Hatayvatan.com – Hatay Haberleri

İstiklâl Marşının Kabulü ve Mehmet Akif Ersoy Anıldı

İstiklâl Marşının Kabulü ve Mehmet Akif Ersoy Anıldı
49 okunma
12 Mart 2019 - 18:01

Hatay Valisi Rahmi Doğan , ‘’İstiklâl Marşı’nın Kabulü ve Mehmet Akif Ersoy’u Anma Günü’’ vesilesiyle Hüseyin Özbuğday Anadolu Lisesi öğretmen ve öğrencileri tarafından hazırlanan programa iştirak etti.

12 Mart 2019 Salı günü Antakya Kültür Merkezi’nde saat 10.00’da düzenlenen programa Hatay Valisi Rahmi Doğan’ın yanı sıra 2’nci Hudut Alayı Komutanı P. Alb. Ahmet Gürbüz, Hatay Büyükşehir Belediye Genel Sekreteri Nihat Tazearslan,  Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hasan Kaya, Vali Yardımcıları Aydın Tetikoğlu,  Nursal Çakıroğlu, Antakya Kaymakamı Orhan Mardinli, Defne Kaymakamı Nevzat Şengök,  İl Jandarma Komutanı J. Alb. Uğur Ertekin, İl Emniyet Müdürü Kamil Karabörk, Kurum il müdürleri, öğretmenler ve çok sayıda öğrenci katıldı.

Program saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başladı. Hüseyin Özbuğday Anadolu Lisesi Müdürü Yusuf Hamdoğlu’nun açılış konuşmasında, “ Şanlı bayrağımız ve onu istiklalini ebedileştiren bir manzume olan İstiklal Marşı hiç kuşku yok ki yüce Türk Milleti’nin ruhunu, tarihini, bağımsızlık sevdasını, ülkü ve ideallerini yansıtan ve Aziz Türk Milleti var oldukça nesiller boyunca yüreklerde hissedilecek, coşkuyla okunacak bir Milli Marştır. Sevgili gençler İstiklal Marşı’nı anlayabilmek ve onun ruhunu kavrayabilmek için öncelikle Mehmet Akif Ersoy çok iyi tanımak, onun tüm benliğinde muhafaza ettiği vatan sevgisini, milli mücadele ruhunu, Allah inancını bilmek ve bu yüce duygularla ortaya çıkan vatan, millet ve hürriyet kavramlarını damarlarınızda dolaşan o asil kanda hissetmemiz gerekir. Tüm o duyguları iliklerimize kadar hissederek “Arkadaş yurduma alçakları uğratma sakın. Siper et gövdeni dursun bu hayasızca akın” mısralarında vatan millet ve hürriyet uğruna göğsünü siper edecek gençler olmanız gerekmektedir. Bu duygu ve düşüncelerle vatan, millet ve hürriyet sevdalısı nesiller olması dileğiyle “ Allah bu millete bir daha İstiklal Marşı yazdırmasın” diyen Üstat Mehmet Akif Ersoy’u saygı ve rahmetle anıyor, onun bize verdiği ruhla aziz vatan ve şanlı bayrağımız için kanlarını dökerek şehadet mertebesine erişen şehitlerimizin ruhunu şad ediyorum.” dedi

İstiklal Marşı’mız ve değerli şairi Mehmet Akif Ersoy’u anma günü programı Hüseyin Özbuğday Anadolu Lisesi öğrencilerinin büyük emek vererek hazırladığı başarılı oratoryo ile son buldu.

PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
Hava durumu
-
-
-
Nem Oranı: -
Basınç: -
Rüzgar Hızı: -
Rüzgar Yönü: -
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

Hatayvatan.com Vardılar Medya Grubu kuruluşudur.