Hatayvatan.com – Hatay Haberleri

Sahte Heykelle Vatandaşları Dolandırdılar

Sahte Heykelle Vatandaşları Dolandırdılar
38 okunma
22 Ağustos 2013 - 11:55

Hatay’ın Erzin ilçesinde tarihi eser ve altın bulduklarını söyleyen kişilerin, bunları ucuza satacakları söyleyerek bazı vatandaşları dolandırdıkları tespit edildi.

En son bir vatandaşı 130 bin lira dolandıran şahısların, ilçede yaklaşık 10 kişiyi daha aynı şekilde 1 milyon liraya yakın dolandırdıkları iddia ediliyor.

Erzin’de, ismi açıklanmayan bir vatandaşı gözüne kestiren dolandırıcılar, ilk olarak telefonla irtibata geçti. Dolandırıcılar, “Ben Erzin’de askerlik yaptım. Sizin dükkandan alışveriş yapardım. Babanızı çok iyi tanıyorum. Müsaitseniz bu hafta sizi ziyarete geleceğim” diyerek vatandaşla samimiyet kurdu. Belirledikleri bir tarihte eve gelen şahıslar, tarihi eser bulduklarını belirterek eserleri birlikte çıkarma teklifinde bulundu.

Daha önceden araziye gömülen ve içerisinde altın görünümü verilmiş heykellerin bulunduğu küpleri gören vatandaş, şahıslarla birlikte küpleri çıkardı. Küpleri kırdıklarında içerisinden çıkan altın görünümü verilmiş heykelleri gören vatandaş, dolandırıcıların tuzağına düştü.

Tarihi eserleri pazarlama bahanesiyle vatandaştan bir miktar para alan ve konuyu kimseye anlatmamasını isteyen dolandırıcılar, vatandaşı sık sık arayarak kendilerine para göndermesini istedi. Dolandırıcılara güvenen vatandaş, şahıslara 130 bin TL’ye yakın para yolladı.

Daha sonra yaptığı araştırma sonucu eserlerin sahte olduğunu öğrenen vatandaş, dolandırıldığını anlayarak polise başvurdu. İlçede aralarında iş adamları ve emeklilerin de bulunduğu çok sayıda kişinin daha bu dolandırıcıların tuzağına düştüğü öğrenildi. Son dönemde tarihi eserler üzerinden dolandırıcılık olaylarının artığını belirten eski resmi koleksiyoncu Hacı Ali Şenküçük, dolandırıcılık için genellikle Bizans, Roma dönemine ait eski para ve heykellerin kullanıldığını vurguladı.

Şenküçük, dolandırıcıların izlediği yolu ise şöyle anlattı: “Eski, yırtık bir kıyafetle vatandaşın önüne çıkıyorlar. Boş bir tarlada tarihi küp bulduklarını söyleyip vatandaşı tarlaya götürüyorlar. Bu küpler kimi zaman madeni para ve bronz heykellerden oluşuyor. Vatandaşa ‘Bunu sen al, sakla, kimseye söyleme. Bunu biz satacağız. Bize şimdilik bir miktar para ver’ diyorlar. Daha sonra vatandaştan durmadan telefonla para istiyorlar.

Bunlar sahtedir, kimse inanıp parasını kaptırmasın. Erzin’de bu yolla 10’a yakın insanı dolandırdılar. ”Dolandırıcılık olaylarına karşı vatandaşlara uyarılarda bulunan Erzin Emniyet Müdürü Murat Ardıç, “Vatandaşlarımız kendilerini arayıp savcı, polis olduğunu iddia edip, para isteyen dolandırıcılara, benzer yöntemlerle kendilerinden para isteyen dolandırıcılara inanmasınlar. Bu konuda daha dikkatli olunması lazım. Tanımadıkları insanlara para yollamasınlar.” ifadelerini kullandı.

PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
Hava durumu
-
-
-
Nem Oranı: -
Basınç: -
Rüzgar Hızı: -
Rüzgar Yönü: -
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

Hatayvatan.com Vardılar Medya Grubu kuruluşudur.