Hatayvatan.com – Hatay Haberleri

Kırıkhan YİBO Gerçekleri ortaya çıktı

Kırıkhan YİBO Gerçekleri ortaya çıktı
70 okunma
17 Ekim 2014 - 9:28

Geçtiğimiz aylarda Kırıkhan’dan tayini çıkan Yatılı Bölge Okulu Müdürünün aldığı cezalar, İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünce sümen altı edilirken, 99 puanın nasıl verildiği de ortaya çıktı.

Son iki yılda hakkında bir çok iddia ile soruşturma açılan, soruşturma sonucunda müdürlükten alınması gerektiği yönünde husus belirtilirken, müdür puanlamasında 99 puan verilerek ödüllendirilen, insanlar arasında yaptığı ayrımcılıkla TBMM gündemine taşınan Yatılı Bölge Okulu Müdürü Ali Rıza Yılmaz’ın, Kırıkhan İlçe Milli Eğitim Müdürü Kemal Turan tarafından koruma altına alındığı ortaya çıktı.

Hakkındaki iddalar sebebiyle okula gelen müfettişlerin raporları doğrultusunda, okul müdürlüğünün sona erdirilmesi istenen Ali Rıza Yılmaz’ın cezalarının, ilçemizden tayini çıkan Milli Eğitim Müdürü Kemal Turan tarafından sümen altı edildiği ortaya çıkarken, bu iki isminde haklarındaki iddialar üzerine tayin istedikleri belirtilirken, YBO Müdürü hakkında müfettişler tarafından ve Kırıkhan 1. Asliye Ceza mahkemesi tarafından verilen cezalar şöyle:

1- Lojmanlarla ilgili yapılan tahsislerde usul ve esasa uymadığı iddiası ile ilgili olarak; KINAMA CEZASI,

2- Kırıkhan YBO Beden Eğitimi Öğretmeni Gül Şen’den, Lojman tadilatı yaptırmadığı halde lojman kirası karşılığı olarak 340 TL. aldığı iddiası ile ilgili olarak; KİRA

BEDELİNİN YASAL FAİZİ OLARAK GERİ ÖDENMESİ CEZASI,

3- 2012-2013 Eğitim-Öğretim yılı 2. dönem 6/A sınıfı Sosyal Bilgiler, 2013-2014 eğitim öğretim yılı 1. dönem 8/C ve 8/D sınıfı Vatandaşlık ve Demokrasi eğitimi derslerine düzenli girmediği, 8/C ve 8/D sınıfı ders defterlerini sonradan doldurduğu iddiası ile ilgili olarak; KINAMA CEZASI,

4- 2013-2014 eğitim öğretim yılı 1. dönem 8/C ve 8/D sınıfı Vatandaşlık ve Demokrasi Eğitimi derslerinde yazılı yapmayıp, sonradan yazılı kağıdı düzenleyerek yazılı notu verdiği iddiası ile ilgili olarak; BRÜT AYLIĞINDAN 1/30 AYLIKTAN KESME CEZASI,

5- Kırıkhan’da yayın yapan, yerel bir gazeteciyi şube öğretmenler toplantısına girmesine müdahale etmediği iddiası ile ilgili olarak; KINAMA CEZASI,

6- İlçe Milli eğitim Müdürü ile bir konuşmasında Eylem BAB için ‘O Samandağlı Alevi’ şeklinde bir söz söylemesi üzerine, kendisine sorulduğunda gerekli açıklamaları yapmayarak yanlış anlamalara yol açacak bir durum yaratması iddiası ile ilgili olarak; UYARI CEZASI,

7- Bir kaç yerde Görsel sanatlar Öğretmeni Nermin Tayar ASLAN’ın evine erkek aldığını söylediği iddiası ile ilgili olarak; BRÜT AYLIĞINDAN 1/30 ORANINDA AYLIKTAN

KESME CEZASI,

8- Facebook sayfasında Eylem Bab ile ilgili gazete haberini paylaştığı iddiası ile ilgili olarak; KINAMA CEZASI,

