Hatayvatan.com – Hatay Haberleri

Yanan alanlar zeytin dallarıyla yeşeriyor

Yanan alanlar zeytin dallarıyla yeşeriyor
20 okunma
22 Aralık 2017 - 15:46

Hatay’da yanan alanlara zeytin fidanları dikilerek vatandaşlara gelir getirici tür olarak devredilecek.

Orman Genel Müdürlüğüne bağlı Kahramanmaraş Orman Müdürlüğüne bağlı olarak çalışmakta olan Serinyol Orman Fidanlık Müdürlüğü Şefi Recep Aydöner ‘Bölge fidanlığı olarak yıllık verilen plan çerçevesinde 6 ile 7 Milyon fidan üretmekteyiz’dedi.

Son yıllarda gelir getirici türler kapsamında zeytin, badem, ceviz, kayısı gibi, harnup gibi türlere ağırlık verilmeye başlandı. Bunlar yanan alanlarda ve diğer ağaçlandırma sahalarında değerlendirilmekte olduğunu belirten Aydöner ‘Burada değişik türlerde yaklaşık 150 tür fidan yetiştirmekteyiz ancak ağırlıklı bölümü orman ağaçlarından oluşmakta.Gelir getirici türlerde ilk defa bu yıl 30 Bin adet zeytin yetiştirdik. Bunlar daha önce yanan alanlarda ve ağaçlandırma sahalarında köylülerimizin ekonomik olarak güçlendirilmesi, onlara gelir anlamında geçimini sağlamaya faydalı olacak.’ Dedi.

Aydöner ‘Bölge Müdürlüğümüzün iş kapsamı içerisinde 5 il ancak bunun yanında Adana’dan Mersin’e, Şanlıurfa’dan Elazığ’a kadar yaklaşık 13 ile 14 ile biz buradan fidan sevkiyatı yapıyoruz.’ dedi.

Bakras Mahallesinde 2016 yılında yanmış olan yaklaşık 100 hektarlık bir sahada 10 Bin fidan bu araziye dikildiğini belirten Aydöner ‘Bu arazinin 2 yıl tamamlama ve bakımı yapıldıktan sonra köylülere devredilmek suretiyle onların geçimine katkı sağlayacağını umuyoruz.’ dedi.

PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
Hava durumu
-
-
-
Nem Oranı: -
Basınç: -
Rüzgar Hızı: -
Rüzgar Yönü: -
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

Hatayvatan.com Vardılar Medya Grubu kuruluşudur.