Hatayvatan.com – Hatay Haberleri

Yayladağı’nda Çilek Hasadı yapıldı

Yayladağı’nda Çilek Hasadı yapıldı
37 okunma
30 Mayıs 2014 - 11:41

Hatay İli Tarım ve Kırsal Kalkınma Stratejik Planı kapsamında Yayladağı ilçemize bağlı Şakşak Mahallesi’nde hayata geçirilen çilek tarlasında, Hatay Valisi Sayın M. Celalettin Lekesiz’in katılımıyla hasat yapıldı.

Çilek hasadına, Vali Lekesiz’in yanı sıra İl Jandarma Komutanı J. Alb.Hasan Koçyiğit, Yayladağı İlçe Kaymakamı Turan Yavuz, İl Emniyet Müdürü Ali Doğan Uludağ, Yayladağı Belediye Başkanı Hacı Mehmet Kalkan, Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Aydın Tüfekçi, Yayladağı Ziraat Odası Başkanı M.Ali Ballı, kurum müdürleri ile çiftçilerimiz katıldı.

Hasat öncesinde bir konuşma yapan Hatay Valisi Sayın M. Celalettin Lekesiz, 972 ayrı veri incelenerek hazırlanan Hatay İli Tarım ve Kırsal Kalkınma Stratejik Planı’nın uygulamaya geçtiği yaklaşık 3 yıldan bu yana somut sonuçlarını vermeye, çiftçimizin yüzünü güldürmeye devam ettiğini söyledi.

Lekesiz, ilimizin sahip olduğu hemen her alandaki potansiyel ile, ülkemiz ekonomisine çok daha fazla katkı sunabileceğini ifade ederek, “Hatay, muhteşem bir coğrafya, yer altı ve yer üstü zenginlikleri, limanı, sınır kapıları ile ülkemiz ekonomisine ciddi katkılarda bulunuyor ve daha fazla katkıda bulunabilme potansiyeline sahip. Gelişmiş ülkeler bunu nasıl yapıyorsa bizim de en az o standartlarda işimizi iyi yapmamız lazım.” dedi.

Tarımı “muhannete muhtaç olmama” amacıyla yapılan bir sektör olmaktan çıkarıp “zenginleşme” aracı yapabilmek için Hatay İli Tarım ve Kırsal Kalkınma Stratejik Planı’nın hazırlandığını anlatan Vali Lekesiz, “Tarım sektöründe faaliyet gösteren yerli ve yabancı uzmanların, sektör temsilcilerinin, bürokratların, akademisyenlerin, çiftçi organizasyonlarının, ihracatçı birliklerinin katıldığı yüzlerce toplantı yaptık. Hatay ilinin tarım potansiyelini nasıl en iyi şekilde değerlendirebiliriz konusunu ortak akılla konuştuk, paylaştık. İşte Hatay İli Tarım ve Kırsal Kalkınma Stratejik Planı bunun sonucunda ortaya çıktı.” dedi.

Plan dahilinde gerçekleştirilen üretimden, çiftçilerimizin son derece memnun olduğunu ifade eden Vali Lekesiz, “Her zaman söylediğimiz gibi, bu plana uygun olarak üretim yapanlar kazanır. Bu plana uymadan üretim yapanların ise kaybetme ihtimali her zaman yüksektir. Bu planı hazırlarken uzmanlar 972 veriyi analiz etti. İlimiz genelinde ürün deseni haritası çıkarıldı. Uzmanlarımızın yanı sıra çiftçilerimize de sorduk ve hepimizin aklı bir araya geldiği için bu plan bu kadar verimli sonuçlar verdi. Yayladağı ilçemizde de kümelenme mantığı ile hangi havzada, en iyi hangi ürünler yetişir ve bunların türlerinin ihracata uygunluğu nasıl sağlanır, bunları net şekilde ortaya koyduk. Deneme yanılma yöntemi zaman ve kaynak kaybettirir. Biz plan dahilinde başarıyı yakaladık.” şeklinde konuştu.

Vali Lekesiz, Şakşak Mahallesi üreticilerinin Hatay İli Tarım ve Kırsal Kalkınma Stratejik Planı ile tanışmadan önce bölgede tütün üretimi yaptıklarını ancak emeklerinin karşılığını yeterince alamadıklarını da hatırlatarak, çilek üretimi ile beraber çiftçinin daha fazla gelir elde etmeye başladığını söyledi.

Bölgede tarım yapan çiftçilerden Davut Yılmaz ise, 6 dönüm arazide çilek üretimi yaptığını ve bu yıl net 20 bin TL kazanç elde ettiğini ifade ederek, “Tütün üretimi yaptığımızda elbette bu miktarlara ulaşamıyorduk, emeğimizin karşılığını alamıyorduk. Çilek üretimi yüzümüzü güldürdü. Tarım ve Kırsal Kalkınma Stratejik Planı’nı bizlere anlatan, plana uygun üretim yapmamız için bizlere yol gösteren yetkililere teşekkür ederim.” dedi.

İlçe Kaymakamı Turan Yavuz, Yayladağı Belediye Başkanı Hacı Mehmet Kalkan, Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Aydın Tüfekçi ve Yayladağı Ziraat Odası Başkanı M.Ali Ballı’nın konuşmalarının ardından beraberindekilerle birlikte çilek tarlasına girerek ilk hasadı yapan Vali Lekesiz, daha sonra Şakşak mahallesi sakinleriyle bir süre sohbet etti.

çilek

PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
Hava durumu
-
-
-
Nem Oranı: -
Basınç: -
Rüzgar Hızı: -
Rüzgar Yönü: -
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

Hatayvatan.com Vardılar Medya Grubu kuruluşudur.