Hatayvatan.com – Hatay Haberleri

HBB’nin ‘Engelliler Sokkağa’ projesi sevgi ile engellerin aşılacağını gösterdi

HBB’nin ‘Engelliler Sokkağa’ projesi sevgi ile engellerin aşılacağını gösterdi
57 okunma
28 Temmuz 2016 - 12:10

Hatay Büyükşehir Belediye(HBB) Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş’ın insan odaklı sosyal belediyecilik anlayışı doğrultusunda duyarlı hizmetler üreten HBB Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanlığı, “Engelliler Sokağa” adlı proje kapsamında gerçekleştirdiği törenle engelli vatandaşlara akülü sandalye dağıtımı gerçekleştirdi.

“Engelsiz Hatay, Engelsiz Hayat” sloganı ile yola çıkan Başkan Savaş, il genelinde yürekleri engel tanımayan bedensel engelli özel vatandaşlar için ortaya koyduğu duyarlı belediyecilik anlayışıyla hemşehrilerinin gönlünde taht kuruyor.

HATMEK Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen ve engelli vatandaşlara hayatlarının geri kalanında ve toplumsal alanlarda kolaylık sağlayacak anlamlı hizmetin hayata geçirildiği törene, Başkan Savaş’ın yanı sıra HBB Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanı Gökhan Yıldırım, HBB Zabıta Daire Başkanı Edip Kadıoğlu, HBB Muhtarlar Daire Başkanı Derviş Kezat ve çok sayıda engelli vatandaş ile aileler katılım gösterdi.

BAŞKAN SAVAŞ, ETKİNLİĞİN GERÇEKLEŞTİĞİ SALONDA VATANDAŞLARIN TEVECCÜHÜYLE KARŞILANDI

Başkan Savaş, törene engelli vatandaşlar ve aileleri tarafından büyük bir teveccühle karşılanırken, Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk ve vatan uğruna canını feda etmiş aziz şehitler için bir dakikalık saygı duruşu yapılması ve ardından İstiklal Marşı’nın okunması ile tören başladı.

Katılımcılar, HBB tarafından hazırlanan “Biz Hepimiz Engelsiziz” adlı slayt gösterisini büyük bir beğeni ile izlerken, engelli vatandaşların görüntülerinin bulunduğu ve her sağlıklı bireyin birer engelli adayı olabileceğine dikkat çekildi.

BAŞKAN SAVAŞ: BİZ BÜTÜN ENGELLERİ SİZİNLE BİRLİKTE AŞIYORUZ

Açılış konuşmasını yapan Başkan Savaş, “Bugün çok güzel bir gün. Sizlerle daha da anlamlı oldu. Güzel günümüzedestek verdiğiniz ve bizimle olduğunuz için hepinize çok teşekkür ediyorum. İki dönemdir belediye başkanlığı yapıyorum, her zaman engeller aşmakla uğraştım. Yalnızca fiziki ve zihinsel engelleri aşmak için uğraştığımızı zannetmeyin. Hayatın bütününde bütün canlılar ve bütün kategorideki insanlar engelleri aşmak için uğraşıyor. Bizler,bütün engelleri sizinle birlikte aşıyoruz. Aşarken de sorunlarımızı tek tek çözmek istiyoruz. Çok şükür 7.5 yıla yakındır birlikte hareket ettik, sorunları birlikte çözdük. Yıllardır o kadar birikmiş sorun var ki hepsini bir anda çözemiyoruz.Önce Antakya’da şimdi ise Hatay’daki tüm sıkıntıları çözmeye ve engelsiz bir Hatay oluşturmaya gayret ediyoruz. Bunu yaparken sizlerden canı gönülden destek alıyoruz. Bugün burada 49 tanesi akülü, 19 tanesi de manüel olmak üzere iki ayrı kategoride tekerlekli sandalye dağıtılacak törendeyiz. Bütün tekerlekli sandalye alan hemşehrilerime hayırlı uğurlu olsun. İyi ki varsınız, inşallah bundan sonraki aşamalarda, sizden sonra gelen kardeşlerimizle daha fazlasını paylaşırız” açıklamasında bulundu.

