Hatayvatan.com – Hatay Haberleri

Küçük Paralarla Büyük Mucizeler

Küçük Paralarla Büyük Mucizeler
45 okunma
19 Nisan 2013 - 11:43

Mikro Kredi İle, Ev Hanımlığından İş Kadınlığına…

İş kurmak isteyip de yeterli sermayeye sahip olmayan dar gelirli vatandaşlara verilen mikro kredi desteği ile hayaller gerçeğe, küçük paralar mucizeye dönüşüyor.

Aldıkları mikro kredi desteği ile iş kuran, işini geliştirerek yanında onlarca işçi çalıştıran, evinin geçimine katkı sunan, ev hanımı iken iş kadınlığına terfi eden girişimcilerimiz, projenin ülke genelinde olduğu gibi ilimizde de başarı ile uygulandığının güzel bir göstergesi.

Hatay Valisi  M. Celalettin Lekesiz, proje kapsamında Mikro Kredi Hatay Şubesi’nden kredi alarak iş hayatına atılan kadınlarımızı ziyaret ederek başarı öykülerini dinledi.

Lekesiz,  ziyaret kapsamında ilk olarak, aldığı 800 TL.lik mikro kredi desteği ile kültür mantarı yetiştiriciliği yapan Habibe Koçak’ın evine konuk oldu.

Evinin bodrumunda yetiştirdiği kış mantarlarını satarak aile bütçesine katkı sağlayan ve çocuklarını okutan Koçak, işlerinin oldukça iyi olduğunu ve pazar problemi yaşamadığını söyledi.

-Diğerleri Adına da Çok Mutlu Oluyorum- 

Kendisi gibi mikro kredi desteği alarak çocuklarını okutan ve kendi ayakları üzerinde duran kadınlar adına da çok mutlu olduğunu ifade eden Koçak, ‘Kendimle gurur duyuyorum çünkü evimi yaptırırken emeğimi kattım, çocuklarımı okuturken emeğimi kattım. Benim gibi kendi emeğini katarak çocuklarını okutanlar adına da, kendi adıma olduğum kadar mutlu oluyorum.’ dedi.

-Tüm Kadınlarımıza Örnek Olsun-

Hatay Valisi  M. Celalettin Lekesiz de, kendi çocuklarını büyüttükten sonra bir kız ve bir erkek evladımıza da koruyucu ailelik yapan ve bu anlamda ‘Yılın Annesi’ seçilen, mikro kredi desteği ile iş hayatına atılan bunun yanı sıra kurs almadığı halde bir ressam marifetiyle birbirinden güzel resimlere imza atan Habibe Koçak’ı kutlayarak, onun başarısının tüm kadınlara örnek olmasını istedi.

Vali Lekesiz, evin küçük oğlu Mustafa’ya da ‘Hani Herşey Oyundu’ adlı kitabı hediye ederek ablası Direnç Rüya ile birlikte her akşam bir öykü okumasını istedi.

-Mutluluğumu Kelimelerle Anlatamam-

Vali Lekesiz’in ikinci durağı ise, Semira Duman’ın Harbiye Caddesi üzerindeki ekmek pişirim fırını oldu. Eşinin işlerinin bozulması üzerine aile ekonomisine katkı sunmak için bir iş kurma zorunluluğu hissederek mikro kredi şubemize başvuran ve aldığı 700 TL ile önce ekmek tandırı alan, ikinci kredi ile de hamur yoğurma makinesi alan girişimci Semira Duman, günde 50 ekmekle başladığı işine şu anda 1500 ekmekle devam ettiğini, şehir içi ve şehir dışına sipariş yetiştirmekte zorlandığını ve daha büyük bir dükkana geçeceğini ifade etti.

Biri üniversitede, okuyan üç çocuğunun eğitim masraflarını karşılayan, yanında 8 işçi istihdam eden, eşinin işinin yeniden düzelmesini sağlayan ve en önemlisi kendine olan güvenini kazanan Semira Duman’ın eşi de onunla gurur duyduğunu ifade ederek, ‘Onun başarısı hepimizi mutlu ediyor.’ dedi.

-İş Kurma Düşüncesi Olanlar İçin Güzel Bir Fırsat-

Hatay Valisi  M. Celalettin Lekesiz de, mikro kredi desteğinin; kafasında bir iş kurma fikri olup da bunun için yeterli sermayesi olmayanlara destek olan bir yapı olduğunu ve proje için İl Özel İdaresi’nde her yıl bütçe ayrıldığını ifade ederek, projenin ilimizin yanı sıra ilçelerimizde de yaygın şekilde devam ettiğini söyledi.

-Küçük Paralarla Büyük Başarılara İmza Atıyorlar-

Mikro kredinin miktarını küçümsememek gerektiğine de dikkat çeken Lekesiz, ‘Miktarlar küçük olabilir ama girişimci ruha sahip insanlarımız bu küçük miktarları mucizeye çevirmeyi başarıyorlar. Ev kadınlarımız iş kadınlığına adım atıyor, yanlarında 5 hatta 10 kişi çalıştırıyorlar. Aile bütçesine katkı sunuyor, istihdam sağlıyor ve kendilerine olan güvenlerini kazanıyorlar. Bu anlamda oldukça güzel ve yararlı bir proje.’ dedi.

-Hedeflerinizi Büyütün-

Lekesiz, mikro kredi desteğinden yararlanarak iş kuran kadınlarımızı başarılarından dolayı kutlayarak, ‘Bizim en büyük  kazancımız, hayatınızı olumlu anlamda değiştirecek gelişmelerin yaşandığını görmektir. Hedeflerinizi her geçen gün daha da büyütün ve projeyi çevrenizdeki diğer kadınlarımızla da paylaşın. Kafasında iş kurma düşüncesi olan ancak maddi desteğe ihtiyaç duyan tüm kadınlarımızı mikro kredi şubemize bekliyoruz.’ dedi.

Ziyaretlere, Mikro Kredi Hatay Şubesi Müdürü Serap Varoğlu da katıldı.

Fotograf Galerisi

 

PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
Hava durumu
-
-
-
Nem Oranı: -
Basınç: -
Rüzgar Hızı: -
Rüzgar Yönü: -
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

Hatayvatan.com Vardılar Medya Grubu kuruluşudur.