Hatayvatan.com – Hatay Haberleri

Vali Lekesiz Kırıkhan Esnafını Ziyaret Etti

Vali Lekesiz Kırıkhan Esnafını Ziyaret Etti
47 okunma
06 Temmuz 2013 - 17:58

Hatay Valisi  M. Celalettin Lekesiz, 06 Temmuz 2013 Cumartesi günü Kaymakamlar Toplantısına katılmak üzere geldiği Kırıkhan İlçemizde toplantı öncesinde ilçe esnafını ziyaret etti.

 Esnafla sohbet eden, hal ve hatırlarını soran Lekesiz, esnafımızın eğitim, sağlık, ulaşım veya diğer resmi işlemlerinde sorunlarla karşılaşıp karşılaşmadığını sorarak, varsa söz konusu sorunların çözümü noktasında çalışmalar yapılacağını kaydetti.

 Lekesiz, Kırıkhan ilçemizde devam eden yatırımlar konusunda da esnafa bilgi verdi.

 -Arazi Toplulaştırma Çalışmaları-

 Vali Lekesiz bölgede ‘arazi toplulaştırma çalışması’ yapılacağını hatırlatarak, ‘Toplulaştırma ve basınçlı sulama birlikte yürür. İkisi birlikte yürümezse verim elde edilemez, ikisinin projesi ve planlamasının beraber yapılır.’ dedi.

 Bölgemizde yaklaşık 600 bin dekar araziyi sulayacak olan Reyhanlı Barajı’nın 2015 yılında hizmete gireceğini, bu süreçte basınçlı sulama sisteminin de bitmiş olacağını ve 600 bin dekar arazinin de toplulaştırılmış olacağını hatırlatan Vali Lekesiz, ‘Bu müthiş bir nimet. Amik Ovası düzenli ve tertipli olacak, her parsele su gidecek, her parselin ürününü sağlıklı nakledebilmesi için araç yolu da olacak. Yoğunluk Kırıkhan ilçemizde olmak üzere Hassa ilçemizin de yararlanacağı Kılavuzluk Barajı ile bağlantılı olan Aşağı Menzelet Projesi de 2 yıl içinde bitecek, bunun sonucunda ovanın hemen tamamı basınçlı sulama sistemi ile sulanabilecek.’ diye konuştu.

 -Yol Çalışmaları-

 Nurdağı-Hassa-Kırıkhan Yolu: Kırıkhan’dan başlayıp Gaziantep sınırına kadar devam eden yolun tamamının bittiğini, kalan1 km.lik bölümünün de bitmek üzere olduğunu, yolun beton asfalt yapılacağını kaydeden Lekesiz, Topboğazı’ndan itibaren Akbez’e kadar bölünmüş yol ve beton asfalt olarak hizmete gireceğini ve bölgenin en yüksek standartlı yollarından biri olacağını kaydetti.

 -Çınarların Kesilmemesi İçin Proje Değiştirildi-

 Reyhanlı-Kırıkhan yol çalışmalarından da söz eden Lekesiz, kamulaştırmadan kaynaklanan sorunların çözülmesiyle birlikte yolun bitirileceğini, öte yandan Kırıkhan ilçemize girişte yaklaşık 50 adet 100 yıllık çınar ağacı bulunduğunu ve ağaçların kesilmemesi için projenin değiştirildiğini kaydetti.

 – Gölet ve Dereler-

 Lekesiz ayrıca, yaklaşık 20 milyon liraya mal olacak Kırıkhan Kurtlusoğuksu Göleti sulaması işinin ihale aşamasında olduğunu, 2500 dönüm araziyi sulayacak olan göletin Temmuz ayı içerisinde ihale dileceğini, Kurtlusoğuksu ve Delibekirli deresinin ıslahının devam ettiğini ve bu yıl içerisinde bitirileceğini de kaydetti.

-Devlet Hastanesi-

Lekesiz, Kırıkhan 150 yataklı Devlet Hastanesi’nin 29 Ekim 2013’de hizmete gireceğini de özlerine ekledi.

 -Gençlik Merkezi-

 İlçeye yaklaşık 2 milyon liraya mal olacak bir Gençlik Merkezi yapılacağını ve ihale aşamasında olduğunu ifade eden Lekesiz, merkezde; spor veya konferanslar için kullanılabilecek çok amaçlı salon, sporcu soyunma odaları, müzik odası, oyun salonları, idari ofis ve teknik birimler bulunacağını, üst katta derslikler, kütüphane, seminer salonu ve öğretmen odasının yer alacağını ve önümüzdeki yıl bitirilmesinin planlandığını kaydetti.

 -Eğitim Yatırımları-

 İlçeye yapılacak olan Kırıkhan 400 Yataklı Yurt İnşaatının ihale aşamasına geldiğini kaydeden Lekesiz, bir yıl içerisinde hizmete gireceğini kaydetti.

 Kırıkhan Kız Teknik ve Meslek Lisesi’nin Aralık ayında bitireceğini, Kırıkhan Genel Lisesi’nin bittiğini ve çevre düzenlemesinin yapılarak 2013-2014 yılında hizmete gireceğini, Kırıkhan Bahçelievler Mahallesi Ortaokulu’nun Ekim ayında bitirileceğini,200 Öğrenci kapasiteli Kırıkhan Öğrenci Pansiyonu’nun2 milyon liraya mal olacağını ve 2013-2014 yılında hizmete gireceğini, Kırıkhan Anadolu İmam Hatip Lisesi’nin bittiğini, Kırıkhan Gölbaşı İskan Ortaokulu’nun, Kırıkhan Özyörük 201 Evler İlkokulu’nun, Cumhuriyet İlkokulu/Ortaokulu’nun da en geç önümüzdeki sene bitirileceğini, Bahçelievler Anaokulu’nun yer tesliminin yapıldığını ve seneye bitirileceğini, Ticaret Borsası Ortaokulu’nun ve 100.Yıl İlkokulu/Ortaokulu’nun bu yıl Ağustos ayında bitirileceğini kaydetti.

 -Bayezıt-i Bestami Türbesi-

 Vali Lekesiz,ilçeye bağlı Alaybeyli köyünde bulunan ve inanç turizmi açısından önemli merkezlerden birisi olan, Bayezıd-i Bestami Türbesi’ndeki restorasyon çalışmaları hakkında da bilgi verdi. Yapının tarihi dokusuna bağlı kalınarak yapılan restorasyon çalışmaları kapsamında; niteliksiz yapılar sökülerek, türbe, türbedar evi, su sarnıcı ve avlunun restore edilerek orijinal yapıların ortaya çıkarıldığını, türbe çevresine; yaya yolları, engellilerin türbeye çıkışını sağlayacak engelli asansörü, mutfak, kurban kesim ve pişirim yeri ile kesilen kurbanın ailece yenilebileceği yemek masası düzeni, 2 sosyal konut, misafirhane, kadınlar ve erkekler için abdest alma yerleri, engelliler ve diğer vatandaşlar için lavabolar, klima sistemi, depo ve otopark yapımında da bazılarının tamamlandığını, bazılarının ise devam ettiğini ve yıl sonuna kadar bitirilmesinin hedeflendiğini söyledi.

foto-galerii

PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
Hava durumu
-
-
-
Nem Oranı: -
Basınç: -
Rüzgar Hızı: -
Rüzgar Yönü: -
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

Hatayvatan.com Vardılar Medya Grubu kuruluşudur.