Hatayvatan.com – Hatay Haberleri

Samandağ’da HATSU şubesi açılışı

Samandağ’da HATSU şubesi açılışı
72 okunma
11 Ocak 2018 - 13:02

Hatay Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü (HATSU) ,Samandağ
ilçesinde yapılan altyapı çalışmalarının daha hızlı, kaliteli ve koordineli şekilde yürütülmesi adına ilçe
yeni hizmet binasını vatandaşların hizmetine törenle açtı. Açılış törenine Hatay Büyükşehir Belediye
Başkanı Lütfü Savaş, Samandağ Belediye Başkanı Mithat Nehir, Hatsu Genel Müdürü Mehmet Çaparali,
CHP Samandağ İlçe Başkanı Turgay Abacı, Hatay eski Milletvekili Refik Eryılmaz, Muhtarlar derneği
Başkanı Mahir Cebburoğlu ve vatandaşlar katıldı.

Samandağ Belediye Başkanı Mithat Nehir Konuşmasında:” Değerli Büyükşehir Belediye Başkanım,
değerli Milletvekilim, değerli İlçe Başkanım, değerli muhtarlarımız, dernek başkanlarımız, Sivil Toplum
Kuruluşlarımızın değerli temsilcileri, değerli Basın emekçilerimiz bugün sizlerin de çalışan gazeteciler
gününüzü kutluyorum, ve siz Samandağlı hemşerilerim sizleri saygıyla selamlıyorum. Hepiniz hoş
geldiniz, sefalar getirdiniz.

Herhangi bir Samandağlı vatandaşa sorarsanız çok dertli olduğumuz, çok sıkıntılı olduğumuz, bir an önce arzu ettiğimiz refah ortamını yakalamak için ciddi beklentilerimizin olduğunu herkes söyler. Kolay bir şey değil. 70 yıllık bir geçmişi var, 70 yıllık bir belediyeyiz ama 70 yıllık belediyelik ömrümüze baktığımızda neler olmuş, neler yapılmış listeler yaptık. Bugün büyükşehirden neler bekliyoruz. Bütün bunların aslında tek tek hesabını verecek durumda olduğumuzu ifade etmek isterim. Büyükşehir Yasası ile beraber bizim zaman zaman sıkıntılı olduğumuz aslında sadece biz değil bütün Büyükşehir ilçe belediyelerinin bu zeminde ciddi sıkıntılarının olduğunu bütün kamuoyuyla defalarca paylaştık. Yasanın kendisinden kaynaklı, bu Büyükşehir’in kimin elinde olup olmamasıyla alakalı değil. Kaldı ki biz şanslıyız.

Büyükşehir ile aynı partiye mensup olmaktan, uyum içerisinde çalışıyor olmaktan bu gelen hizmetlerin daha hızlı daha aktif zeminde gelmesine fırsat yaratıyor. Ama bütün bunlara rağmen belki ilk kapı olarak bize ulaşıyorsunuz, bakıyorsunuz yetki yok. Yetki olmayınca bu sefer Büyükşehir’e gidiliyor. Bu sadece
bugün HATSU’nun uhdesinde olan çalışmalardan bahsetmiyorum. Büyükşehrin birçok alanda yani
bugün itibariyle 5.000 metrenin üstündeki parklarımız on dört metre ve üstündeki yollarımız, itfaiye,
mezarlıklar, numarataj ve buna benzer bir sürü yetki Büyükşehir’e devredildi. Büyükşehir’e devredildiği vakit takdir edersiniz ki daha yeni kurulan bir Büyükşehir bütün bunları organize etmek için bir zamana ihtiyacı vardı.

Bir başka sıkıntımız daha vardı Büyükşehir’de, meclis dengesi bugünkü belediye başkanımızın yanında olan bir zeminde değil. Maalesef, zaman zaman istendiği kadar edil, eşit uygulamalar yapalım diyoruz, buna rağmen itirazlar oluyor, buna rağmen arzu edilen o kredilerin verilmesi ile ilgili sıkıntılar yaşatılıyor.

