Hatayvatan.com – Hatay Haberleri

Rektör Güder “Işılay”ı Doğal Ortamına Bıraktı

Rektör Güder “Işılay”ı Doğal Ortamına Bıraktı
108 okunma
02 Ağustos 2013 - 8:56

Hatay’ın Kırıkhan ilçesinde doğum yaptıktan sonra Çoban Şaban tarafından hasta halde bulunan ve ‘Işılay’ adı verilen Hatay dağ ceylanı, Mustafa Kemal Üniversitesi (MKÜ) Veteriner Fakültesi’ndeki tedavisinin ardından Rektör Güder’in de yer aldığı bir heyet tarafından doğal yaşam alanına bırakıldı.

Gazella Gazella cinsi olan ceylanın doğal yaşam alanına bırakılması ile ilgili açıklamada bulunan Rektör Güder, “Doğal döngüsü içerisinde hayatını sürdürmekte olan tüm canlıların en az insan kadar bitkiler kadar hayata tutunmaya ve hayatta var olmaya hakları vardır. Biz bilim insanları olarak bu hakkın korunması geliştirilmesi ve geniş kitlelere anlatılabilmesi için çeşitli düzeylerde çalışmalar yürütmekteyiz” diye konuştu. Yöremizde doğal yaşam alanı bulunmakta olan gazella gazellaların varlığını sürdürebilmesi için yürütülen çalışmalar arasında habitatlarının geliştirilmesi, genişletilmesi ve sağlık hizmetlerinin yürütülmesi olduğunu dile getiren Rektör Güder, “Bu kapsamda geçtiğimiz günlerde Milli Parklar Şube Müdürlüğü tarafından koruma altına alınarak üniversitemiz veteriner fakültesine getirilen ve bugün itibariyle tedavisi tamamlanan gazella gazella cinsi ceylan doğaya salınmış durumdadır. Dileğimiz yapmış olduğumuz çalışmaların gerek yöredeki insanlara gerekse ülkedeki insanlara çevre ve doğa duyarlılığı yanında ekosistem duyarlılığının geliştirilmesi için örnek teşkil etmesidir. Herkesi doğaya ve doğal yaşama sahip çıkmaya davet ediyorum” şeklinde konuştu.

Fakültelerinin kliniğinde tedavi edilen dağ ceylanına kontrol amaçlı takip cihazı taktıklarını belirten Vetiriner Fakültesi Dekanı Prof. Dr. İbrahim Kürtül ise “Ceylanın buradan koşarak uzaklaşmasını izlemek bizim için de gerçekten mutluluk verici bir durum. Biz veteriner fakültesi kliniği olarak yöremizde endemik tür bağlamında yaşayan canlıların ceylan, kaplumbağa gibi hayvanların kliniğimize getirildiğinde tedavilerini yapıp doğal ortamına bırakıyoruz. Bu bağlamda bu çevrede yaşayan insanlarımızdan özellikle de bu endemik türlerle ilgili olarak herhangi bir yaralanma ve hastalık durumunda bize bilgi vermelerini rica ediyoruz. Biz veteriner fakültesi kliniği olarak bu tür hayvanların her türlü hastalıklarını tedavi etmeye hazırız. Bizim için önemli olan bu tür hayvanların kendi doğal yaşam sınırları içerisinde yaşamalarıdır” ifadesini kullandı.

Orman ve Su İşleri Bakanlığı Hatay Şube Müdürü Cüneyd Çağlar ise “Doğa Koruma Milli Parklar 7. Bölge Müdürlüğü olarak sorumluluk alanımızda yaşayan yaban hayvanlarla ile ilgili hastalanma ve yaralanma gibi durumlarda hayvanları Mustafa Kemal Üniversitesi Veteriner Fakültesine nakledip burada tedavileri ve rehabilitasyonları tamamlanan hayvanların doğaya salınımını gerçekleştiriyoruz” diye konuştu.

Ceylanın tedavisini yapan MKÜ Veteriner Fakültesi Doğum ve Jinekoloji Anabilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Yaşar Ergün ceylanın 1 haftalık tedavi süreciyle ilgili olarak şunları aktardı: “Ceylan, kanındaki alyuvarlarda bulunan parazit sebebiyle hasta ve halsiz düşmüş olarak kliniğimize getirildi. Ceylanı ilk dört gün serumla damar içinden besledik. Son üç gün ise tamamen kendi halinde verdiğimiz yeşil otlarla besledik. Ceylana takip amaçlı çip takarak doğal ortamına bırakıyoruz.”

Doğal yaşam alanı olan Kırıkhan’a bağlı İncirlik Köyü Bostandağı mevkisine bırakılan Gazella Gazela türü ceylan doğal ortamına bırakıldığı andan itibaren koşarak gözlerden kayboldu.

foto-galerii

PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
Hava durumu
-
-
-
Nem Oranı: -
Basınç: -
Rüzgar Hızı: -
Rüzgar Yönü: -
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

Hatayvatan.com Vardılar Medya Grubu kuruluşudur.