Hatayvatan.com – Hatay Haberleri

Kırıkhan’da kullanılmayan Okul sığınmacıların yuvası oldu

Kırıkhan’da kullanılmayan Okul sığınmacıların yuvası oldu
42 okunma
21 Ocak 2016 - 11:35

Ülkelerindeki iç savaş nedeniyle can güvenlikleri için yaşadıkları yeri terk eden çok sayıda Suriyeli, Hatay’ın Kırıkhan ilçesinde kullanılmayan bir okul ile okulun bahçesinde kurdukları çadırda yaşamını sürdürüyor.

Suriye’de iç savaşın başladığı ilk günden bu yana canlarını kurtarmak adına yaşadıkları yerleri terk edenler, sığındıkları ülkede yeni bir hayat kurmaya çalışıyor.

Savaş nedeniyle kimi sığındığı ülkede geçici barınma merkezlerinde barınan kimi kendi imkanıyla kiraladığı ev ya da depolarda hayat mücadelesi veren Suriyelilerin bazıları da kullanılmayan okul binasında kalıyor.

Hatay’ın Kırıkhan ilçesine 6 ay önce gelen 30 kişilik Suriyeli de Esed rejiminin saldırılarına dayanamayıp kaçanların sadece küçük bir bölümü oluşturuyor.

İlçede kullanılmayan bir okulun sınıfı ile okulun bahçesinde kurdukları çadırda kalan Suriyeliler, yardım kuruluşlarının ve hayırseverlerin desteğinin yanı sıra günübirlik işlerde çalışarak geçinmeye çalışıyor.

Zor şartlarda yaşama tutunmaya çalışan Suriyeliler, kendilerine kucak açan Türkiye’ye teşekkür ederek, canlarını kurtardıklarına şükrediyor.

Suriye’nin Halep kentinden geldiklerini ifade eden Kevser Muhammed, yaptığı açıklamada, ülkesindeki savaşa dayanacak güçlerinin kalmadığını ve annesi ve kardeşleriyle Türkiye’ye sığındıklarını anlattı.

Kırıkhan ilçesinde kullanılmayan bir okula geldiklerini belirten Muhammed, buradaki sınıflarda kalan başka Suriyeliler olduğu için okul bahçesine çadır kurduklarını ve 4 kişilik ailesiyle kaldığını söyledi.

Yardımlarla hayata tutunuyorlar

Okul bahçesindeki çadırlarda 11 kişinin bir arada kaldığını ifade eden Muhammed, “Her şeye rağmen mutluyuz, umutluyuz çünkü canımızı kurtardık ama burada kış şartları çok zor. Elektrikli soba etrafında ısınmaya çalışıyoruz. Sağ olsun yardım dernekleri bize destekte bulunuyor. Biz 4 kişi bir çadırda kalıyoruz ancak diğer çadırda 11 kişi bir arada barınmaya çalışıyor” diye konuştu.Suriyeli Hellum Boyne de ülkelerinin artık yaşanılacak bir yer olmadığını, evlerini terk etmekten başka çarelerinin kalmadığını ve Türkiye’ye geldiklerini dile getirdi.

Yardımlar sayesinde hayata tutunduklarını vurgulayan Boyne, ayrıca tarla işlerine giderek para kazanmaya çalıştıklarını belirtti.

Kobani’den gelen Abdurrahim Mamed de savaşta kız kardeşinin bacağını kaybettiğini, eşiyle kaçmaktan başka çaresinin kalmadığını aktardı.

Okulun bahçesindeki 2 metrekarelik boş bir odada kaldıklarını ifade eden Mamed, tek dileğinin ülkesindeki savaşın bir an önce bitmesi ve geri dönmek olduğunu söyledi.

PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
Hava durumu
-
-
-
Nem Oranı: -
Basınç: -
Rüzgar Hızı: -
Rüzgar Yönü: -
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

Hatayvatan.com Vardılar Medya Grubu kuruluşudur.