Hatayvatan.com – Hatay Haberleri

Yeşil Deniz Kaplumbağaları Yumurta Bırakmaya Başladı

Yeşil Deniz Kaplumbağaları Yumurta Bırakmaya Başladı
91 okunma
30 Haziran 2013 - 12:10

Chelonia Mydas ve Caretta Carettalar Samandağ sahilinde yumurta bırakmaya başladılar.

Nesli tükenme tehlikesi bulunan iki tür 14 kilometrelik sahilde gece başlayıp, gün aydınlanıncaya kadar süren yumurtalamaları,  bazı üniversitelerden gönüllü öğrenciler tarafından  izleniyor.

Samandağ Kaymakamlığı Bilimsel Araştırma Merkezi’nde kaplumbağalarla ilgili çalışmalarda bulunan Dr. Bektaş Sönmez, gazetecilere yaptığı açıklamada, Kaymakamlık, belediye, Doğa Koruma ve Milli Parklar Müdürlüğü, Samandağ Çevre Koruma ve Turizm Derneği’nin desteğiyle bu dönemde sahilde görev aldıklarını söyledi.

Yuva popülasyonunun geçmiş yıllara göre arttığını ifade eden Sönmez, “Bu yıl sahilimizde yeşil deniz kaplumbağalarının bıraktığı yumurtaların yer aldığı 450 yuva var. Yuvalardan ikisi caretta caretta, diğerleri Chelonia Mydas türüne ait. Bir deniz kaplumbağası 100-200 yumurta bırakıyor. Bunların yüzde 75’inden yavru çğıkıyor. Çıkan yavruların da yüzde 75’i denize ulaşıyor” diye konuştu.

Sahile bırakılan yumurtaların başta kıyı erozyunu olmak üzere bazı tehlikelerle karşı karşıya kaldığını vurgulayan Sönmez, buna önlem almaya çalıştıklarını kaydetti.

Denize yakın noktalardaki 80 yuvaya kum altı kafes yerleştirerek yumurtaları güvenli yere taşıdıklarını belirten Sönmez, sezon sonunda kaç yuvadan ne kadar yavru alındığını, kaçının denize ulaştığını tespit edebileceklerini söyledi.

Sönmez, kaplumbağaların temmuz sonuna kadar yumurtlamaya devam edeceğini, yavruların çıkışının ise ağustos başından eylül sonuna kadar süreceğini aktardı.

Samandağ Çevre Koruma ve Turizm Derneği Başkanı Mişel Atik de yeşil deniz kaplumbağaları açısından Samandağ sahilinin önemli bir merkez olduğunu söyledi.

Bu kaplumbağaları bölgedeki vatandaşların da sahiplenmeye başladığına dikkati çeken Atik, bunun ilçe turizmine katkı sağlayabileceğini vurguladı.

foto-galerii

PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
Hava durumu
-
-
-
Nem Oranı: -
Basınç: -
Rüzgar Hızı: -
Rüzgar Yönü: -
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

Hatayvatan.com Vardılar Medya Grubu kuruluşudur.