Hatayvatan.com – Hatay Haberleri

Senegal Büyükelçisi’nden Başkan Savaş’a Nezaket Ziyareti

Senegal Büyükelçisi’nden Başkan Savaş’a Nezaket Ziyareti
121 okunma
09 Aralık 2013 - 14:19

Senegal Cumhuriyeti Türkiye Büyükelçisi S.E.M. Issakha B. MBACKE ve Müsteşar Moustapha Sokhna DIOP, Antakya Belediye Başkanı Doç.Dr. Lütfü Savaş’a nezaket ziyaretinde bulundu.

Özova Group Yönetim Kurulu Başkanı Murat İçcan’ın davetlisi olarak Hatay’a gelen Senegal Cumhuriyeti Türkiye Büyükelçisi S.E.M. Issakha B. MBACKE, Başkan Savaş ile bir süre sohbet ederek, şehir hakkında bilgiler aldı.

Antakya Belediye Başkanı Doç.Dr. Lütfü Savaş, konuklarını sıcak bir ilgi ile karşılayarak, Antakya’nın tarihi geçmişi hakkında bilgiler verdi. Başkan Savaş, Antakya’da 3 semavi dine mensup vatandaşların kardeşçe yaşadığına dikkat çekerek, dini bayramların birlikte kutlandığına dikkat çekti.

Ortadoğu’da yaşanan kargaşa ve Suriye’de halen devam eden kardeş kavgasının huzursuzluk yarattığına dikkat çeken Başkan Savaş, “Osmanlı döneminde Türkiye ve Suriye aynı millet idi. Osmanlı’dan sonra Türkiye ve Suriye Cumhuriyeti diye iki ayrı devlet oldu. Farklı iki ülke olduk ama iki komşu ülke olmanın yanı sıra vatandaşlarımızın akrabalık bağları var. İnsanlarımız son 2,5 yıldır, Suriye’de yaşanan kardeş kavgasından dolayı insanlarımızda tedirginlik var. Ölenlerin yüzde 99’u Müslüman ve akrabalarımız. Bu ölümlerden rahatsızlık duyuyoruz. Bu hassasiyetimizi bilenler Hatay’ı karıştırmak istiyorlar. Ancak bizler buna izin vermedik. Belediye Başkanları, Kanaat önderleri, sivil toplum kuruluşu temsilcileri, muhtarlarımız ile bir araya geldik, birlik ve beraberlik toplantıları düzenledik. Yaptığımız bu huzur toplantıları ile şehrimizde yaşanabilecek olan olumsuz olayları önledik. Farklı renklerde olmak zayıflık değil, zenginliktir. Birlik ve beraberliğimizi, huzurumuzu korumak için birbirimize daha çok sarıldık” dedi.

Senegal Cumhuriyeti Türkiye Büyükelçisi S.E.M. Issakha B. MBACKE, Özova Group Yönetim Kurulu Başkanı Murat İçcan’ın davetlisi olarak Hatay’a geldiklerini ve ilk defa geldikleri Hatay’ı çok güzel bulduklarını söyledi. Büyükelçi Issakha B. MBACKE, Hatay insanını çok dost ve misafirperver bulduğunu ifade ederek, “Müslüman tüm ülkeler sizin gibi dostluk içinde yaşamayı öğrenirse, bir sorun kalmaz. İslam kültüründe tolerans vardır. Ama kendi içimizde savaşıyoruz ve insanları öldürüyoruz. Hatay’da farklı dinler bir arada ve bu çok güzel bir yaşam tarzı. Buradaki hoşgörü tüm Müslüman ülkeler tarafından incelenmeli ve benimsenmeli” dedi.

Senegal Cumhuriyeti Türkiye Büyükelçisi S.E.M. Issakha B. MBACKE, Senegal’in Batı Afrika’da gerçek demokrat bir şehir olduğunu ifade ederek, “Senegal, 13 milyon nüfusu ile küçük bir şehir. Devlet Başkanı seçimle gelir. Yüzde 99’u Müslüman olan şehrimizde farklı dinlerde var. İlk devlet başkanımız Hıristiyan’dı ve seçimle gelerek, 15 yıl görev yapmıştı. Senegal nüfus olarak küçük bir bölge ama Afrika için tarih ve gelenek bakımından büyük bir ülkedir. Afrika ülkeleri Türkiye’yi kendine yakın görüyor. Ekonomik ilişkileri geliştirmek istiyoruz. İki ülke arası ticari ilişkiler yapmak istiyoruz” dedi.

İKİ ŞEHİR ARASINDA KARDEŞLİK ANLAŞMASI YAPILACAK

Antakya Belediye Başkanı Doç.Dr. Lütfü Savaş, Antakya olarak Almanya’nın Aalen ve Kiel şehirleri ile kardeş şehir olduklarını hatırlatarak, Senegal ile de kardeş şehir olunabileceğini ifade etti. Kardeş şehir olarak ikili ilişkilerin her alanda çok daha iyi olacağına dikkat çeken Başkan Savaş, Antakya ve Senegal arasında imzalanacak olan kardeş şehir anlaşması ile işadamlarının daha rahat bir şekilde çalışmalar yapabileceğini söyledi.

Senegal Cumhuriyeti Türkiye Büyükelçisi S.E.M. Issakha B. MBACKE, kardeş şehir anlaşması düşüncesine sıcak baktıklarını ve ilk fırsatta bu yönde çalışmalar yapacaklarını ifade etti.

Başkan Savaş, Büyükelçi Issakha B. MBACKE’ye, Antakya’nın hoşgörü ortamını anlatan bir tabloyu hediye etti.

Başkan Savaş ve konuk heyet daha sonra ziyaret anısına birlikte fotoğraf çekildiler.

HABERİN FOTOĞRAFLARI

PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
Hava durumu
-
-
-
Nem Oranı: -
Basınç: -
Rüzgar Hızı: -
Rüzgar Yönü: -
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

Hatayvatan.com Vardılar Medya Grubu kuruluşudur.