Hatayvatan.com – Hatay Haberleri

Kanada Büyükelçisi Holmes’tan Başkan Savaş’a ziyaret

Kanada Büyükelçisi Holmes’tan Başkan Savaş’a ziyaret
10 okunma
21 Ocak 2016 - 17:35

Kanada’nın Ankara Büyükelçisi John T. Holmes ve beraberindeki heyet, 21 Ocak Perşembe günü Hatay Büyükşehir Belediye(HBB) Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş’a bir ziyaret gerçekleştirdi.
Türkiye ile Kanada arasındaki sosyal, kültürel ve ekonomik ilişkilerin yanı sıra Ortadoğu’da yaşanan gelişmeleri masaya yatıran Başkan Savaş ve Büyükelçi Holmes, karşılıklı fikir alışverişinde bulunarak coğrafyamızdaki sorunları ve sorunların çözümü noktasında yapılabilecekleri ele aldı.

BAŞKAN SAVAŞ: HATAY, TORONTO KADAR GÜVENLİ BİR ŞEHİR
Toronto Üniversitesi Arkeoloji Profesörü Timothy P. Harrison ve öğrencilerinin yaz aylarında arkeolojik kazılar yapmak üzere Hatay’a geleceklerini belirten Mr. Holmes, bölgenin güvenliği hakkında Başkan Savaş’tan bilgiler aldı.
Son yıllarda komşumuz Suriye’de yaşanan iç savaşın Hatay’a ve Hatay halkına olumsuz yansımaları olduğunu belirten Başkan Savaş, “ Yanı başımızda yaşanan savaşın Hatay’a ve çevre illere kara bir bulut gibi çökmesinden çok rahatsızız. Ekonomik olarak büyük sekteye uğradık. Lojistik sektöründe birden fazla bölgeye giden tırlarımız için Ortadoğu kapısı neredeyse kapandı. Ancak bütün bu olumsuzluklar insanlarımız arasında herhangi bir probleme yol açmadı. Kardeşlik bağlarımız her zamanki gibi çok güçlü. Toronto ne kadar güvenliyse Hatay da o kadar güvenlidir. Hatay halkı ne kadar güvendeyse gelecek misafirlerimiz de o kadar güvende olacaktır. Bu yüzden misafirlerimizin gönülleri ferah olsun” diyerek Hatay’ın güvenli ve huzurlu bir kent olduğunu vurguladı.

HOLMES: BAŞKAN SAVAŞ’IN BARIŞTAN YANAOLAN TUTUMU ÇOK DEĞERLİ
Ortadoğu ve Suriye’de yaşanan gelişmeleri dikkatle izlediklerini belirten Büyükelçi Holmes, mültecilerle ilgili görüşlerini belirtirken “Yeni hükümetimiz ve başbakanımız bu konuya hassasiyetle eğilmektedir. Kanada’ya yakın zamanda gelen 280 mültecinin 55 tanesi Hatay’dan geldi. Sayın Başkan Lütfü Bey’in mülteciler için yaptığı çalışmalar takdire şayandır. Böyle kaotik sorunlar klasik politikacılar değil yeni Başbakanımız ve Başkan Savaş gibi sıradışı ve sağduyu sahibi politikacılar tarafından çözüme kavuşturulabilir” diyerek barıştan yana olan ve bu tutumuyla halkının takdirini kazanan Başkan Savaş’a teşekkürlerini iletti.

BAŞKAN SAVAŞ: İSTİKRARLI BİR ORTADOĞU İÇİN SURİYE’NİN BÜTÜNLÜĞÜ ÇOK ÖNEMLİ
Uluslararası arenada söz sahibi ülkelerin Suriye’de yaşanan savaşı durdurması gerektiğinin altını çizen Başkan Savaş, “Küresel güce sahip ülkeler Suriye’de akan kardeş kanına bir an önce çözüm üretmelidir. Çünkü istikrarlı bir Ortadoğu için Suriye’nin toprak bütünlüğü çok önemlidir. Masum halk kendi topraklarından kaçtıkça oralarda terör örgütleri güçlenmekte, güçlendirilmektedir. Biz de Kanada’nın bu konudaki yapıcı faaliyetlerini destekliyoruz” ifadelerine yer vererek Suriye’de yaşanan bu durumdan duyduğu rahatsızlığı bir kez daha dile getirdi.

BÜYÜKELÇİ HOLMES, HEDİYE EDİLEN HATAY TABLOSUNU BÜYÜKELÇİLİKTE SERGİLEYECEK
Görüşmenin sonunda Başkan Savaş’tan Hatay’da dokunan ipek kravat ve şalın yanı sıra barışı simgeleyen Hatay tablosunu da hediye alan Büyükelçi Holmes, “Bu güzel tabloyu Büyükelçiliğimizin en güzel köşesinde sergileyeceğim. Bu nazik ev sahipliğiniz için çok teşekkür ederim. En kısa zamanda yeniden görüşeceğimize inanıyorum” diyerek gerçekleşen ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
Hava durumu
-
-
-
Nem Oranı: -
Basınç: -
Rüzgar Hızı: -
Rüzgar Yönü: -
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

Hatayvatan.com Vardılar Medya Grubu kuruluşudur.