Ben bunları sıklıkla ifade ediyorum çünkü az önce HATSU Genel Müdürümüzün ifade ettiği şu bankadan şunu istedik, şu bankadan bunu bekliyoruz, bu bankadan onaylanması halinde şunlar olacak ama onaylanmaması halinde bilin ki olmayacak öyle de bir sıkıntımız var. Bu yüzden olması için biz ne gerekiyorsa, bu arada sokağa düşüp bunları yüksek sesle ifade etmemiz gerekiyorsa onu da yapacağız.

Ama gerçekten biz yukarıdakilerin, hükümetin eşit, adil davranmadığını gördük, yaşadık, görüyoruz. Umarım biraz önce Genel Müdürümüzün ifade ettiği bu krediyle bu finans sağlanır ve biz beklediğimiz o hizmetlere bir an önce kavuşuruz. Bu hizmetler zaten yapılabilsin diye de ayrıca bu şehrin anayasasının bitmesi gerekiyordu, imar planının bitmesi gerekiyordu. Önemli yol aldık. Bugün merkez dokuz mahallenin 25.000’likleri, 5,000’likleri, 1.000’likleri bitti. Onay aşamasında Bakanlığa sunuldu. Yeni katılan mahallelerimizin turizm merkezinde kalan kısımları ile ilgili de çalışmalar devam ediyor.

Büyükşehir’in uhdesinde kalan kısımlarla ilgili de çalışmalar devam ediyor. Bize yeni katılan, köyden mahalleye dönen yerleşim alanlarımızla ilgili eğer bir yol çalışacaksanız, eğer bir hat döşeyecekseniz, eğer bir kanal yapacaksanız önce imar planlarınızın teslim edilmiş olması gerekiyor. O konuda ciddi sıkıntılarımız var.

Onu aştığımız vakit göreceksiniz ki arkasından bu biraz önce sayın Genel Müdürümüzün ifade ettiği
hizmetler de hızla gelecek. Biz de takipçisiyiz, onların yanındayız destek olmaya devam edeceğiz.

Sizlerle bir arada bulunmaktan keyif aldık. Bu hizmet binamızın çok önceden belki hak ettiğiniz hizmetlerin buradan karşılanması gerektiğine olan inancımız vardı ama çok şükür bugüne de yetişti, bu da iyi. Bundan sonrası ile ilgili de sanırım ve umut ediyorum beklediğimiz hizmetleri alacağız, almaya devam edeceğiz. Hepinize saygılar sunuyorum. Teşekkür ediyorum.” İfadelerine yer verdi.

HBB Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş yaptığı konuşmasında; ““Hepiniz bu mütevazi açılışımıza hoş geldiniz. Birçok şey konuşuldu. Bütün konuşmacılar güzel şeyler söylediler. Ben şunu söyleyeyim;

Sayın Genel Müdürümüzün anlattığı birçok şeyi yaptık. Ama bir kısmı da kredi ile olacak şeyler. Şunu
ifade edeyim; Hatay’ın en büyük ikinci büyük projesi Antakya ve Defne’den sonra Samandağ’da. Bu
proje ile ilgili çok meşakkatli günler geçirdik. Her şeyi bitti, projesi bitti, meclisten 34’e 34 çıkarttık.

Belediye Başkanlarının oyu ilk defa 2 oy sayıldığı için geçirdik. 50 milyonluk kredisi Avrupa Kalkınma
Bankası’ndan %99.9 alacağız. Kalkınma Bankamızın sadece ‘bu proje doğrudur, şehre lazımdır’ diye onay vermesi lazım. Onun dışındakiler İller Bankası’ndan. Yani bunun çıkma ihtimali çok yüksek ve
Hatay’da, biliyorum ki yaz geldi mi Sonbaharın sonuna kadar Samandağ’da su sıkıntısı yaşanıyor.

