Hatayvatan.com – Hatay Haberleri

Samandağ Cemevi Başkanı Diyanet İşleri Başkanı Görmez’in Yaptığı açıklamara tepki gösterdi

Samandağ Cemevi Başkanı Diyanet İşleri Başkanı Görmez’in Yaptığı açıklamara tepki gösterdi
8 okunma
11 Ocak 2016 - 12:08

Samandağ Cemevi Başkanı Tevfik Fatmaoğulları; Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez’in Alevilere karşı yaptığı açıklamalara sert bir açıklamada bulunarak tepki gösterdi.

Dönem dönem Alevilere karşı sistematik karalama, ötekileştirme, aşağlama bilinçlice açıklamaların yapıldığını dikkat çeken Cemevi Başkanı Fatmaoğlulları, Ortadoğuda gelişen olumsuz gelişmelerin yaşandığı bir süreçte Diyanet İşleri Başkanın bu tür çirkin açıklamaları düşündürücü ve kaygı verici olduğunu söyledi.

Cemevi Başkanı Fatmaoğulları; Diyanet İşleri Başkanın açıklamasına karşı tepkisini şöyle dile getirdi; Mehmet Görmez’in “Cemevlerinin caminin alternatifi gösterilmesi kırmızı çizgimizdir. Sünniler Alevilerle evlenemez.” şeklinde yaptığı açıklama mezhep ayırımı yapmaktan başka bir şey değildir. Din inancı gereği ibadet yerinin illaki cami olma zorunluluğu yoktur. Bugüne kadar Aleviler tüm dinlere ve tüm inançlara saygı ve hoşgörü ile yaklaşım göstermiştir. Türkiye’de yaşayan herkes dini inancını istediği gibi istediği yerde yerine getirmeye hakkı vardır. Demokratik ve laik bir ülkeden bahsediyorsak sözüm ona Din Başkanın tüm dinlere eşit mesafede bakmalı ve bütünleştirici olmalıdır.

Görmez’in evliliklere dair yaptığı açıklama ise toplumu birbirine düşman ettiren bir yaklaşım göstermiştir. Halbuki din adamları evliliklere evrensel statüde set engeller konulmadan dini,mezhebi, dili’ırkı, rengi ne olursa olsun insanlar kendi duygu, düşünce ve özgür iradelerine bırakılmaktadır. Alevilere karşı bu tarz bölücü ve mezhep üzerinden ayrıştırıcı açıklamalarda bulunan Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez’i şiddetle kınıyor, istifaya davet ediyorum.”

PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
Hava durumu
-
-
-
Nem Oranı: -
Basınç: -
Rüzgar Hızı: -
Rüzgar Yönü: -
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

Hatayvatan.com Vardılar Medya Grubu kuruluşudur.