Hatayvatan.com – Hatay Haberleri

Türk Sağlık-Sen Başkanı Şahin Sağlıkta atama sorunlarına dikkat çekti

Türk Sağlık-Sen Başkanı Şahin Sağlıkta atama sorunlarına dikkat çekti
18 okunma
13 Aralık 2017 - 17:31

Türkiye KamuSen ve Türk sağlık sen Hatay Şube Başkanı Hayri Şahin Sağlık Bakanlığı teşkilatında yaşanan atama sorununa dikkat çekerek “694 Sayılı KHK ile Sağlık Bakanlığı bünyesindeki sağlık yöneticilerinin görevleri sonlandırılmış, fakat geçiş sürecinin tamamlanması adına sözleşme sürelerinin 3 ay uzatıldığını hatırlattı.

Şahin ‘Bu 3 ayında tamamlanmasına rağmen bir türlü sözleşmeli yönetici atamalarının gerçekleştirilememesi nedeniyle tekrar bir uzatma yapılmış ve bu sefer süre verilmeyerek yeni görevlendirmeler yapılana kadar görevlerine devam edecekleri açıklanmıştı. Yaşanan bu süreç objektif ve geçerliliği herkes tarafından kabul edilen bir yöntemle yapılamayan atamalarda yaşanan sıkıntıların yansımasıdır.’ Dedi.

Atamalara müdahaleler ve atamalarda yaşanan gecikmelerin kamu hizmetleri açısından da zarar verici bir hale geldiğini kaydeden Şahin “Merkezi bir sınav yerine, idare takdiri ile tüm düzeydeki sağlık yöneticilerini belirlemenin ortaya çıkardığı bir sorundur.  İdarenin takdiri de birçok müdahaleye açık bir alandır. Siyasilerin ve bir takım çevrelerin baskısı, yandaşların istekleri, eş dost hatırı ve kadrolaşmanın derdinde olan bazı gruplarında müdahalesi işi çığırından çıkarmakta, sistemi işlemez bir hale getirmektedir. Durum böyle bir hal alınca da atama yapılamaması gibi kamu hizmetleri açısından zarar verici bir durum ortaya çıkmaktadır.’ şeklinde konuştu.

Merkezi sınavın kamu için bir zorunluluk olduğunu kaydeden Hayri Şahin “ Yönetici atamalarının çok önemli bir kısmının merkezi sınavla yapılması bir talep değil, kamu hizmetleri için bir zorunluluktur.  Güvenlik soruşturması ve objektif bir merkezi sınav adaletin tecellisi, işin ehline verilmesi ve kamu için oluşacak sakıncaların ortadan kaldırılması anlamında yeterlidir.’ dedi.

Merkezi sınavla yapılacak atamanın  kamu hizmetlerinde verimliliği de artıracağını kaydeden ŞAHİN sözlerini şöyle sürdürdü:  Bu merkezi sınavlarda belli bir şartlarda yöneticilik alanında kademeli yükselişi öngörürse kamu yönetim anlayışını derinden sarsan, adam kayırmacılık ve torpil dışında hiçbir şey ile ifade edilemeyen yükselişlerde son bulacaktır. Böylesine bir sistem kamu çalışanları çalışma hayatlarına da önlerine bakabilecek ve gelecek planlamasını da yapabileceklerdir. Kamu hizmetinde verimlilik yükselecektir.

Türkiye’nin kaderinin ehliyet ve liyakatle ne derece bağlantılı olduğu henüz  daha dün kadar geride bıraktığımız  felaketlerde anlaşılmıştır. Birilerinden boşalan alanlara başka birileri değilde ehliyet ve liyakat sahipleri geldiğinde ülkemizin her açıdan daha iyi olacağı şüphesizdir.

Onun için Devlet ve milletin refahı ile huzuru, kamuda adaletin tesisi adına merkezi sınavla atamaların yapılması esas olmalıdır.

PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
Hava durumu
-
-
-
Nem Oranı: -
Basınç: -
Rüzgar Hızı: -
Rüzgar Yönü: -
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

Hatayvatan.com Vardılar Medya Grubu kuruluşudur.