Nerede, ne kadar su kuyusu açarsak açalım olmuyor çünkü kuyular hemen kuruyor, sıkıntı devam ediyor. Tabi bizim bu içme suyu şebekesini bitirdiğimiz zaman büyük oranda bu sıkıntıyı gidereceğiz.

Bir taraftan da Karaçay Barajı’nın bitmesini bekliyoruz. Ama biz Kalkınma Bankası bu işe tamam dedikten sonra bu iş için ilk kazmayı vurmayı hedefliyoruz. Bir yıl içerisinde de bitirmeyi istiyoruz.

Bunun dışında iki tane önemli projemiz var bu yıl içerisinde yapacağımız; bir tanesi, şehrin meydanında otopark projesi. İki katlı idi üç kata çıkarttık. Bunun projesi bitti, şu an da ihalede. İkincisi, eskiden çöp deposu olarak kullandığınız yerde, orada güzel bir park ve mesir alanı yapıp Samandağlı hemşerilerimizin gidip çay içip çocukları ile zaman geçirebilecekler bir mekan olacak inşallah. Bunun
dışında hizmeti şehir merkezine getirmenin onurunu yaşıyoruz. Belediyemizin de başka önemli birimlerini de buraya getireceğiz. Siz de Antakya’ya kadar gitmekten kurtulmuş olacaksınız.

Şunu bilmek lazım; yılların birikmiş sorunları var köy ve mahallelerimizde. Bunları 3-4 yılda tamamen
bitirme şansımız yok. Ama şu konuda hepimizin müsterih olması lazım; gelirken önce huzur, sonra hizmet dedik. Ama son 1-1,5 yıldır da ekonomi demeye de başladık. Bunlar için de huzur lazımdı ve hep birlikte bu huzuru sağlamaya devam ettik. Ortadoğu’daki bu kadar yangına rağmen, Hatay’ın bu kadar huzurlu olması her ne kadar bizi fitne konusunda ateşlemeye çalışan unsurlar rahatsız etse de biz huzurlu olmaya devam edeceğiz. Bu Hatay’daki tüm kardeşlerimizin, Samandağlı vatandaşlarımızın destekleri ile olmak zorunda. Olmaya da devam edecek.

Buna bugüne kadar katkı sağlayan bütün katmanlarımıza, sivil toplum örgütlerimize, başkanlarımıza, siyasetçilerimize, muhtarlarımıza, oda başkanlarımıza, vatandaşlarımıza teşekkür ederim. Bu coğrafyada en önce gerekli olan şey huzurdu bu huzuru da hep birlikte tesis ettirmeyi, devam ettirmeyi başardık. Hizmet binamız hayırlı olsun. Biz Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün baktığı gibi ufuklara bakmaya devam edeceğiz. Sadece arkamıza ders almak için bakacağız ama yukarı ve karşıya bakmaya devam edeceğiz.

Hedeflerimiz daima daha ileri olacak. Ben katkı ve katılımınızdan dolayı bütün hemşerilerime canı
gönülden teşekkür ediyorum. Saygılarımı sunuyorum.”

Hatsu Genel Müdürü Mehmet Çaparali, yaptığı konuşmasında Samandağ’a yapılan hizmetleri sıralayarak; “Biz Samandağ halkının onuruna yakışır bir bina yapacağız demiştik. Samandağ halkının onuruna yakışır bir bina olduğunu gezdiğinizde beğeneceğinizi umuyorum. Sizlere hayırlı uğurlu olmasını diliyorum. Hepinize çok teşekkür ediyorum” ifadelerine yer verdi.

Samandağ merkez Sivas Şehitleri Caddesi’nde bulunan Yeni HATSU hizmet binasında, içme suyu,
kanalizasyon, abone işleri, fatura tahsilat gibi işlemler yapılabilecek.

PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
Hava durumu
-
-
-
Nem Oranı: -
Basınç: -
Rüzgar Hızı: -
Rüzgar Yönü: -
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

Hatayvatan.com Vardılar Medya Grubu kuruluşudur.