“YAPILAN TESPİTLERE GÖRE EN ÇOK ENGELLİ İNSAN HATAY’DA YAŞIYOR”

Konuşmasına anne ve baba adaylarının bilinçli olmasına dikkat çekerek devam eden Başkan Savaş, “HBB çatısı altında bir engelliler birimiz var. Bu kardeşlerimiz Hatay’ın her noktasında geziyor. Engelliler derneği ve bu işe bakan resmi kurumlarla istişare ediyor, sorunları tespit edip çözmeye gayret ediyoruz. Bize destek veren hem resmi kurumlarımıza hem de dernek başkanımıza, yönetim kurulu üyelerimize ve özellikle rehabilitasyon merkezlerini çalıştıran oradaki eğitici arkadaşlara teşekkür ediyorum. Hepimiz el birliği ile bu sorunları çözmeye çalışıyoruz. Yapılan tespitlere göre en çok engelli insan Hatay’da yaşıyor. Bunun en büyük sebebi ise akraba evliliği. Anne ve babaların bilinçli olması durumunda evlilik öncesi ya da hamilelik sırasında yapılan bazı testler kalıcı hastalıklara engel olunabiliyor. Bu konuda bilinçli olmak gerekiyor” ifadelerini kullandı.

“BİZE DÜŞENİ YAPIP HEP BİRLİKTE ENGELLERİ AŞMAYA ÇALIŞACAĞIZ”

Konuşmasına il genelinde engelli vatandaşlar için yürüttüğü çalışmalardan bahsederek devam eden Başkan Savaş, “Biz,150 tane engelli kardeşimize iş verdik. Sadece sandalye dağıtımı yaparak ve yollarda özel çalışmalar gerçekleştirerek değil, ekmeğimizi ve rızkımızı da engelli kardeşlerimizle paylaşarak destek sunuyoruz. Eylül ayında gerçekleştireceğimiz kura ile 40 engelli kardeşimizi tatile göndereceğiz. Bir tane engelsiz plajı yapacağız ve gidiş gelişlerinizde sizlere destekvereceğiz. Spor kompleksimizde engelli vatandaşların faydalanabileceği spor kursları açtık. Sizlere daha da faydalı olmak için var gücümüzle çalışıyoruz. Sadece fiziksel değil ruhsal hastalıklar da var. Onları da eğitimle aşmayı çalışacağız. Bize düşeni yapıp hep birlikte engelleri aşmaya çalışacağız. Bu çalışmaların gerçekleştirilmesinde emekleri geçen herkese çok teşekkür ederek en kötü günümüz böyle olsun diyorum” diyerek konuşmasını noktaladı.

ENGELLİ SANDALYELERİ İLE ENGELSİZ BİR HAYATA MERHABA DİYEN VATANDAŞLARDAN BAŞKAN SAVAŞ’A TEŞEKKÜR

Akülü sandalye ve diğer medikal gereçleri Başkan Savaş tarafından takdim edilen vatandaşlar, il genelinde ortaya koyduğu insanı merkeze alan ve mutluluklara vesile olan nitelikli çalışmalarından ötürü Başkan Savaş’a teşekkür ettiler.

YETKİLİLER, MEDİKAL HİZMETLERE İHTİYAÇLAR DOĞRULTUSUNDA DEVAM EDİLECEĞİNİ BİLDİRDİ

Etkinlikte HBB ekipleri tarafından ihtiyaçları doğrultusunda engelli vatandaşların başvuruları alındı. Yetkililer,önümüzdeki günlerde ihtiyaç sahibi olan engelli vatandaşlara medikal hizmetlerin de sunulacağını bildirdi.

Etkinliğe katılım gösteren protokol üyeleri ve Başkan Savaş’ın engeli sandalyeleri hediye ettiği vatandaşlar, hatıra fotoğrafının çekilmesinin ardından etkinlik son buldu.

PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
Hava durumu
-
-
-
Nem Oranı: -
Basınç: -
Rüzgar Hızı: -
Rüzgar Yönü: -
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

Hatayvatan.com Vardılar Medya Grubu kuruluşudur.