TEVHİDEN; BRÜT AYLIĞINDAN 1/30 ORANINDA AYLIKTAN KESME CEZASI,
Ayrıca; Kırıkhan Yatılı Bölge Ortaokulu Müdürü olarak Ali Rıza Yılmaz’ın sübuta eren iddialarda da açıklandığı üzere; girmesi gereken derslere girmemiş olması, yazılı sınav yapmadan öğrencilere yazılı notu vermesi ve sonradan yazılı kağıdı düzenlemesi, lojmana giren kimi personellerden mevzuata aykırı olarak para alması ve Beden eğitimi Öğretmeni Gül şen’den karşılıksız 340 TL. para alması, aldığı bu parayı ne şekilde harcadığını belgeleyememesi, okulda ortaya çıkan çatışma durumlarını iyi idare edemeyip yeni çatışma durumları ortaya çıkaracak tavırlar sergilemesi nedeniyle, 6528 Sayılı Kanun ile 13/06/2014 tarihinde okul müdürü olarak resmen görevi sona erdiği, Ali Rıza Yılmaz’ın hakkındaki iddialar nedeniyle idarecilik görevinde yıpranmış olduğu, bu görevinde kalması halinde hakkında yeni iddialar içeren şikayet dilekçelerinin gelmeye devam edeceği, hakkında çıkan haberlerden dolayı tehdit telefonları aldığını beyan ettiği, bu durumda verimli çalışamayacağından Ali Rıza Yılmaz’ın 5442 Sayılı Kanunun 8/C maddesi gereği İl içinde durumuna uygun başka bir okula öğretmen olarak atanmasının uygun olacağı kanaatine varılmıştır.

Ayrıca Kırıkhan 1. Asliye Ceza Mahkesenide öğretmene hakaret ettiği gerekçesiyle açılan dava sonucunda; 87, 90 ve 105′er gün adli ceza verilirken, bu cezaların bin 740 TL. para cezasına çevrildiği öğrenildi.

İŞİN ENTERASAN TARAFI;
Bu kadar ceza almış olan ve müdürlükten alınması gereken birine İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünce 99 puan verilerek, ceza yerine ödüllendirilmesi eğitim camiasına vurulan büyük bir darbe olurken, Kırıkhan’da İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünün, Müdür atamalarında ne kadar taraflı olduğunu tüm çıplaklığıyla ortaya koymuştur.
Bir ülkenin olmazsa olmazı EĞİTİMDİR. Geleceğin teminatı dediğimiz çocukları yetiştiren idarecilerin bu denli taraflı olması, geleceğimizin teminatını şimdiden bitirmiş demektir.

GELELİM MADALYONUN ÖBÜR YÜZÜNE;
Sadece başka sendikalı diye görevden alınan onca müdürün suçu günahı ne? Bu insanların ahı bu dünyada olmasa bile, öbür tarafta sorulmayacak mı?
Ayrıca yeniden görevlendirilen ve yeni atanan müdürlerin bundan sonra koltukta kalabilmek için, öğrencileri ve okulu için değil, kendisini o koltukta tutacak kişiler için çalışacağı da gün gibi aşikar görünüyor.
Bu durumda da; son yıllarda sürekli geriye giden eğitimde dibe vurmuş olmayacak mı?

VELİLERE ÇAĞRI
Burada en büyük sorumluluk veliye düşüyor. Okulunu iyi idare edemeyenler ödüllendirilirken, başarılı müdürlerin niçin görevinden alındığını bizzat sorgulamalılar. Ayrıca görevden alınan onca müdür madem başarısızdı, niçin bugüne kadar görevde tutuldu?
Başarısız müdürler yetiştirdikleri öğrencilere ne verebilirler?

Veliler tüm bu soruların muhakemesini yaparak adli mercilere başvurmalı ve bunca sene başarısız idarecilerin görevde kalmasını sağlayanlar hakkında suç duyurusunda bulunmalıdır.

PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
Hava durumu
-
-
-
Nem Oranı: -
Basınç: -
Rüzgar Hızı: -
Rüzgar Yönü: -
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

Hatayvatan.com Vardılar Medya Grubu kuruluşudur.