mı dersiniz bu yok. Her geçen gün kamu çalışanları kayıpta. Onun için toplu sözleşmede dedik ki büyüme var biz de pay istiyoruz. Bu talebimizi dile getirdik.” dedi.

Bugün enflasyon kayıplarında bile kamu çalışanlarının mağdur edildiğini belirten Şahin sözlerini şöyle sürdürdü: “Bugün için büyümeyi bile bir kenara bırakalım şu anda enflasyon yüzde 12. Bizim aldığımız ücretlerde ortada. 2018 yılı için alacağımız ise yüzde 4+3.5. Biz yıl bitince enflasyon farkı alıyoruz. Böyle olmamalı. Onun için biz gerçekleşen enflasyon üzerinden toplu sözleşme yapılmasını istiyoruz. Biz bunu istedik ama yapılmadı. Tahmini enflasyon üzerinden yapılıyor ama o da hiçbir zaman tutmuyor. Böyle olunca da sürekli çalışanlar kaybediyor. Bunun telafisi lazım ve büyümeden mutlaka kamu çalışanlarına pay verilmelidir.”

PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
Hava durumu
-
-
-
Nem Oranı: -
Basınç: -
Rüzgar Hızı: -
Rüzgar Yönü: -
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

Hatayvatan.com Vardılar Medya Grubu kuruluşudur.