Hatayvatan.com – Hatay Haberleri

Milletvekili Ahrazoğlu: ‘Patent konusu sanayiciye tam anlatılamamış’

Milletvekili Ahrazoğlu: ‘Patent konusu sanayiciye tam anlatılamamış’
4 okunma
31 Ocak 2016 - 12:01
TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığının 2016 yılı bütçesi üzerindeki görüşmeler yapıldı.
-“Patent konusu sanayiciye tam anlatılamadı”
MHP Hatay Milletvekili Mehmet Necmettin Ahrazoğlu, patent konusunun sanayiciye tam olarak anlatılmadığına vurgu yaparak, yabancı patentte tescil oranının yerli tescile göre daha fazla olduğunu ifade etti.
Ahrazoğlu, Türkiye’nin 2014 yılı itibarıyla satın alma gücü paritesine göre yaklaşık 800 milyar dolarlık bir GSYİH büyüklüğü ile 140 ülke arasında 18.nci, Pazar büyüklüğü ile 16.ncı sırada olmasına ve nüfus sıralamasına göre de 19.uncu sırada olmasına rağmen Rekabet gücü sıralamasında 51.nci, İnovasyon sıralamasında 60.ncı olmasının bu güzel ülkeye ve çalışkan Türk Milletine hiç yakışmadığını ifade etmiştir.
Sanayi, Ticaret, Enerji, Tabii Kaynaklar, Bilgi ve Teknoloji Komisyonu Üyesi Ahrazoğlu, Bilimsel yayın sayısı bakımından Türkiye’nin Dünya sıralamasındaki yerinin son 8-9 yıldır değişmemesi ve daha üst seviyelere çıkmamasının da bir diğer ülke gerçeği olarak karşımızda durduğunu belirmiştir.
AR-GE faaliyetlerinin bir sonucu olan PATENT başvuruları ve tescillerine de bakıldığında acı durumun görüldüğünü ifade eden Ahrazoğlu, “Türk Patent Enstitüsü 2015 yılı raporlarına göre 2014 yılında 4.861 yerli patent başvurusu yapılırken, 7.514 yabancı paten başvurusu yapılmıştır. Ama asıl ilginç ve düşündürücü olanı ise Patent Tescillerinde görülmektedir. 2014 yılında 4.861 yerli patent başvurusundan 1.251’i tescil edilirken, aynı yıl 7.514 yabancı patent başvurusundan 7.279’unun tescil edilmesi üzerinde çok düşünülmesi gereken acı gerçeklerdir. Yani ülkemizde yapılan AR-GE çalışmalarının büyük bir çoğunluğunun Patent tesciline dahi değer bulunmaması AR-GE çalışmalarının yanlış anlaşıldığının bir göstergesi olmaktadır.” açıklamasında bulunmuştur.
Türkiye’nin, Ar-Ge harcamasının GSYH’deki payını 2023’te %3’e çıkarmayı hedeflediğini, ancak söz konusu oran için uzun vadeli hedef tespit eden 35 ülke içerisinde, hedefi ile mevcut durumu arasındaki açıklığın en fazla olduğu ülkenin Türkiye olduğunu belirten Ahrazoğlu, hedefine ulaşmak için diğer ülkelerin çok üzerinde gayret göstermesi gerektiğini ifade ederek; “Türkiye’nin 1,01 olan oranı 2023 yılında 3,0 yapmak istemesi erişilebilir bir hedef olmaktan çok uzak ve geçmiş yıllara bakarak İNŞALLAH demekten başka bir şey aklımıza gelmiyor.” açıklamasında bulunmuştur.
TSE’nin özerk yapıdan devletçi yapıya dönüştürüldüğünü, kurumda personel atamasının emek ve bilgi yoğunluğundan çok yandaşlıkla yapıldığını savunan Ahrazoğlu, KOSGEB’te de yetkin ve bilgili personelin önce Yandaş, CHP’li, Paralelci ve Milliyetçi-Ülkücü olarak fişlendiğini ve sonra yerlerinin değiştirildiğini iddia etti.
Ahrazoğlu, yerleri değiştirilen personelin mahkeme kararıyla geri dönmelerine rağmen görevlerine iade edilmedikleri gibi Hakkari, Şırnak illerine tayinlerinin çıkarıldığını belirterek, “Milliyetçi, ülkücü kamu personelinin korunmasını istemiyoruz ama hak edenlerin görevlerine iade edilmesini bekliyoruz” dedi.
PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
Hava durumu
-
-
-
Nem Oranı: -
Basınç: -
Rüzgar Hızı: -
Rüzgar Yönü: -
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

Hatayvatan.com Vardılar Medya Grubu kuruluşudur.