Hatayvatan.com – Hatay Haberleri

Vakıflı Mahallesi’nde Meryem Ana Yortusu Bayramı kutlandı

Vakıflı Mahallesi’nde Meryem Ana Yortusu Bayramı kutlandı
12 okunma
17 Ağustos 2015 - 23:19

Hatay’ın Samandağ ilçesinde bulunan ve Türkiye’nin tek Ermeni köyü olan Vakıflı Mahallesi’nde Meryem Ana Yortusu nedeniyle ayin gerçekleştirildi.
Vakıflı Ermeni Kilisesi’nde gerçekleştirilen ayini Patrik Vekili Aram Ateşyan yönetirken yardımcılığını ise Dor Avedis Tabaşyan yaptı.

Vakıflı Ermeni Kilisesi’nde gerçekleştirilen Bayram kutlama etkinliklerine   CHP Hatay  Milletvekili Serkan Topal,CHP Hatay Milletvekili Dr.Birol Ertem,Samandağ Kaymakamı Dr. Cahit Çelik,Samandağ Belediye Başkanı Mithat Nehir, Samandağ CHP ilçe Başkanı İbrahim Aydoğan,Hülya Nehir ,İstanbul Milletvekili Selina Doğan, ile HDP İstanbul Milletvekili Garo Paylan’da katıldı.Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş Pazar sabahı vakıflı köyüne uğrayarak Meryem ana Bayramını tebrik etti.

Ermeni Hemşerilerimizin kilise içine girerek mum yakmaları ve dua etmeleriyle başlayan ayinde daha sonra Patrik Vekili Aram Ateşyan tarafından ilahiler okundu. Kutsal saydıkları tütsü ve haçı eline alan Aram Ateşyan kilisedeki tüm Ermenileri kutsadı.

Ayine katılan CHP İstanbul Milletvekili Selina Doğan yaptığı açıklamada, tüm Ermeni vatandaşların bayramını kutladığını belirterek, “Tüm dünyadaki Ermenilerin Meryem Ana Yortusunu en içten dileklerimle kutluyorum, burada kaynayan kazanların ve üzümlerin bereketinin sonsuza kadar sürmesini diliyorum” dedi.
“Benim zaten vekil olarak ilk yaptığım iş nefret suçları olacak” diyen Doğan, “Eğer meclis çalışmaya başlarsa nefret suçlarıyla ilgili mevzuatı biran önce hayata geçirmek ve uygulanmasını sağlamak. Bunu adaylık sürecimden beri ifade ediyorum. Hepimizin toplumsal barışa, kardeşliğe ve pozitif bir dile ihtiyacımız var. Buna zemin hazırlamaya, bunu en ağır şekilde müeyyidelemeye yönelik mevzuata ihtiyacımız var. Onun içinde biran önce yasama faaliyeti başlar başlamaz çalışacağız” dedi.

Samandağ Belediye Başkanı Mithat Nehir, Meryem Ana Yortusu nedeniyle Kutlama Mesajı yayınlamıştı.

Başkan Nehir mesajında “Her yıl ağustos ayının sıcak günlerinde barış, kardeşlik coğrafyasında buluşuyoruz. Çeşitli ülkelerden,illerden,bölgelerden ,çeşitli inançlardan kardeşlerimiz Meryem ana yortusunda bir araya geliyor. Kan ve gözyaşının olmadığı bir dünya özlemiyle kalplerimiz birleşiyor. Musa dağının o güzel insanlarıyla güzellikleri paylaşıyoruz. Güzellikler paylaşarak çoğalıyor.

Daha aydınlık yarınlara kavuşmak umuduyla, Barış ve kardeşlik dileklerimizin gerçekleşeceği güneşli günlerin özlemiyle Hıristiyan ile Ermeni hemşehrilerimizin “Meryem Ana Yortusu” bayramını kutlar, bayramın barış,kardeşlik iklimine katkı sağlamasını dilerim” İfadelerine yer vermişti.
Vakıflı Ermeni Kilisesi bahçesinde Cumaretesi günü gerçekleşen  ayin nedeniyle yöresel lezzetlerden hırisi pişirilirken, pişen hırisiler Pazar günü öğlene doğru ziyaretçilere ikram edildi.

PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
Hava durumu
-
-
-
Nem Oranı: -
Basınç: -
Rüzgar Hızı: -
Rüzgar Yönü: -
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

Hatayvatan.com Vardılar Medya Grubu kuruluşudur.